şükela:  tümü | bugün
  • adı üzerinde; beraber antrenman yapılan kişi. genellikle vücut geliştirme yapanların kullandığı bir terimdir. sert ve tatmin edici bir antrenman ancak bir antrenman partneriyle mümkün olabilir. gözünüzün kesmediği bir ağırlıkla bench press sehpasında yalnız olmayı kimse istemez.
  • vücut geliştirme için; sadece set arasında muhabbet edecek insan işlevindeyse; konsantrasyon bozucu, zaman kaybettirici, gelişim engelleyici durumundadır.

birkaç defa partnerle çalıştım ve memnun kalmadım. özellikle set aralarında konuşma isteği/beklentisi gerçekten can sıkıcı. çünkü ben set arasında dinlenmeye konsantre olmak istiyorum yahut hayal kurmak istiyorum. konuştuğum zaman antrenmanım psikolojik olarak verimsizleşiyor.

ikinci olumsuz yanı, eğer partner benim ağırlıklarımı tak çıkar yapıyorsa, aynısını benden de bekliyor. ancak ben kendimi yormak istemiyorum.

diğer olumsuz yanı, bu tarz şeylere alışan biri, daha sonrasında antrenman partneri yoksa, spor yapmak istemeyebilir. insan, farkında olmasa dahi; aslında tek başına daha güçlüdür.

ancak, ara sıra eşle dostla keyfi, eğlencelik bir idman yapacaksanız o başka. ama düzenli olarak partnere karşıyım.

tabi vücut geliştirmenin dışındaki sporlarda partner bir zorunluluk dahi olabilir, o zaman işler değişir.
  • özellikle ağırlık salonunda çalışmaya yeni başladıysanız, o ilk günlerin gazı geçtiğinde, antrenmana gitme motivasyonunuz düştüğünde sizi itekleyici güç olacaktır, bu açıdan spordan kopmamak için faydalıdır. keza bench press başında sizi bekleyerek, tek başınıza olsanız kaldırmaya cesaret edemeyeceğiniz ağırlıkları kaldırmaya da imkan tanıyabilir böyle bir partner.

ha kafayı sporla zaten bozmuş, ileri derecede motive biri haline gelmişseniz konsantrasyon bozucu birisine de dönüşebilir. öte yandan birbirine hafif rakip olmak, "o yaptı, ben de yapabilirim" diye kendini gaza getirebilmek de mümkün. dolayısıyla fayda sağlayıp sağlamayacağı kişiye bağlı herhalde.

bir de partnersiz yapılamayan sporlar var, squash falan gibi, onlar için (bkz: spor partneri)
  • kimi zaman gaza getirir, kimi zaman çalışmanızı engeller.