• tanım: sha-256 algoritması ile 13.5 th kazım gücüne sahip, dünyada sadece çin'deki bitmain firması tarafından üretimi yapılan cihaz.

şimdi tanımı geçtiğimize göre benim bu cihazla ilgili, daha doğrusu fiyatı ve piyasadaki çakallar ile ilgili yazacaklarım var. ve bu entry küfürlü olabilir şimdiden uyarayım.

öncelikle tanımda da belirttiğim gibi cihazın tek üreticisi bitmain şirketi ve bunun dışında 'biz satıyoruz', 'stoklarımızda var' veya '15 gün beklerseniz getirtiriz' vs diyenşerin hepsi karaborsacı veya dolandırıcı, cihazı almaya yeltenenlerin ilk soracağı soru şu olmalı : dolandırılıyor olabilir miyim?

yaklaşık iki ay önce bu cihazın bitmain şirketinde satış fiyatı yaklaşık 1400$ karşılığında bitcoincash ile yapılıyprdu. tek ödeme kanalı bitcoincash idi. o dönemlerde türkiyedeki satış fiyatı 14000-16000 tl arası değişiyordu (evet cihazı bir şekilde almış olan çakallar 1400$'a üretim yapan şirketten daha fazla kar marjı koyarak satıyorduçünkü satış fiyatları yaklaşık 4000$ civarına geliyordu). sonra bitcoin bir sıçrama yaptı, 16000 lira civarlarından 70000 bin lira civarlarını geçmeye başladı, türkiyedeki satış fiyatı 26000 liraları buldu böyle olunca. zaten bitmain şirketi de zam yapmıştı, yeni satış fiyatı 2400$ civarı olmuştu ama ön satışlar dolmuştu, yani bu 2400 $'ı ödeseniz de alabilmeniz ayları bulacaktı. bunu fırsat bulan çakallar türkiyede fiyatı 26bin lira seviyelerine, yurt dışında ise 5000$ seviyelerine çıkardılar. bir kısım avrupalı şirket(!) 2500-3000$ civarına sattığını iddia etse de, onlar zaten dolandırıcılardı. ne adresleri vardı, ne de iddia ettikleri yerlerde iddia ettikleri şirketleri. zaten sadece ödemeyi btc ile alıp, kaçıyorlardı vs, neyse bu uzun konu.

sonra bitcoin tarihi zirvesi olan 78bin liralardan (19k dolar seviyeleri) geri çekilmeye başladı. peki sonuç ne oldu? cihazın fiyatları türkiyede 18bin lira hatta bir hafta beklerseniz 14bin liralara kadar düştü. yani karaborsacılar can havliyle satmaya başladırlar. bu bahsettiğim düşüş de öyle bir anda olmadı, btc düştükçe bunlar fiyat düşürmeye başladılar, cihazı satın alanlar da satmaya başladılar sahibinden.com sitesinde vs. yaklaşık 20 satıcının fiyatları favori listemdeydi ve her gün bildirim geliyordu, 'favori ilanınızın fiyatı düştü' diye. tabi bunu doğal karşılayabilirsiniz, ürünün fiyatı artınca cihaz da arttı, ürünün fiyatı düşünce cihaz da düştü diye ama iş o kadar basit değil. ilanların nerdeyse tamamında açıklama kısmında şu yazıyordu 'çok ses yapıyor çocuğum rahatsız olmasın diye satıyorum' veya 'artık ilgilenemiyorum o yüzden satıyorum' diye. he amk çocuğu o yüzden satıyorsun. bitcoin zorluk seviyesi deli gibi artıp fiyatı deli gibi düştüğü için değil yani. karaborsadan 17 k civarına alıp ben bunu 25k civarına sokarım millete diye düşünmediğin için satıyorsun.

aylardır cihazı takip eden biri olarak söylüyorum. bu cihazı çoğunuz 12k civarına satmak zorunda kalacaksınız ve götünüzde patlayacak. çünkü bitmain firması yeni üretimlerini sunmaya başlayacak, az kaldı. ve ürüne eskisi kadar talep yok, ellerinizdeki götünüze kaçmak üzere. hadi şimdi siktirin gidin biraz daha fiyat düşürün.
  • yaklaşık 2 aydır bu cihazın fiyatlarını takip ediyorum. ne gariptir ki 20.000 liradan satmak isteyen ilanların yerini 12.500-14.000 lira değerinde ilanlar almış bulunmakta. bu ilanların çoğunda ise kullanım süresi yine ilginç bir biçimde " 1 aydan az" şeklinde sunuluyor. kolay kolay sıfır ürün satıyorum diyerek ilan açan olmuyor. ayrıca dolandırıcılık amacıyla açıldığını düşündüğüm ilanlar da yok değil. çok bilinen bir ikinci el sitesinde "50 tane stoktan hemen teslim" ibaresi gördüm ki, siteyi ilan hakkında uyardım. kargo yapmıyor, ödemeyi nakit ve teslimatı şirketin deposunda yapacağını söylüyor. o cihazdan türkiye'de 50 taneyi kim kaybetmiş de o ilan sahibi bulmuş ki ? neyse ki uyarımı site dikkate alıp ilanı yayından kaldırdı.
  • 1.5kw/h civarinda tuketimi vardir.
    evinizin elektrik tesisati buna dayanacak yapida degilse, 24 saat bu aleti calistirayim derken evi komple yakabilirsiniz.

