şükela:  tümü | bugün
  • kalın bağırsağın caecum(çekum, kör bağırsak) kısmının ucunda bulunan appendix(eklenti)'in iltihabı. dikkat edilmesi gereken özellik şudur: ağrı önce karında yaygın olarak başlar çünkü ağrıyı peritonun(karın organlarını çevreleyen zar) visseral yaprağı iletmektedir, bir süre sonra (ortalama 4-5 saat) ağrı batın sağ alt kadranda parmakla gösterilecek konumda olur bunu da artık iltihabın ilerlemesiyle visseral periton iltihaplı bölgeden parietal peritona dayanır ve ağrı lokalize edilebir. bu yüzden muayenede batın sağ alt kadrana iyice bastırılır, iki periton yaprağının birbirine değmesi sağlanır ve aniden eller çekilir; bu durumda iltihap gerçekten varsa hastanın yüksek derecede ağrısı olur tanı aşağı yukarı kesinleşir: buna "rebound" fenomeni denir. ayrıca yakın bir mekanizmayla hasta ayağa kaldırılıp parmak ucuna yükselmesi söylenir ve birden topuklarını yere vurması istenir: ağrı mevcutsa test pozitiftir.
    ilk semptom iştahsızlıktır, bulantı-kusma eşlik edebilir.
    en sık sebep fekalitlerin(taşlaşmış dışkı) appendix lümenini(ağzını) tıkamasıdır.
    tanıda genellikle anamnez ve fizik muayene yeterlidir, ancak ultrason yapılabilir, maliyetinden dolayı çok tercih edilmese de bilgisayarlı tomografi çekilebilir.
    tedavisi appendektomi denilen operasyonla iltihaplanmış appendixin çıkarılmasıdır. eğer geç kalınırsa basınçtan dolayı appendix perfore olabilir(delinebilir). böylelikle enfeksiyon batına yayılır( en korkulan komplikasyonu vena cavada tromboflebit yapmasıdır), ya da bazı vakalarda mezenterin bu enfeksiyonu sınırlandırmasıyla plastrone apandisit olabilir. bu arada en çok mezenter lenfadenitle karışabilir bu hastalık, ayrıca ailesel akdeniz ateşi (fmf) i de akılda tutmakta yarar vardır. perfore olduğunda ağrı geçer çünkü artık basınç kalmamıştır, insanlar çoğunlukla ağrım geçti diye eve gitmek isterler ki işte en korkulan durum budur.

başıma gelmiş bir örnek olarak: karnı ağrıyan 12 yaşındaki bir kızı devlet hastanesine götüren annesi kızına acilen ameliyat edilecek denmesi üzerine şüpheye düşmüş kararsız kalmış, ağrının da bir süre sonra hafiflemesiyle ( o sıra perfore olduğu için) kızının ciddi bir şeyi yok diyerek eve götürmüş ve 4-5 saat sonra ağrının tekrar artmasıyla bizim fakülteye geldi ve acilen ameliyata alındı. kızın batını belki 15 kere yıkandı fakat sonuçta iyi geçti ameliyat ve 4-5 gün sonra taburcu oldu. fakat erken davranılsaydı bunlara gerek kalmayabilirdi.
  • yeni schwartz's a göre, tanıda ilk tercih edilmesi gereken görüntüleme yöntemi bilgisayarlı tomografi olan hastalık.
  • benim için sigara böreği ve kinder süprizden çıkan çakmaktaşlı araba demektir bu. annemle hastaneden çıkmışız, henüz ameliyatlı değilim annem hastanede çalışıyor, kinder süpriz falan almışız eve gelinmiş. kadın börek falan almış misafirler gelecek. ben de süpriz yumurtamdan çıkan ortasında çakmaktaşı olan ve kıvılcım saçan arabamla oynuyorum ama pis bir karın ağrım var. annem "açsın ondandır" diyerek geçiştiriyor bir, ama yok. yani geçecek gibi değil daha da fena oluyor. ben bunun sebebi olarak sigara böreklerini görmekte ısrarlıyım ancak misafirler de annemin hastaneden arkadaşları, "ya acaba apandisit mi" diyor nilay abla. annemde şafak atıyor, yat bakiim komutuyla beraber karnın değişik yerlerine bastırıyor, bu namussuz apandistin olduğu yere bastırınca benden bir çığlık gelince o gece ameliyathanede bitiyor.

hala tiksinirim sigara böreklerinden.
  • ameliyatindan sonra sicabildiginiz ilk an: paha bicilemez
  • apandisit önce mide, ardından karnın sağ tarafında ağrı yapan, teşhisi zor bir hastalıktır. dayanılmaz ağrının yanısıra iştahsızlık, yemeklerden tiksinme, bulantı, kusma gibi ek semptomlar yaratıp, konfor bozucu bir tablo oluşturur.

birkaç ay önce perfore retroçekal apandisit ameliyatı olmuş bir hasta olarak söyleyebilirim ki, ''bu ağrıyı çekmektense öleyim daha iyi'' diye bağırdığım bir hastalıktır. tek tedavisi ameliyat olmaktır. ancak apandisit ağrısının ameliyat olduktan sonra, yaklaşık üç ay kadar daha, devam edebileceği de unutulmamalıdır.
  • patlayan bişey
  • eskiden kirazın, zeytinin çekirdeğini yutunca apandisitin sorun çıkardığı sanılırdı.
    ömer seyfettin'in aynı isimli hikayesinde kahramanımız bir çekirdek yutunca, doktora koşturur; doktorun bir kaseden avuç avuç kirazı çekirdeğiyle beraber yuttuğunu görünce ver bana da muhterem deyip rahatlar....
  • hastaneye gittiğimde ilk olarak zehirlenme sonrasında idrar yolları iltihabı en son olarak da yumurtalık kisti denilerek teşhisi koyulamayan hastalığım.neticede ultrasonla bakılarak patlamak üzere olan bir apandisitimin olduğu anlaşıldı da kurtardılar beni o lanet olası bulantı ve ağrılarımdan.
  • sancısı karın ağrısı ve gazla karıştırılır çoğu zaman. elle muayenede çabucak anlaşılır.
    benim başıma gelmişti, babam doktor olduğu için muayene edip yürü hastaneye demişti. 1 gece apantdist üzerinde buzla uyudum (patlarsa dağılmaması için).
    hikayenin komik yanı, ameliyat sonrası çok sancım olduğunu ve bunun gazdan kaynaklandığını iddia ediyordum, tabii gaz çıkaramıyordum. dışarıda şöyle bir diyalog duydum.
    birisi-hasta bakıcı nereye gitti
    hemşire-likit yağ almaya gitti
    evet bildiniz parmak kalınlığında bir boruyu yağlayıp makattan soktular gaz dışarı çıksın diye.
  • (bkz: chestburster)