şükela:  tümü | bugün
 • dunyada kalan son neandertalin hikayesini anlatan 2010 yilnda cekilmis bir fransiz filmi.
  film bir zamanlar cok az sayida neanderatl ve homo sapienslerin bir donem birlikte yasadigi tezini konu aliyor
  baslangic sahneleri homo sapienlerin bir hayvandan cok daha cani olmasi mesaji ile baslar ve benim fikrimce filmde bu mesaj bir cok sahnede vurgulanir
 • --- spoiler ---

  "insanlar kötüdür, bir hayvandan çok daha kötü.."

  --- spoiler ---
 • ''30.000 yil once ilkel insanin nesli tukendi. bir insan irkinin sonuydu. gunumuz insani bugun gezegenimizde yasayan bilinen son insan turudur. peki nereye kadar?'' gibi ifadeler var.

  and daglari'nin eteklerinden kulaklari kuculmus elleri perdelenmis yeni bir insansi turu inecek sanki anasini satayim. (bkz: evrim)
 • sözlükte dört entry girilecek kadar tanınmış olmasına üzüldüğüm muhteşem film. 30.000 yıl önce insanların hayatta kalmak için kendi kuzenlerini vahşice nasıl katlettiklerini anlatır. matrix'deki ajanın da dediği gibi, insanlar virüs gibi. herkesi öldürene kadar ve çevremizdeki tüm kaynakları bitirene kadar sanırım durmayacağız.
 • adı ao olan neandertal'in yaşamını anlatan film. aslında bizden daha farklı ve daha "insan" olan akrabaların sonunun hikayesi de diyebiliriz; değişen doğa koşulları, hastalıklar ve bizim daha zalim olmamız üzerine...

  fragman
 • aynı dönem yaşayan neandertaller ile homo sapienslerin hikayesini konu alan bir fransız filmi.

  sanırım senaryosu itibariyle üst-paleolitik çağda geçen ilk sinema filmi. erken tarihi konu alan 10.000 bc de vardı fakat antropolojik-tarihsel hatalarla doluydu. 10.000 bc'nin bile hikayesi bu kadar erken bir tarihte geçmiyordu.

  neandertaller ile homo sapiensler gerçekten de çiftleşti mi? filmde bu tez üzerine bir senaryo var. fakat konu hala bilim dünyasında tartışılıyor.

  (bkz: neandertal-homo sapiens melezinin bulunması)

  bu da filmle ilgili bol spoiler içeren bir inceleme yazısı.
 • bir çok kişinin tavsiye ettiği bir film.
  peki tatmin ediyor mu? tabi ki de hayır.
  peki izlemelimiyiz? konuya ilgi duyuyorsanız izlemeniz gerekir.
  neandertal'in yok olmasını açıklayabilecek bir film beklemeyiniz. basit bir kurguya sahip bir film. film bir çok varsayımlarla dolu (yaşadıkları yerler, konuştukları dil, yiyecekler, düşmanlar)
 • alt metinleri izleyende filmin kendisinden fazla etki bırakan fransız yapımı film. bu iki insan ırkı kafatasları şekillerine göre incelendiğinde neandertal insanların "modern" insanlara göre daha değişik bir düşünme yapısına sahip olabileceği sonucuna varılmıştı, hatta bazı bilim insanları neandertallerin insanlardan daha zeki olduklarını ileri sürmüşlerdi. özellikle bu kanılar filmde "doğayla konuşma" olarak yansıtılmış. filmde "ao"karakterini düşmanla savaş veya karşılaşma noktasında ise insanlardan çok daha pratik bir zekaya sahip oldukları özellikle vurgulanmak istenmiş gibi hissettim ayrıca. bir diğer ilgi çekici nokta ise, bunu yine farklı düşünme tarzlarına bağlayabiliriz, neandertal insanlarda olayları, doğayı, olguyu bir bütün olarak görme, "daha saf" ve ayrıntılara takılmadan görme hali baskınken insanda ise güzellik, çirkinlik gibi daha detay kavramların neredeyse bir statü haline getirilebilecek kadar önemli olmasıdır. bu noktada ise yönetmeni ve senaristi kutlamak gerek "ao" karakterinde gerçekten farklı bir düşünme portresi çıkarabilmişler ve bunu da gayet iyi işlemişler sonucunda ise başarılı bir film çıkmış.
 • sonra vay efendim neden kısa boyluyum, neden 3% neanderthal genine sahibim... çünkü ao ağabeyimiz kezban kızı o triplere rağmen korudu besledi sikti çünkü o yüzden.
  söyleyin bakalım ben niye yönetmenin yaptığı insanlık eleştirisini farkedemedim?
 • kesinlikle akla kazınan sahneleri var ve bilimsel keşiflerle paralel olarak anlatılmış bir hikayesi mevcut.

  kendi türüne saygılı, doğa ile paydaş, duygulu ve güçlü neandertallerin vahşi sapiens ile olan irtibatını belgesel tadında aktarmışlar.

  kendine has fransız filmi...