şükela:  tümü | bugün soru sor
 • trafikte terör estiren arabadır. tartışmasız lideri için (bkz: beyaz şahin)
 • rüküş arabalardır. pahalı olması vs. önemli değil. rüküş arabalardır. şimdi xzibit'in yaptığı bir pimp stil araba da pahalı ve teknolojik olmasına rağmen rüküştür. ünlü bir rapçi olsan belki anlamlı olur bu tarz arabalar ama , normal bir hayatı olan, karısı, bebeği olan, sabah işe gidip akşam evine gelirken fırına uğrayıp ekmek alan adam için bu tür arabalar yakışıksızdır. yani rüküşlük, uyumsuzluktur. güç yetmesi vs. önemsizdir. şimdi siz bir üniversite pikniğine giderken takım elbise giyerseniz rüküş olursunuz, ortamla uyum içinde olmazsınız. hayatla uyum içinde olmayan bir görüntüye sahipseniz de apaçi damgasını yersiniz kaçınılmaz olarak. apaçi denilen gençlerimize bakalım, saçlar muhtemelen o şekli vermek için 1 saat uğraşmayı gerektiren bir halde, daracık bir kot, yaka bağır açık, tuhaf aksesuarlar, şimdi bunu görünce aklınıza normal hayatı olmayan, boşluktaki bir adam gelir. çünkü hayat telaşesi, bir erkeğin saçıyla uğraşması için bir saat ayırabileceği bir şey değildir. ya da güven vermek zorunda olduğunuz müşterilerin karşısına new yorklu hippiler gibi giyinen birisi olarak çıkamazsınız, ameliyatını yapacağınız bir hasta yakınının karşısına o saçla çıkarsanız, isterse okuma yazma bilmeyen, gariban bir köylü olsun sizi dinlemez bile. işte rüküşlük; hayatla örtüşmemek, uyumsuzluk demektir. apaçi arabası diye tabir edilen arabalar da hayatla uyuşmamaktadır. en azından toplumun normalinin hayatıyla. ben her ne kadar apaçilere de kucak açmaktan, onları da kendi hayatlarını anlamlandırabilmeleri açısından dışlamamak gerektiği düşüncesini benimsesem de toplum tarafından böyle bir damgalama olacaktır ve bunun öz sebebi anlattığım rüküşlük durumudur.
 • siyah mat folyo kaplamali her turlu arabadir.
  bir de dusuk motor hacimli olup sadece disina amelece modifikasyon uygulanmis ve yazik olmus arabalardir.
 • fiat punto da şüphesiz yukarıda zikredilen otomobillerin yanında yer alır.
 • (bkz: nissan juke)
 • bazı parçaları kesilerek veya değiştirilerek alçaltılan, hayvani müzik sistemi ve egsozu bulunan, trafikte görebileceğiniz(ve her yerden duyabileceğiniz) arabaların argodaki adı.
  (bkz: pimp my ride)
 • kekolayzır müzik sisteminin standart olduğu araba.
 • örnek olarak verilen araçlar arasında alfa romeo'nun da bulunmasıyla güldüren araba. apaçi arabası diye alfa'yı yazan sözlük fakirinin ya hiç apaçi görmediği ya da henüz dayak yememiş olduğu nettir.