şükela:  tümü | bugün
 • "ne soyliyecegimi bilemiyorum
  uc dakika sonra profesyonel kariyerinizin en onemli mucadelesi basliyor. her sey bugune bagli. ya takim olarak duzelir. yada parcalaniriz. santim santim*. taki biz bitene dek. su anda cehennemdeyiz. inanin. burada kalabilir ve kendinizi harciyabilirsiniz yada tekrar isiga ulasiriz. cehennemden yavas yavas cikabiliriz. bunu sizin icin yapamam. cok yasliyim. etrafa bakiyorum ve bu genc yuzleri gordugumde, orta yaslarda bir erkegin yapabilecegi tum hatalari yaptigimi dusunuyorum. tum parami savurdum. beni seven herkezi uzaklastirdim. aynada gordugum surata bile dayanamiyorum.

  yaslandiginizda sizden birseyler alir. bu hayatin bir parcasi. ama birseyleri kaybetmeye basladiginizda ogrenirsiniz. hayatin santimlerden ibaret bir oyun oldugunu anlarsiniz. macta hayatta ve futbolda hata payi okadar dusuk ki. erken yada gec atilan bir adim, sizi hedefinizden uzaklastirir. yarim saniye yavas yada hizli kalirsaniz, yakalayamazsiniz. her yerde santimler onemlidir, hayatin her molasinda, dakikasinda ve saniyesinde. bu takimda o santimler icin savasiriz. bu takimda biz ve etrafimizdaki, herkes, o santim icin savasir. o santim icin tirnaklarimizla bogusuruz. cunku birbirine eklendiginde kaybetmek ile yenmek arasindaki farki belirliyecek! olmek ile yasamak arasindaki farki!

  sunu bilin: her oyunda olmeye hazir olanlar o santimi kazanacaktir. bundan sonra bir hayatim olacaksa nedeni, o santim icin savasmaya ve olmeye hazir olmamdir. yasamak budur iste. yuzunuzun onundeki onbes santim! bunu yapmanizi sagliyamam. yaninizdakine bakin! gozlerine bakin! sizinle beraber o santim icin savasacak birini goreceksiniz. kendisini takim icin feda edebilecek birini goreceksiniz. gerektigi zaman ayni seyi sizin de onun icin yapacagini bildigi icin. iste bu bir takimdir. ya takim olarak duzeliriz. yada birey olarak oluruz*.."

  eyer bir din daha gelirse, kutsal kitabi film halinde olurdu. ayetler chapterlarla belirlenirken sureler dakikalar olurdu..
  (bkz: otuzbesinci ayet)
 • sinema tarihi'nde hakettigi yeri alamayan bir film. filmden haz almak ve amerikan futbolu bilgisi arasinda da hicbir ili$ki gormuyorum. film ve anlatmak istedigi $ey populer olan, profesyonellerle oynanan her oyun uzerinden cekilebilirdi aslinda. futbol, basketbol uzerinden mesela...
  ba$lik altinda under the runes'un orjinalini, zorbey'in turkcesini yazdigi konu$ma, al pacino tarafindan mukemmel oynanmi$, yazan tarafindan da harika yazilmi$. burayi her dinlerken salya sumuge varir derecede agladigim film. bu yuzdendir hep tek ba$ima izlerim.
 • amerikan futbolu hastasi bi kisi olarak super sevdim filmi, muzik scimi cok basarili, arada verilen bisuru mesaj olmasina ragmen gayet ustalikla ve usturuplu verilmis..futbol oyunlari, taktikler ve sahneler harika..
 • al pacino olmasa güzelliğinin yarisi gidecek bir filmdir...
 • kimsenin nasıl farketmediği konusunda zerre kadar fikrim yok ve bu beni ciddi derecede şaşırtan bi' durum ama bu filmde luther "shark" lavay rolünü oynayan tosun, amerikan futbolu dünyasının gelmiş geçmiş en iyi linebacker'ı ve hatta bi' çok otoriteye göre en iyi savunma oyuncusu olan lawrence taylor'dır.
 • "peace with inches" konuşması filmin en güzel yeridir kanımca. al pacino bu konuşmanın bir benzerini de scent of a woman'da yapar, o da bambaşka bir filmdir ha.
 • show tv cameron diaz'ın soyunma odasına* girdiği sahneyi kesmezse uzun bi süre kapalı kalacağı film
 • kisaca konu şöyle, al pacino'nun koçluğunu yaptığı, cameron diaz'in sahibi olduğu miami sharks play- off'lara üç maç kala en önemli oyuncusunu ve ayni maçta onun yedeğini de kaybedince meydan üçüncü quarterback willie beamen'a kalir... ilerledikçe gitgide güzelleşen son derece başarılı bir film bence... biraz amerikan futbolu bilgisi yeterli olacaktir anlamak için, ben de bilmiyordum zira...
 • gittiğiniz zaman yanınızda amerikan futbolundan anlayan 1 arkadaşınız bulunsun... amerikan futbolundan anlayan tipler de ağaçta yetişmediği için amerikan futbolu entrysine bakın...
 • filmin ilk dakikasında sizi etkileyebilmeyi başarmış aylar sonra dvd'sini izlediğim zaman biçok sahnenin kesilmiş olduğunu gördüğüm al pacinonun mükemmel oyunculuğu ile mükemmellik sıfatını haketmiş bir film ...

  oliver stone bu işi biliyor ayrıca mükemmel bir kurgu var filmde ...