şükela:  tümü | bugün soru sor
 • adı üzerinde; beraber antrenman yapılan kişi. genellikle vücut geliştirme yapanların kullandığı bir terimdir. sert ve tatmin edici bir antrenman ancak bir antrenman partneriyle mümkün olabilir. gözünüzün kesmediği bir ağırlıkla bench press sehpasında yalnız olmayı kimse istemez.
 • vücut geliştirme için; sadece set arasında muhabbet edecek insan işlevindeyse; konsantrasyon bozucu, zaman kaybettirici, gelişim engelleyici durumundadır.

  birkaç defa partnerle çalıştım ve memnun kalmadım. özellikle set aralarında konuşma isteği/beklentisi gerçekten can sıkıcı. çünkü ben set arasında dinlenmeye konsantre olmak istiyorum yahut hayal kurmak istiyorum. konuştuğum zaman antrenmanım psikolojik olarak verimsizleşiyor.

  ikinci olumsuz yanı, eğer partner benim ağırlıklarımı tak çıkar yapıyorsa, aynısını benden de bekliyor. ancak ben kendimi yormak istemiyorum.

  diğer olumsuz yanı, bu tarz şeylere alışan biri, daha sonrasında antrenman partneri yoksa, spor yapmak istemeyebilir. insan, farkında olmasa dahi; aslında tek başına daha güçlüdür.

  ancak, ara sıra eşle dostla keyfi, eğlencelik bir idman yapacaksanız o başka. ama düzenli olarak partnere karşıyım.

  tabi vücut geliştirmenin dışındaki sporlarda partner bir zorunluluk dahi olabilir, o zaman işler değişir.
 • kimi zaman gaza getirir, kimi zaman çalışmanızı engeller.