şükela:  tümü | bugün
 • dunyada kalan son neandertalin hikayesini anlatan 2010 yilnda cekilmis bir fransiz filmi.
  film bir zamanlar cok az sayida neanderatl ve homo sapienslerin bir donem birlikte yasadigi tezini konu aliyor
  baslangic sahneleri homo sapienlerin bir hayvandan cok daha cani olmasi mesaji ile baslar ve benim fikrimce filmde bu mesaj bir cok sahnede vurgulanir
 • --- spoiler ---

  "insanlar kötüdür, bir hayvandan çok daha kötü.."

  --- spoiler ---
 • ''30.000 yil once ilkel insanin nesli tukendi. bir insan irkinin sonuydu. gunumuz insani bugun gezegenimizde yasayan bilinen son insan turudur. peki nereye kadar?'' gibi ifadeler var.

  and daglari'nin eteklerinden kulaklari kuculmus elleri perdelenmis yeni bir insansi turu inecek sanki anasini satayim. (bkz: evrim)
 • sözlükte dört entry girilecek kadar tanınmış olmasına üzüldüğüm muhteşem film. 30.000 yıl önce insanların hayatta kalmak için kendi kuzenlerini vahşice nasıl katlettiklerini anlatır. matrix'deki ajanın da dediği gibi, insanlar virüs gibi. herkesi öldürene kadar ve çevremizdeki tüm kaynakları bitirene kadar sanırım durmayacağız.
 • adı ao olan neandertal'in yaşamını anlatan film. aslında bizden daha farklı ve daha "insan" olan akrabaların sonunun hikayesi de diyebiliriz; değişen doğa koşulları, hastalıklar ve bizim daha zalim olmamız üzerine...

  fragman
 • bir çok kişinin tavsiye ettiği bir film.
  peki tatmin ediyor mu? tabi ki de hayır.
  peki izlemelimiyiz? konuya ilgi duyuyorsanız izlemeniz gerekir.
  neandertal'in yok olmasını açıklayabilecek bir film beklemeyiniz. basit bir kurguya sahip bir film. film bir çok varsayımlarla dolu (yaşadıkları yerler, konuştukları dil, yiyecekler, düşmanlar)
 • ao adlı neandertal erkek ile aki adlı homo sapien kadının birlikteliği konu alınır, birçok araştırmaya göre neandertaller ile homosapienlerin hiçbir zaman melez bir çocuğu olmadığı düşünülürken, diğer görüşe göre belkide neandertaller homo sapienler ile çiftleşerek yok oldular, nasıl ve ne sebeple yok oldukları bilinmezken, son yapılan araştırmalara göre belkide bu şekilde çiftleşmeler oldu ve neandertal dna'larına sahip bireylerde bulunmakta, sanırım en son keşfedilen bilgiler bu olasılığın kapısını aralamıştı, filmde bu ihtimali doğrular nitelikte, diğer taraftan ben filmi fazlaca beğendim, gerçekten çok sürükleyici ve güzel olmuş.
 • modern dünya ile alakalı bir çok ipucunu da içinde barındıran müthiş film. biz homo sapiensler daha gelişmiş fakat bencil paylaşmayı bilmeyen bir türüz. hala günümüzde sırf dış görünüşü yüzünden insanları dışlama iç güdümüz biraz da buradan geliyor. üstündeki elbisel ayağındaki ayakkabıya göre ilk görüşte çıkarımlar da bulunmamız, ön yargımız. ten rengine göre ve ırkına göre insanları dışlıyor oluşumuz bize homo sapiens atalarımızdan bir miras. bazılarımızı kendimizi bastırsak, bu duygumuzu köreltsek bile bazılarımız hala içinde bu ilkel duyguyu taşımakta. tıpkı atlarımız homo sapienslerin neandertalleri dışladığı gibi.