şükela:  tümü | bugün
 • kaynağı bilinmemekle ve kimler tarafından ortaya atıldığı soru işaretleri barındırsa da ve de gerçekliği hususunda lehte bir kanıt olmadığı gibi aleyhte de bir kanıt olmadığı için kesinlikle yanlıştır denilerek göz ardı edilemeyecek denli önemli bir konuya parmak basılmasının belki de itici gücü olacak denli üzerinde ciddiyetle durulması gereken, hele ki aöf sınavının yapıldığı şu günlerde ve sınav öncesi ile sonrası gençlerin psikolojilerinde gözle görülen normallik ile alakasız belirtilerden sebeple bilimsel ve hatta akademik düzeyde bir araştırmaya tabi tutulması gereken, ateş olmayan yerden duman çıkmaz atasözünü akla getiren iddiadır.

  aöf mağduru nice nesil gelip geçmiştir şu topraklardan. her yıl yüz binlercesi eklenmektedir ne yazık ki bu kabarık mağduriyet gerçekliğine. aöf ye girecek olan genç insanın psikolojisi daha lise son sınıftan hatta lise 2 den itibaren bozulmalar ile kişinin benliksel ve ruhsal bütünlüğü zor bir onarım evresinden geçmek ile anca düzelecek bir travmaya girmektedir.

  gencin üzerinde aöf baskısından öte aile, gelecek, hayat baskısı vardır ve haliyle psikolojik olarak bu durumdan bir hayli etkilenmesi söz konusudur. bunun yansımaları da olacaktır nihayetinde.

  aöf ye hazırlanma aşamasında ebeveynlerinin ve hatta çevresinin büyük bir beklenti eşliğinde başarıya ulaşmasını beklemesi ve bunu dillendirmesi, kişinin olur da başarısız olma durumunda insanlar tarafından salak, aptal, geri zekalı gibi sıfatlar ile anılması gibi bir korkuya kapılmasına neden olacaktır.

  aöf de kaybediş bu aşamadan sonra hayattan siliniş gibi algılanacaktır genç tarafından. aslında bu algının var olmasında tek suçlu kişinin çevresidir. genci yarış atı yerine koymanın hazin bir sonucu olarak başarısızlığa uğrayan kişi haliyle içine kapanacak ve hatta sonu intihara değin uzanacak tasarruflara girişmesine neden ulunacaktır.

  söz konusu iddiayı çocukları aöf ye girecek ebeveynlerin çıkardığı yollu bir iddia alıp başını gitmiştir. amaç ne midir ? çocuklarına aöf yi kazanamama durumlarında insanlar ve toplum tarafından salaklık payesiyle taçlandırılacakları yollu onlara gözdağı vermektir. lanet olsun böyle ebeveynlere efenim, lanet.