şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: ayrimcilik)

  discrimination'la kari$tirilmamalidir .
 • guney afrika cumhuriyeti'ne ozel, zencilerle ve soluk benizliler arasindaki iliskilere yon veren, ayrimcilik tabaninda yurutulen politika. ayri gelisme. 1992'de resmen son bulmustur (bkz: nelson mandela).
 • guney afrikada azinliktaki beyazlarin uyguladigi rejim
 • su an da dahil olmak uzere israil'in filistinliler uzerinde uyugladigi politika. vatandaslarina daha cok yerlesim yeri acip, is olanaklarindaki rekabeti yine israilliler lehine cevirmeye calisan fasist israil hukumeti filistinlileri yerlerinden etmekte, daha fazla yer, daha fazla toprak icin bastirmaktadir. ozetle eskiyaligin, hayvanligin agababasidir.
 • bu esasen bir hollanda kavramıdır. hollandada yaşayan birden fazla ırkın her işinin diğerinden ayrılmasıdır. kiliseleri. okulları. vesairesi.
  bu hollandalılar güney afrikaya gidende, aynı sistemi geri bıraktırılmış zencilere de uygulamışlardır masumca(!). adamların milli şeyi. niye kızıyosunuz ki.
 • (bkz: segregation)
 • guney afrikada uygulanmasi 1994'te sona eren, irk ayrimi uzerine dayali devlet politikasi. kaldirilmasi yonunde devletin tanidigi butun 'irklardan' (beyazlar, siyahlar, renkliler, diger) ezici cogunlukla evet oyu gelmistir.
 • israille bilmemneresiyle zerre alakası bulunmayan, sadece birkaç eski ingiliz kolonisinde varolmuş, dünya üzerinde anayasal olarak hükmünü korumuş son insanlıkdışı hadisedir. bu ismin güney afrika'ya özel olduğunu da söylemek gerekir. kölelikle eşitlik arasında bir geçiş politikası olup yüzeyde "ayrı ama eşit" mesajını verip gizliden gizliye adilik yapma hedefini güder.

  "güney afrika ziyaretindesin, bir bank düşün, gayet normal bir bank. yürürken yorulduğunda oturacaksın. zenci olman gerekmez çinli ya da iranlı olabilirsin. o banka oturamayacaksın, çünkü üzerinde "for white europeans only" yazıyor. oturursan ceza alacaksın, karakola götürüleceksin, tartaklanacaksın. belki özgürlüğün elinden alınacak."

  bu tip aptalcasına komik bir politikayı 1994'e kadar anayasa'sında bulundurabilme cüretini gösteren bir devlete spor müsabakalarından men ve birleşmiş milletler üyeliğinden çıkarma gibi aptalca ve komik şeylerin dışında bir politik ve askeri yaptırım uygulanmamış olması bunların yaptığından da büyük bir insanlık suçudur.
 • bir yerlerden duyduğum ya da okuduğuma göre bu "ideoloji"de japonlar (japon kökenli ya da japon pasaportu taşıyan) sarı/asyalı ırktan (yani beyaların bir altında) sayılırken, çinliler beyaz/avrupalı ırktan sayılmaktaymış, hangi akla hizmetse?

hesabın var mı? giriş yap