*

şükela:  tümü | bugün
 • 1902-1978 yılları arasında yaşamış arjantinli futbol adamı. uzunca yıllar river plate'in başkanlığını yapmıştır. tahmin de edebileceğiniz gibi adı river'ın stadyumuna verilmiştir. kulübün 37. yıldönümünde, 25 mayıs 1938'de bir penarolmaçı ile açılan 105'e 70'lik mabet, gönlümüzün cennet bahçelerinden biridir, eklemeden geçmeyelim...
 • la bombonera'nın aksine di$arıdan ihti$amı ile vay be diye ic gecirmenize sebep olan stadyum.. aynı galatasaray'lıların kadıköy'den gecerken dedikleri gibi mi dediniz? boca taraftarları yeni stadyum yapılması halinde ba$kan macri'ye boca'yı mezar yapacaklarını söyler..
 • river plate başkanı antonio vespucio liberti'nin 1934 yılında buenos aires'in en güzel semtlerinden biri olan nunez'de satın aldığı 83.950 metrekarelik arazi üstüne yapılmış, 1978 dünya kupası finalinin oynandigi stadyum.
  açılış maçında river plate uruguay takımı penarol ile oynarken tribünlerde 120.000 ki$i varmış. 1957 senesind river enrique omar sivori'yi juventus'a 10 milyon peso'nun üzerinde bir paraya satınca stadyum 130.000 kişilik olarak restore edilmiş

  1968 senesinde bu stadyumda dünyanın en büyük tribün trajedilerinden biri yaşandı. boca juniors taraftarlarının attığı yanan kağıt parçalarının tutuşturduğu tribünlerden 71 taraftar mezara girdi.
  1978 senesinde arjantin cuntası dünya kupası için stadyumları yenilerken dünyanın bütün stadyumları gibi monumental tribünleri de küçüldü ve kapasitesi 76.000'e indi.

  bu tribünlerin hatta belki de arjantin'in en psikopat tribün grubu los barrachos del tablon'a da ev sahipligi yapar. geçen sene bu grubun kendi arasında çıkartığı kavga sebebi ile el monumental beş maç kapanmıştı.
 • 78 dünya kupasında ücüncülük ve final macı dahil tam dokuz maca ev sahipligi yapmı$tır. hemen altında river mania isimli fan shopu vardir.
 • arjantin'de skorbordu olan tek stad.
 • tam ismi estadio monumental antonio vespucio liberti olan 1936 ile 1938 yılları arasında yapılmış ve bugün 65,645 kapasiteye sahip river plate stadyumu. 1978'de dünya kupası için yenilenene kadar ismi estadio monumental olan stad 25 mayıs 1938'de river plate-penarol maçıyla kullanıma açılmış ve maçı 3-1 river kazanmış. 1978 yılında arjantin'in hollanda karşısında kazandığı dünya şampiyonluğuna da ev sahipliği yapan stadyum aynı zamanda arjantin milli takımının iç saha maçlarını oynadığı yer. bu durumun en önemli sebeplerinden biri olarak arjantin'de skorborda sahip tek stad olması gösterilebilir.

  ülkeye gelen dünya starlarının konser vermek için seçtiği en önemli yer olan stadyumda bugüne kadar sahneye çıkanlardan bazıları; the ramones, the rolling stones, madonna, robbie williams, david bowie, paul mccartney, roger waters, u2, guns n' roses, michael jackson, rod stewart, eric clapton, red hot chili peppers, slayer, aerosmith, the police, evanescence, keane, beck, metallica, kiss, tina turner, franz ferdinand, peter gabriel, bruce springsteen, ozzy osbourne, bob dylan, ac/dc, velvet revolver, korn, black sabbath, high school musical
 • 4 adet tribünü vardır bu mabedin.
  platea ''belgrano'' bizim kapalı tribün,
  platea ''san martin'' numaralı tribün
  ''centenario'' tribünü ( üst katı) deplasman takımlarının tribünü
  ve
  los borrachos del tablon 'un da bulundugu skorboard'ın hemen altında ''popular'' tribünü.
 • icerisinde bir de okul bulunur. bildigin okul.. evet cocuklar gelip burada egitim görüyorlar, okulu kırıp tribünlerde futbolcu olacakları gönün hayalini kuruyorlar.
 • copa america 2011 final maçının oynanacağı stad. daha önce, 1946, 1959, 1987’de copa america finallerine ve 1978 dünya kupası finaline ev sahipliği yapmıştı.

hesabın var mı? giriş yap