şükela:  tümü | bugün
 • sonunda bizi ülkece kuzey kore'nin o taraflara iteleyecekler galiba.

  ne yapalım öyle olsun, hem çin ve rusya ile komşu olup şangay beşlisine girme şansımız artabilir böylece.
 • akpliler "acımadı ki acımadı ki" diye yaklaşadursun, ülkemizi ciddi bir darboğaza sokacak bu ap kararı. sadece ekonomik olarak da değil, ülkenin her bir köşesine sirayet edecek. şimdi daha sıcak, bir şey anlamadık da; sadece avrupalı yatırımların kesilmesi felaketimiz olacak, ağlayacağız.

  adamlar yıllar boyu uğraştı durdu yüzümüzü avrupa'dan kıbleye çevirelim diye, başardılar da. şimdilik sözü dolara ve euroya bırakıyoruz, gelsin felaketler.
 • nooldu vize kalkıyodu avrupa birliğine giriyoduk?
 • türkiye için nato'ya üye olmanın bedeli kore'ye asker göndermek ve 741 şehit 2 binin üzerinde de gazi idi. 1949'da kurulan nato'ya 1952'de üye olduk kore savaşı sonrası tabii ki. avrupa birliğine ise 1959 yılında üyelik için başvurduk. 57 yıldır kapılarında sürünüyoruz. üye olmak için takla atmak dahil her şeyi yaptık, aşağılandık, kore savaşından bile çok kayıp verdik. çorum'dan, yozgat'tan hallice ülkeleri sorgusuz sualsiz birliğe aldılar, bizle müzakere ediyorlar. şimdi de durduracaklarmış? komik... tüm bunlara rağmen hala daha oraya bizi kabul edebileceklerini düşünen var mı? bize bu güne kadar verdikleri zarardan daha çok ne yapabilirler? çok sevdiğim bir atasözümüz var ölmüş eşek kurttan korkmaz!

  edit: bir alttaki yazı çok sesli gülmeme neden oldu. aramızda yazılanı anlayamayan ya da idrak edemeyen arkadaşlarımız var! yarım yüzyıldan uzun süren bir üyelik sürecinin bir prestij olduğunu düşünenlere ve bu prestijin bize yatırım kazandırdığını söyleyenlere ne demek lazım bilemiyorum! büyük ihtimalle 1999 yılında tam üye adaylığımızı kabul edip sonra da bize götüyle gülen avrupa parlamentosunun yaptığını yapmalı... demokratik kazanım mevzuna ise hiç girmiyorum; ülkenin hali ortada...
 • kemal kılıdaroğlu tarafından son zamanlarda yapılan en temeli sağlam açıklamalardan biridir. avrupa parlamentosu'nda bugün gerçekleştirilen oylama ve hemen ardından gelen avusturya parlamentosu'ndaki ambargo kararı gösteriyor ki, avrupa birliği ile türkiye arasındaki sürtüşmeler devam edecek bir süre daha.

  hele ki idam cezasının ciddi ciddi yasal dayanağının oluşturulması gibi çabalara girişilirse o zaman muhtemelen sıçtın mavisiyle karşılaşmış olacağız. yasalaşması durumunda ise tabii ki ilk iş avrupa konseyi'nden ihraç edilmiş olacağız ve uluslararası birçok hukuki yaptırıma maruz kalacağız.
 • şangay beşlisi'ne alacaklar ya, bir şey olmaz. olmadı reyiz kutudan paraları çıkarır, halkına dağıtır, kriz mriz kalmaz.

  değil mi akkıllar :)