• sizin mahallede sizin elemanlarla takılıp geyik yapan, sonra da bunu kitap yapıp basan müteşebbis.
  • xerox fotokopi makinalarindaki yesil dugmenin yesil olmasini oneren de bir antropologdur. sadece uzak/gizemli kabileleri arastirmazlar, harlem'deki ceteleri, en buyuk borsa sirketlerlerindeki kast sistemini, avukatlik burolarindaki catisma sorunlarini da incelerler. yurtdisinda, ozellikle amerika'da, danisman olarak super paralar kazanabilirler, turkiye'de is ararken antrepo mudurlugu teklifleri alabilirler.

ayrica, (bkz: nacirema)

baska bir yanlis anlama diyalogu da basiniza gelebilir:
    (cocugu yuvaya kayit yaptirirken, meslek yerine antropolog yazilir, mudur hanim basvuru formunuzu inceler.. ve olaylar gelisir..)
    - aa, ne ilginc, egitimini nereden aldiniz?
    - universitede
    - aaa hic tahmin etmezdim. bir gun gelip bize gosteri yaparsiniz artik.
    - nasil yani?
    - hani karninizdan konusursunuz filan, cocuklar bayilir..
    - yok o diil... neyse, be formu aliyim, esim doldursun, biz yarin beraber geliriz..

(yuvanin yuz metre yakinindan bile gecilmez, birakin cocugu yazdirmayi)

(bkz: vantrilok)
  • durduk yerde alakasız bir nick seçerek başına dert almış insandır. git şimdi o kadar tatil yap, ilkel insan bulacağım diye ormanlarda gez. hayır, doğru dürüst orman olsa neyse. kazdağı'nın ormanlarında gezmek var. ilkel kabile bulamayacağım kesin. bari ben ilkel olayım da, atar tutarım.
    hep böyle deyip gidiyorum. yaptığım en vahşi iş arabalı vapurda kaşarlı tost yemek. ama nasıl saldırıyorum o tosta. gören tost demez, bana da insan demiyorlar, yuh diyorlar zaten.
  • bir kere "antropolojiye ilgim var" dedigimde, biri bana "kafatascilik olani degil insallah, di mi?" demisti. fizik antropoloji ve sosyal antropoloji iki ayri daldir, ama genel olarak "insan bilimi" oldugu icin ikisi de antropolojidir, ve ikisi de birbirinden cok, ama cok sey alir. bir grup insanin kollari, diger gruplara kiyasla daha uzun ise, bu belki de o grubun sosyal yasantilari geregi vucutlarinin evrim gecirmesindendir? veya, kozmopolit bolgeler ve disa kapali, tutucu bolgeler arasinda fiziksel farkliliklar olamaz mi?

ancak halen daha birtakim gerizekalilar antropolog diyince hemen "aman kafatasci" filan derler, sanki cok kotu birseymis gibi.

kusura bakmayin, sevseniz de sevmeseniz de birtakim toplumlarin gecmisleri ve soylari, arkeologlar ile birlikte yurutulen calismalar isiginda fizik antropolojisi ile ilgilenen kimseler tarafindan kafataslarina, kemiklere, bilmemnelere bakilarak bulunmaktadir. ha ama sirf bunlara mi bakilir? bir sosyal antropolog da, kalintilar arasindaki esyalari, bilmemneleri yorumlayabilir pek ala?

ozellikle kendini "fotograf cekerek insani belgeleme" tarzi bir yaklasimda gosteren birsey vardir, duyu antropolojisi altinda ele alinir, orada da insanlarin hem fiziksel ozellikleri, hem giydikleri kiyafetler, hem de verdikleri pozlar ile bir kategorizasyona gidilir.

ama gelin gorun ki halen daha duvarlara "fasizm gidecek hololo" yazan veya "ulan sen garilarin cibildah resimlerini mi yapiyon gomunis!" diye etrafa saldiran birtakim gerizekalilar yuzunden antropolog = kafatasci gibi bir onyargi olusuyor.

ulan sirf naziler milletin kafasini cetvellerle bilmemnelerle olctuler diye, elmacik kemikleri daha genis olan bir iskelete biz "muhtemelen asya kokenli" veya deforme olmus bir pelvise sahip bir kadin iskeletine bakip "bu toplum kadinlara zorla korse benzeri birseyler giydiriyordu, cok baskici ve totaliter bir toplumdu" denilemez mi?

o yuzden turkiye'de antropolog bulmak zor, ama elini sallasan sosyologa carpiyor.
  • insanbilimci anlamına da gelir.
  • türkiye'de işsiz kalmaya mahkum sosyal bilimci.
  • yanınızda her daim olması gereken bir çift gülen göz. beyefendi, asil ve hoş sohbet. yanında asla sıkılmazsınız. ayrıca ev işlerinden de çook iyi anlıyor. bakmayın siz antropolog olduğuna o bir yöneticì, jumbo temizlik a.ş genel müdürü.
  • meraklı,
    varolmayı seçtiği konum itibariyle kendisi başlı başına bir soru.
    ve hiç bir zaman hiç bir yere ait olamayacak bir insan. antropolog.
    sözlük kişisi olanı tanımıyorum. *
  • tıpkı can yoldaşı sosyolojide olduğu gibi bu sıfata da yalnızca 4 yıllık lisans eğitiminin ardından erişemezsiniz. eriştiğinizi düşünüyosanız ya biraz heyecanlısınız ya da sosyal bilimden hiç çakozlamıyosunuz - ki birinci seçenek bence görece sempatik bi seçenek. evet.
  • halden anlayan gönül adamı sözlük yazarı.

tüm psychedelic sınırlarda jandarmalık yapmış, ama yine de rakı'da karar kılmış bizim toprağın çocuğu. yüreği kadar büyük düşleri olan bir savaşçı...
hesabın var mı? giriş yap