gurultu konusunda oldukca rahatsizlik vericidir. ayni odada durmaniz ciddi anlamda depresyon sebebi olur.

sogutmak icin caba sarf etmeniz lazim. kis gunlerinde, tek basina bir odayi isitabiliyor.

su gunlerde, -kisa bir sure icin oldugunu dusunuyorum- bitcoin degil bitcoin cash mine ederseniz, elektrik faturasi haric aylik 1000 dolara yakin getiri saglar.

elektrik masrafi ise aylik 450 lira civarinda.

su anda bitmain'den ocak sonu partisinden siparis verebilirsiniz. 1400 dolar bu alet icin yuksek br fiyat degil.

ocak sonunu beklemek istemeyenler ise sahibinden.com gibi mecralarda entry'yi yazdigim tarih itibariyle 13-14bin liraya (oha) bulabilirler.

edit: bitmain sadece bitcoin cash ile siparis kabul ediyor haberiniz olsun.
  • son günlerde karaborsaya düşmesi sonucu dolandırıcıların yeni enstrümanı olmuş 16 nm üretim teknolojisi ile dünyanın en verimli bit coin madencisi

btc nin yükselişi sonrası karlılığı daha da artan bitcoin madenciliğine başlamak için miner cihazlara büyük talep var orjinal site de mart ayına kadar tüm siparişlerindolmuş olması sebebi ile bu cihazların karaborsaya düşmesi sonucu piyasada bir çok dolandırıcılık vakası yaşanıyor.
    özellikle antminer s9 almak isteyenlere cihazı normalin 2-3 kat üzeri fiyat taleb edenler her yerde. sadece türkiye de değil özellikle yurt dışı sitelerde de benzer durumlar ortaya çıkmış durumda.
    bitmain sitesinin yaptığı açıklamada bitmain in hiç bir satıcı veya dağıtıcı ile anlaşmadığını belirtiyor. kendisini yetkili dağıtıcı ya da 3. parti satıcı(official reseller) olduğunu söyleyenlere lütfen itimat etmemeniz gerektiğinin altını çiziyorlar.
    yurt dışındaki forumlarda da benzer dolandırıcılıkla ilgili şikayetler artmış durumda. 2000 ila 5000 dolar civarında değişen fiyatlar ile ellerinde olmayan cihazları size satmaya çalışan dolandırıcılara karşı dikkatli olmanızı öneriyorum.
    bitmain sitesinde açoıkca belirtmiş durumda cihazı dünyada tek satan bizi abd ya da ab deki türlü dağıtıcılar resmi değildir güvenmeyin diyorlar!
    ülkemizde de bir çok platformda kendisini s9 satıcısı olarak tanıtan kişiler var lütfen bu kişilerden alışveriş yapmadan önce 4 kez düşünün. unutmayın 10 gün sonra teslim hemen teslim yalanları ile neredeyse 5000 dolar civarında paralar talep etmekteler.cihazı elden alabilir miyiz, veya elinizde olduğunun kanıtı varmı dediğinizde bir çoğu zaten kibarca konuyu değiştiriyor.
    sadece geçen hafta 3 ayrı hollanda merkezli site bir anda kapanıp kayıplara karışmış. ülkemizde de benzer dolandırıcılıklar mevcut(gerçekten satış yapanları tenzih ederim) lütfen dikkatli olunuz.
    acele etmeyin paranız cebinizde kalsın dolandırılmayın. o para ile btc alıp 3-4 ay bekleseniz inanın daha karlı çıkacaksınız.
  • bu alet yaklaşık 14 th/s gücünde kazım yaparken ortalama 1.6 kw/s elektrik tüketiyor.
    şuradan hesaplarsak, kw saat ücreti 80 kuruş (yaklaşık 0.1 $) ve btc 46.650 $ iken bu zamazingo günde 0,07 $ zarar ettiriyor. ve aleti sahibinden de 6-7 bin liralara satmaya çalışanlar var. insan gerçekten hayret ediyor.
  • dünyanın en pahalı ısıtıcısı.
  • mehmet aydın tarafından 1000 adet satın alınan cihaz.
    kaynak götüm * şaka şaka
    kaynak
    edit: imla
  • ciddi şekilde almayı düşündüğüm miner. tek beni düşündüren yanı, bir elektrik süpürgesi şiddetinde çıkardığı gürültü ve ne kadar elektrik yakacağını bilmemem. detayları öğrenirsem editlerim.
  • yerli elektronik firmalarını yerinde olsam, cep telefonu yerine buna benzer daha sessiz çalışan bir ürün üretirdim. (bkz: vizyon)
  • siz sipariş verip alana, fişi takıp üretmeye başlayıncaya kadar aylık üretimi 100 dolara düşecektir. almayın.
hesabın var mı? giriş yap