şükela:  tümü | bugün
 • 23 şubat 1981 tarihinde , ülkenin aldığı istikametten hoşlanmayarak , emrindeki 200 askerle ispanyol parlamentosunu basan albay. kendisinin darbe girisimi kısa sürmüs olup 15 yıl hapisle cezalandırılmıştır.
 • rahmetli hulusi kentmen'in ikizi. super karizma bir sapkasi vardi, sirf onun hatirina darbesinin basarili olmasini dilerdim.

  http://perso.wanadoo.es/mce-aje/tejero.jpg
 • tarih tekerrürden ibarettir.

  alıntı :

  bir süreden beridir ispanya’daki siyasi gelişmelerden rahatsız olan çevreler bu gün harekete geçecektir. akşam saat 18:30’da yarbay antonio tejero silahlı 200 adet jandarma eriyle beraber ispanyol parlamentosunu basar. bu sırada meclisteki görüşmeleri canlı yayınlayan televizyon kameraları darbeyi yaklaşık yarım saat kaydedecek ve bu tarihi olayla ilgili çok önemli görsel bir belge elde edilecektir. kürsüye çıkan tejero, herkesten sessiz olmalarını isteyecek ve hiçbir zaman gelmeyecek olan yetkili bir komutanın gelmesini beklemelerini emredecektir.

  darbeye direnenler değiştir
  olan bitenler karşısında bütün vekiller korkuyla kendilerini yerlere atarken sadece 3 vekil darbecilere karşı duracaktır:

  savunma bakanı general manuel gutiérrez mellado, ayağa kalkacak ve tejero’ya teslim olmasını emredecektir.
  başbakan adolfo suárez, yerinde oturmaya devam eder.
  ispanyol komünist partisi lideri santiago carrillo, yerinde oturmaya devam eder ve olaylardan etkilenmeden sigarasını yakar.
  beklenen olmaz değiştir
  mellado ve suárez’in teslim olmaları yolundaki girişimlerine karşı silahlarını havaya ateş ederek ve bu kişilere saldırarak cevap veren darbeciler, parlamentoyu ele geçirerek siyasi boşluk yaratacaklarını ve iktidara el koyabileceklerini kurgulamışlardır.darbe haberinden kısa bir süre sonra valencia’daki tank generali ve 3.garnizon komutanı jaime milans del bosch ayaklanacak ve diğer askeri birliklerin de isyana katılmasına çalışacaktır. del bosch sıkıyönetim ilan edecek ve meslektaşlarını isyana katılmaya çağıracaktır. saat 21:00 sularında içişleri bakanlığından açıklamaya göre kral ı. juan carlos’un talimatıyla geçici bir hükümet kurulduğunu ve bu hükümetin de askeri komutanlarla temas halinde olduğu açıklanacaktır. bu sırada başkent madrid’deki stratejik noktaları ele geçirecek ekip lideri general torres rojas radyo, televizyon ve iletişim merkezlerini ele geçirmeyi başaramayacak ve darbenin başarılı olduğunu ülkeye ilan edemeyecektir. monarşi yanlısı darbeciler kralın darbeye karşı olduğunu açıklamasıyla beraber darbe girişimi çözülmeye başlar. katalunya bölge komutanı general jordi pujol akşam saat 22:00’de bütün ülke çapında yayınlanan radyo konuşmasında barıştan yana bir konuşma yapacak ve darbeye cephe alacaktır. sabaha karşı 01:00 sularında darbenin sona erdirilmesi yönünde meclisin dışında yapılan görüşmelere hükümet adına general alfonso armada katılacak ve darbe girişiminin başarısız olmasından sonra darbecilerle yakın ilişkilerinden dolayı emekli edilecektir. 01:14’de kral televizyonda canlı yayına başkomutan üniformasıyla çıkarak darbecilerin üzerinde olduğunu gösterecek ve ispanyol anayasasını savunacağı konuşmasında darbecileri mahkûm edecektir. bu noktadan itibaren darbe girişimi sona erer. artık tek amaç parlamento içindeki yarbay tejero ve adamlarını silahlarını bırakıp teslim olmaya ikna etmektir. kendisini ikna etmeye gelen komutanın beklediği kişi olmadığını gören tejero hırçınlaşacaktır. bu sırada valencia’da ayaklanan del bosch ise sabah 05:00 sularında teslim olacak ve tutuklanacaktır. tejero ertesi sabah vekilleri serbst bırakacak, kendisi de 24 şubat öğle saatlerine kadar bekleyecektir. teslim olan tejero ve del bosch yargılanacak ve 30 yıl hapis cezasına çarptırılacaktır. darbe girişiminden dolayı otuz kişi mahkemece yargılanacaktır. mahkemece suçlu bulunan tek sivil franco ispanyasındaki tek yasal sendikanın eski başkanı juan juan garcía carrés olur.
 • 23 subat 1981'de ispanya'da meclisi 200 askerle basarak darbe yapmaya çalisan general frankocu ahmak.
  askerden daha çok matadora benzeyen kiyafeti ile dikkati çekmis, kral juan carlos'un televizyondaki demokrasiye baglilik konusmasi ile mabadinin üzerine oturmustur.
  15 yillik hapis cezasini çektikten sonra hala ve inatla yasamakta imis.
  1981'de olayi trt'den izlemistim. ispanyol tv'si meclisten naklen yayin sirasinda meydana gelen olayi an ve an yayinlamisti.
  matador tejero meclisi basip silahini patlattiginda üç kisi ortada idi:
  savunma bakanı manuel gutiérrez mellado, başbakan adolfo suárez, komünist partisi lideri santiago carrillo.
  bunun disinda tüm meclis üyeleri siralarin altina kaçip saklanmisti.
  ailece çok gülmüstük.
  ha güldügümüze bakmayin, o siralarda türkiye de netekim pasa yönetiminde inim inim inlemekte idi.