şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tam adı antonio de padua maría severino lópez de santa anna pérez de lebrón * olan meksika'lı general ve diktatör.1794-1876 yılları arasında yaşadı. yönetimi altında ki meksika topraklarının yarısını kaybetti.meksika'ya 11 kez başkanlık yaptı.meksika'nın ispanya karşısında ki bağımsızlığında önemli rol oynadı.amerika ile 2 kez savaştı. ilk savaşta, meşhur alamo zaferini kazandı(1836). ama sonra savaşı kaybetti ve amerikalıların eline esir düştü.ikinci savaşıda kaybetti.

  (bkz: the alamo)
 • agizda cignenen cikleti borclu oldugumuz amcamiz. alamo'daki santa anna oldugunu ogrenince bayagi sasirmistim (alamo ne lan diyerek?) neyse sonra kitap filan okuduk, iyilestik, bu amcayi unuttuk....ta ki bu dakikaya kadar dan dan daaaan.

  neyse civimasin. amcam amerikalilara karsi yeniliyor, sonra meksikada basarisiz dikta girisimlerine yelken aciyor, oradan da kovuluyor. taa 70 kusur yaslarinda abd'de ordu toplayip geri meksikayi ele gecirme planlariyla ortaligi dolasiyor. bu plani icin para lazim tabii, fikri de meksikadaki ciklet maddesini amerikaya lastik yerine satmak, cunku lastikten cok daha ucuz olacakmis. bu is icin bir mucitle bulusuyor, adama 1 ton ciklet veriyor, fakat lastik yerine kullanilabilecek bir maddeye donusturemiyor mucit. lakin oglu bunun cignenebilecek birsey oldugunu farkedip, o sekilde pazarliyor 1871'de. ilk baslarda cok buyuk ahlaksizlik olarak dusunulse de ciklet cignemek hizla yayiliyor ve mucidin oglu, yedi sulalesiyle birlikte zengin oluyor.

  santa anna amcamiza gelince. bu isten cebine tek kurus girmemis. 3 sene sonra genel afla ulkesi meksikaya donmus ama kimsenin hatirlamak istemedigi, culsuz, hasta ve kor bir ihtiyar olarak 1875'te olmus. her ciklet cignediginizde kemiklerini sizlatiyor, katir katir kemiriyorsunuz
 • kendisinin general olarak görev aldıgı meksika-amerika savaşı sonucu teksas, california ve new mexico amerika topraklarına katılmışlardır. bu arada o zamanlar teksas ve california ayrı cumhuriyetlerdi. zaten savaşın çıkma sebebi de, teksas cumhuriyeti'nin amerika'ya katılmak için başvurması oldu. meksika cumhuriyeti bunu duyunca deliye döndü çünkü teksas cumhuriyeti'nin sınırları konusunda hep bir anlaşmazlık vardı ve teksas amerika'ya katılırsa, meksika toprak kaybedekti. bu yüzden meksika amerika'ya "eğer teksas size katılırsa yakarız bu gezegeni yakarız!!" dedi. tabi amerika bunları dinler mi??? dinlemedi, doğal olarak ve savaş çıktı. savaşın sonunda santa anna yenildi ve sürgüne gitti. amerika da meksika'ya 15 milyon dolares ödeyerek new mexico ve california'yı topraklarına kattı.
 • meksikalı devlet başkanı ve ordu komutanı.

  tam adı : antonio de padua maría severino lópez de santa anna y pérez de lebrón

  1794-1876 yılları arasında yaşamıştır. soylu bir ailenin çocuğudur. önce sömürgeci ispanyol ordusunda kariyerine başlamış, daha sonra meksika'nın bağımsızlığı için ispanya'ya karşı savaşan ayaklanmacılara katılmıştır. kariyeri ve hayatı latin amerika tarihindeki ve devlet politikalarındaki karışıklıkların tipik bir örneğini teşkil eder. nitekim 40 yıllık kariyeri boyunca muhtelif zamanlarda 7 defa meksika devlet başkanı olmuş, muhtelif defalar meksika ordusunu yönetmiştir. askeri kariyerinde galibiyet ve başarıların yanı sıra, başarısızlıklar da vardır. siyasi kariyerinde de yer yer çıkarcılık ve hortumculuk faaliyetleri de göze çarpar. abd tarihinin efsanevi olayları arasında yer alan alamo kalesi savunması olayında kaleyi kuşatan ve en sonunda ele geçiren, direnişçileri acımasızca cezalandıran komutandır. fransa ile olan bir savaşta aldığı yara nedeniyle bir bacağını kaybetmiştir. kaybettiği bacağını askeri tören ile yaktırmış, takma bacak taktırmıştır. sonradan bu takma bacak bir savaş sonucunda abd ordusunun eline geçmiş olup, şu anda bir müzede sergilenmektedir. hayatında esaret, sürgün, milli kahramanlık gibi farklı ve maceralı aşamalar olmuştur.

  özetle, latin amerika tarihinin ilginç karakterlerindendir. ülkesi açısından övülesi yanları da yerilesi yanları da vardır. bilinmesi latin amerika'nın 19. yy.ını ve bu yüzyılda yaşanan karışıklıkları anlamak açısından ilginç olacak bir karakterdir.
 • kopan bacağı için cenaze töreni düzenleyen meksikalı general.
 • "batı'nın napolyon'u" ve "meksika'nın süleyman demirel'i" olarak bilinen asker ve devlet adamıdır.
  10 defa gitmiş ve 11 defa gelmiştir.

  ömrü haydutlar, asiler ve şakilerle mücadele etmekle geçmiştir.
  hatta bir ara kendisi de asi olmuştur.

  sakız-çikleti insanlığın başına bela etmesiyle tanınır.
  "horoz dövüşleri"ne olan tutkunluğu çok büyüktür.
 • abd'ye karşı savaşlar sonucunda kaybettiği topraklara ek olarak cebini doldurmak için de toprak satmıştır.kendisi benzese benzese 3.napolyon'a benzer ikisi de ülkeleri için büyük utanç kaynağıdır.