şükela:  tümü | bugün
 • gelibolu yarimadasi'nda 25 nisan 1915 sabahi anzak kuvvetlerinin cikartma yaptigi, cok kisa bir kumsali olan ve hemen akabinde sarp kayaliklarin basladigi koy.
 • 90. yıl kutlaması hazırlıkları çerçevesinde koya giden şirin asfalt yolu genişletmeye kalkan aklı evvellerin anzakların tırmandığı tepeleri ekskavatörler ile kazıp çıkan hafriyatı atarak doldurdukları koydur. anzaklar 25 nisan'da geldiklerinde koyun halini görünce ordusunu gemilere doldurup tekrar çıkarma yapacaklarını düşünmekteyim. adamlar kutsal mekanlarını kirletmemek için konser vermeyi bile reddetmişler anzak gününde.
 • çanakkale turum esnasında,kıyısında gezerken karşılaşıp konuştuğum eski toprak bir yöre sakininden, "siz hissetmiyorsunuz fakat burası hala kan kokuyor" lafını işiterek dehşete düştüğüm yer.
 • normalde 25 m'lik kumsalı varmış yapılan yol 4 metreye düşürmüş.
 • musluman askerlerin mezar ta$larinin kibleye donuk olmasi ile dikkatimi ceken tuyleri diken diken eden ve canakkale gecilmezi kisik kisik soyleten koy.
 • uluslararası bir öneme sahip ve her yıl binlerce yerli-yabancı insan tarafından ziyaret edilen bu koyun anıt levhasındaki ingilizce yazıdaki bir harf hatası benim bildiğim 5 yıldır hala oradadır, ayıptır.
  (bkz: http://img534.imageshack.us/…534/8364/dsc0142aj.jpg)
 • savaş meydanlarını konu alan bir amerikan belgeselinin direktörü çanakkale kara savaşları belgeseline şöyle başlamıştı; "bu arazide seçme şansım olsa kesinlikle savunan tarafta olmak isterdim, etrafı kıyıya dik dağlarla dolu olan bu koy üzerine yaylım ateşi açmak için o kadar güzel bir yer ki sadece birkaç askerle düşman ordusuna korku salmak mümkün"
  anzak kuvvetleri bütün coğrafi dezavantajlara rağmen buraya çıkartma yapmayı başarmış, sonrasında da mertçe savaşmayı bilmişlerdir. nasıl biz türklerin orada kahramanlık hikayeleri varsa anzak'ların da kendilerince kahramanlık hikayeleri mevcuttur bu bölgede. demek mertlikleri bizi de etkilemiş ki sonrasında ismini anzak koyu koymuşuz.
 • (bkz: anzak köyü)
 • hangi yalakanın adını değiştirip bu adı verdiğini merak ettiğim koy. eyvallah anzaklar düşman olarak değerlendirilmiyor. bunu atatürk'ün anzak annelerine yazdığı mektuptan da biliyoruz ama el insaf yahu. senin topraklarını işgale kalkan bir ordunun unsuru olarak orada bulunup senin askerine kurşun sıkmış bir topluluğa bu kadar hoş görü biraz fazla abartı. kendi anma günlerini kutluyorlar şehitlikleri anıtları var halk belli bir iyimserlikle yaklaşıyor ingilizlere fransızlara baktıkları gibi bakmıyor tamam da "bak biz ne kadar barışçıyız hüloooğ" diye coşmaya da gerek yok. ha bu arada bu ad değişimi 1985 yılında yapılmış. özal dönemine rastlamış olması pek de şaşırtıcı değil.
 • aslında kaba tepeye çıkmak isteyen anzak birlikleri şamandıraların kaymasıyla 2 kilometre daha kuzeye, bugünkü beach mezarlığının bulunduğu noktaya çıkmış, burada onları kale gibi karşılayan yüksek tepeler ve yarlar bulmuşlardı.
  anzak koyu 25 nisan 1915
  anzak koyu günümüz