şükela:  tümü | bugün
  • kaynak

2018-2019 öğretim yılından itibaren öğrencilere ders kitapları dijital (pdf) formatta sunulmaktadır.

zaten zor şartlarda okumak isteyen insanlara aöf ün taktığı çelmelerden biridir.
    kayıt yenilememe sebebidir.
    bütün aof kitaplarını okumuş aof sosyoloji mezunu ve ikinci sınıf felsefe öğrencisi olarak söylüyorum yanlış bir karar. o kitaplar zaten okunmuyor diyen gerzeklere selam olsun.
    not. aöf sosyoloji kitaplarını isteyenlere kendi kitaplarımı verebilirim. dört yılın tüm kitaplarımı arşivimde.
  • kağıt israfını önlemesi adına desteklediğim olaydır.
  • kitap almaya gidemeyenler için iyi bir seçenek.
  • sınavları da online ortamdan yapsın o zaman, o kadar soru kitapçığı vs. boşa masraf.
  • sonuna kadar desteklediğim bir olay. keşke bütün üniversiteler bunu uygulusa ve herkes e-kitap kullanımına geçse.
  • teoride harika uygulamada sıkıntılı bir olay. isteyene parayla kitap satılacakmış ama kayıt olduktan sonra verilen basılı kitaplar artık yok. duyar kasmaya gerek yok ama aöf okuyanların çoğu zaten durumu olmayıp okuyamayanlar, işsizler. o kayıt parasını bile zor veriyor adam, kitaplara fazladan para vermek külfet. gerçi akıllı telefonu olmayan yok. isterse o kitaplara o telefondan bile çalışabilir.
  • sonunda.yazık günah ya.

doğru uygulamadır.

açık öğretim kitaplarının çok az kişi tarafından çalışması bilinen bir gerçek.
  • 4 yanlışın 1 doğruyu götürmesi ve auzefeklentisi olarak ta vizeden 100 alınsa bile finalde 40tan düşük alındığında o dersten kalınacak. velhasıl, bütün açık öğretimler para derdiyle kurulmuş gibi duruyor. kitap istenirse anadolu üniversitesinde satın alınabiliyor, ata aöf bilmiyorum ama auzefte kitabı ancak dışarıdan hazırlayan hocalardan özet çıkarırlarsa alabiliyorsunuz ancak okullarda sunulan pdf formatlar da özenli hazırlanmıyor. ne tırtıklanırsa kâr yani.

--- spoiler ---
    https://eksiup.com/fe6caa90f53
    vizeden 100 alan ama finalden 39 alan birisi direk ff olarak kalacak !! final ve bütlerde 40 taban puan barajı var, altında not alırsanız değerlendirmeye bile girmeden, vize notunuz 100 bile olsa kalıyorsunuz. vizenin %40 ı ve finalin %60 ı alındığında 39 alan birisi aslında 63 puan ortalamasıyla aa alacakken bu emsalsiz kurala göre direk kalmış oluyor. ayrıca sınavlarda 4 yanlış 1 doğruyu da götürmektedir. özetlemek gerekirse 20 soruda, 1-2-3-4-5-6-7 doğru yaparsanız direk kalırsınız.. 8 doğru yaparsanız 0 yanlış yapmak zorundasınız. 9 doğru yaparsanız en fazla 2 yanlış yapmak zorundasınız. 10 doğru yaparsanız en fazla 8 yanlış yapmak zorundasınız. bu geçmek için değil notunuzun hesaplanabilmesi için :) "açık öğretim öğrencilerinin yarıyıl/yıl içi etkinlik notlarına bakılmaksızın bir dersten koşullu veya doğrudan geçebilmeleri için yarıyıl/yılsonu sınavından 100 üzerinden en az 40 puan almaları gerekir"
    --- spoiler ---
  • devlet destekli bir e-kitap okuyucu kampanyasıyla ülkece dijital devrime imza atabiliriz aslında :)

çok sayıda formatı tanıyabilen 7 inçlik bir cihazla, hemen hemen kimsenin okumadığı aöf kitapları da dahil olmak üzere birçok kitap elimizin altında olur.
  • tasarruf tedbirleri kapsamında ve çağımızda oldukça olumludur ancak eksiklikler barındırmaktadır.

öğrencilerin e-kitap okuyucuları veya tabletleri alabilmeleri için üniversite bünyesinde kampanyalar yapılmalı, eğer bu sağlanamıyorsa öğrencilerden kayıt ücreti alınmamalıdır.

zaten hem kitap göndermeyip hem de geçen seneyle aynı kayıt ücretini almak aöf'nin kuruluş ilkesine de ters düşer. amaç madem eğitimi yaygınlaştırmak, dezavantajlı grupları eğitmek, eğitimi fiziki okul ortamından çıkarmaksa çeşitli kolaylıklar da yapılabilmeli.