• 110 bölümlük campaign modunu şimdi bitirdim. bir cep telefonunda olabilecek en mükemmel strateji oyunuydu sanırım. sıra tabanlı strateji oyunu sevenlerin muhakkak oynaması lazım. yer yer civilization serisi kadar keyif verdi.
  • sean o'conner 'ın slay isimli oyunundan esinlenilmiş, telefonumun gördüğü en güzel oyun. hiçbir ücret talebi ve dolayısıyla reklam yok.

oyundaki amaç rakiplerin topraklarını bölerek sindirmeye çalışmak. gelirinizi sürekli kontrol altında tutmak zorundasınız. rakipleri ekonominize darbe vurmamaları dolayısıyla askerlerinizi açlıktan öldürmemeleri için çiftliklerden uzak tutmalısınız. rakipler birbiriyle savaşıyor bu yüzden kaldırabileceğinizden fazla cephede savaşmaktan kaçınmalı, birbirlerini zayıflatmalarını izin vermelisiniz ama kazanan rakibin sizin gücünüzün üzerine çıkmasına da müsaade etmemelisiniz. bölünmemek için, açtığınız koridorları askerler ve kulelerle korumalısınız. oyun burada kulelerin koruduğu alanları size göstererek büyük bir kolaylık sağlıyor. çiftlikler üzerindeki kule korunmasını büyük birliklerle kaldırırsanız en ucuz ve en az tüketim yapan milislerle çiftlikleri bir çırpıda talan edebilirsiniz. bunun dışında kendi haritalarınızı yapabilir ya da başka insanlar tarafından yapılmış haritalardada oynayabilirsiniz. slay oyun türüde içinde bulunuyor. bu türde oyunun orijinal halini oynayabiliyorsunuz. sanırım diplomaside var. çok çok küçük boyutlarda olan bir oyuna dünyaları sığdırmışlar. bayıldım, şiddetle tavsiye ederim.
  • oynaması çok keyifli mobil strateji oyunu. göz yormayan, basit grafiklere sahip. strateji yapmayı, ileriyi düşünmeyi gerektiren bir oyun. age of'un mobil versiyonu çıksa bu kadar iyi olacağını sanmıyorum.
  • tam zaman öldürmelik mini mobil oyun.oynarken zamanın nasıl geçtiği pek fark edilmiyor.küçük ve zevkli zaman öldürmelik bir strateji oyununa ihtiyacınız varsa aradığınız oyun budur diyebilirim.
  • oynaması keyifli bir mobil strateji oyunu. arayüzü basit, telefonda yer kaplamıyor. üstelik hiçbir reklam yok ve ücret talep etmiyor.

özellikle ileri seviyelerde zamanın nasıl geçtiğini anlayamıyorum. iyi taktik yapmayı gerektiren, basit görünümlü kompleks oyun.
  • çok keyifli ve bitirmesi kolay bir strateji oyunu. oyunda ne reklam var ne de ücret talebi. google play store'dan cep telefonuna indirilebiliyor. tüm bölümleri bitirdikten sonra bile kafa dağıtma niyetiyle oynanabiliyor.

online multiplayer özelliği yok.
  • ciddi manada sabır gerektiren oyun. ufacık bir haritayı ele geçirmek 1-2 saatinizi alabiliyor. rehavete kapılıp yanlış bir hamle yaparsanız geri dönülmez yerlere doğru sürüklenebilirsiniz.
  • oynadığım en iyi mobil oyundur. bedava ve reklamsız olması da cabası.

oyunun arkasındaki zekaya hayran kaldım. tam bir immersive sim. taktiğinizi iyi kurmanız gerekiyor. mesela krallığım tek parçayken olabildiğine ofansif oynuyorum, olabildiğine genişliyorum; ama eğer krallığım iki parçaysa amacım toprak bütünlüğü sağlamak oluyor ve doğal olarak defansif oynamaya çalışıyorum. toprak bütünlüğü sağlamanın avantajı şu: iki parçanın da hazinesi ortak oluyor ve "aa şuradan düşman saldırıyor, oraya acil kale yapmalıyım" dediğinizde para bulabiliyorsunuz.

elbette oyunda orantısız genişlemek de sıkıntı. çünkü düşman köylüsü gelip çat diye toprak bütünlüğünüzü bozabilir. böylelikle de ileride saldıran şövalyelerinizin kara bağlantısı kesildiği için direkt ölüyorlar. ama genişlemezseniz de etrafınızdaki krallıklar kendine toprak kattıkça zenginleşiyor ve daha güçlü bir ordu sahibi oluyor. böylelikle köşeye sıkışabiliyorsunuz. genişlemeyi başaramadıysam yaptığım taktik şu: güçlü komşu krallık beni tehdit ediyor diyelim. diğer komşusuna bakıyorum, onda 1. seviye kale var. hemen en güçlü kaleyi sınırımıza dikiyorum. böylelikle güçlü krallık diğer komşusuna yöneliyor. onlar birbirini yerken ben de güçlü krallıktan toprak kaçırıyorum. hatta yapabilirsem krallıklarını ikiye bölüyorum. böylece önden gönderdikleri şövalyeler göt gibi kalıyor ortada. sonra benim yerime saldırdıkları krallık onların toprağını yerken ben de zaman kazanarak parama para katıyorum.

kısacası oynayın, oynatın.
  • telefonumda 2 yıldır filan var sanırım. bir anım da vardır şöyle ki:

bir ara abime önermiştim. kendisi hiç oyun oynamayan ama oynadığında da bilgisayarda avrupa birincisi yüz binlerce takipçisi olan bir klanın en güçlü oyuncusu olabilecek ve zamanında sabah saat 3 veya 4'e savaş için alarm kurup 40 50 yaşındaki insanlarla entegre saldırı yapan, bu konuda garip zaafiyeti olan ve iyi pozisyonda çalışan sağlıklı ve güzel bir aileye sahip mutlu, bir garip şahıstır. bu oyunu yükledikten 10 gün sonra silmek zorunda kalmıştır. nedeni benim gibi otobüste trafikte zaman geçirmelik kullanmak yerine, yine asıl işi bu oyunmuş gibi oynayan, nihayetinde eşiyle tartışıp ona hak vererek kendini kontrol etmek için sildiği basit ve kompakt bir mobil oyundur.
    gizli bir modu var. oyunu iki üç kere silip yükledim. her birinde tek sefer görülen bir ekran çıkıyor. giriş kısmında yukarıdan aşağıya doğru kaydırınca belire bir daha da göremediğiniz bir ekran bu. minicik bir sürpriz.
hesabın var mı? giriş yap