şükela:  tümü | bugün
  • insaniçinci
  • insanı, âlemin merkezi, âlemin yaratılmasına sebep sayan, insan merkezci.
  • evrende nokta kadar yeri olmayan dünyada nokta kadar yeri olmayan insanın, her şeyin insan için yaratıldığını düşünmesi.
  • kişi kavramının insan türüne özgü olduğunu düşünürsek insanı evrenin merkezi olarak görmek kendi türümüzden yana bir önyargı olsa gerektir.
  • kutsal dinler sayesinde, insanların zihninin derinliklerine kadar yer etmiş; bencil düşünce. insanların doğaya bu kadar zarar vermesinin nedenlerinden biri.
  • monoteist dinlerin suçudur.

kabul etmiyorum kardeşim, bir tanrı çıkıp da insanlara: "ben tüm bu evreni sizin için yarattım, her şey sizin etrafınızda dönüyor. bilmem kaç sekstirilyon kilometrelik evren milyarlarca galaksi yalnızca iki metrelik insanlar için yaratıldı ve hayvanların hiçbirisi de cennete gidemeyecekler, onlar size hizmet etmek için yaratıldılar." diyemez.

derse ne olur?

hayvanlar nasıl olsa bize hizmet etmeye yaratıldı deyip sokak hayvanlarını önemsemezler ve tanrı verir onun rızkını deyip koyarlar geceleri yastığa rahatça başlarını. kedileri ve köpekleri biz evcilleştirdik, onları insana muhtaç hale biz getirdik dersek eğer: "yav gardeşim git işine darwinci misin nesin? tanrı yarattı kediyi köpeği ne evcilleşmesi." diyecektir. dünyadaki hiçbir canlı için sorumluluk hissetmeyecektir.

bir tanrı buna sebep olabilir mi?

kalsaydı politeist dinler, en azından tüm canlılara saygı vardı. bak budizme, hinduizme ya da birçok pagan dinlerine... vallahi daha az günah işlenirdi, hem de dünyaya ve diğer tüm canlılara saygılı olurduk.

illa ben tekim harikayım demek zorunda mıydın? hadi onu yaptın, niye o zaman kurallara şunu da eklemiyorsun? hayvanlara eziyet etmeyeceksin! ancak sen gidip zaten öbür dünyada yok bunlar boşuna yaşıyorlar xdd dedirtirsen eğer şüphe ederim vallahi kusura bakma.