şükela:  tümü | bugün
 • 1829-1894 yılları arasında yaşamış, döneminin en iyi piyanistlerinden biridir. liszt in en güçlü ve tek rakibiydi. st petersburg konservatuarını kurmuştur ve profesyonel müzik eğitimi sistemini oturtmuştur. kardeşi nikolay da aynı tip sistemi moskova da kurmuştur. aynı zamanda da iyi bir besteciydi ve eğitimciydi. ancak muhafazakar rus bestecileri tarafından gerektiği itibarı görmemiştir. döneminde çok popüler olan besteleri ne yazık ki günümüzde hemen hemen hiç çalınmamaktadır.
  20 opera, 5 piyano konçertoso, 6 senfoni ve çok sayıda solo piyano için eser bestelemiştir. artur rubinstein ile bir akrabalığı bulunmamaktadır.
 • babası rus annesi alman olan rubinstein kendisinin dünyadaki yerini şöyle açıklamıştı; "hıristiyanlara göre yahudiyim, yahudilere göre de hıristiyan, ruslara göre alman, almanlara göre de rusum" yahudi olan anne ve babası anti-semitizmden dolayı hıristiyan olmuşlardı.
 • rubinstein, anton (1829-1894) piyanist ve besteci. rusya'da vikvatinet şehrinde doğdu. aslen yahudi bir aileye mensuptur. kardeşi nikolaus ile müzik öğrenimini berlin'de yapmıştır. ayrıca rus sarayı piyanisti, imparatorluk rusyası müzik cemiyeti başkanı olmuştur. "feramors", "şeytan", "sulamith" adlı operaları, "babil kulesi" ve "isa" adlı oratoryoları, orkestra oda ve piyano müziği eserleri ve "lied"ler, "elli yıllık hatıralar" adlı bir otobiyografi ve "pedal kullanma tekniği" adlı bir eser bırakmıştır.
 • opus numarasi 70 olan re minor tonundaki 4. piyano koncertosu melodiktir, gayet ho$tur.
 • beethoven'a benzerliğinden ötürü franz liszt kendisine "van ii" dermiş.
  yapıtlarından bir örnek vermek gerekirse, rubinstein çello sonatı no. 1 çok güzel bir eserdir.
 • 1869'da bestelediği ivan the terrible ile bir sonraki sene bestelediği don quixote adlı orkestra çalışmaları salık verilir.

  ilya repin tarafından yapılan portresi de çok havalıdır.
 • soyadini verdigi rubinstein caddesi sankt peterburg en populer barlar cafeler restoranlar sokagidir. kisin eksi 20 derece karlar buzlar altinda bile millet akin akin burdaki mekanlarda.