şükela:  tümü | bugün soru sor
 • eski yeşilçam filmlerinde saray yavrusuyla hemen hemen aynı anlamda kullanılmış kelime.

  - ben feriti seviyorum abla! onsuz yaşayamam!
  - yavrum bu saray gibi apartman dairesinden nasıl vazgeçersin? ferit sana bunları verebilir mi sanıyorsun??

  (bkz: turk filmi replikleri)
 • bir zamanların türkiye'sinde zenginliğin baş sembolü. eski kuşaklardan duyduğuma göre, apartmanda yaşayan insanlar parmakla gösterilirmiş. hani şimdi nasıldır muhabbet;
  -oo hacım herif bi villada oturuyo, dörtleks * allahıma. içinde asansörü var lan!
  işte o zamanlar da, benzer ifadeler apartman dairesi sakinleri için sarfedilirmiş.
 • genellikle bilmemneoğlu inşaat gibi firmaların ürünü olan 4-15 katlı tekil apartman bloklarının her bir bağımsız birimine verilen ad.

  bu apartman blokları tekillikten çıkıp siteleştiği zaman brüt 80 m2den küçüklerine sosyal konut, brüt 80-150 m2 arasına toplu konut başlığı altında rastlanabilir...

  ha bir de brüt 150 m2den büyük tekil binalar vardır ki bunların bağımsız birimleri için rezidans diye son derece götü kalkık bir tanımımız da mevcut...
 • içinde apartman çocuklarının yetiştiği hede...
 • amerika'da sıradan yaşamın sembollerindendir.
  lüks (ya da standart üstü) yaşamı ise müstakil ev sembolize eder.
  "ömrümün sonuna kadar bir apartman dairesinde yaşamak istemiyordum adamım... bunu yapmaya mecburdum."
 • içinde yaşamak mezarda olmaktan farksız olan ömür törpüsü.
 • insanlara ev diye yutturulan kavanoz
 • türkiye nüfusunun çok büyük çoğunluğunun yaşamak zorunda olduğu yer. öyle bir algı yaratılmış ki bir zamanlar -ki hala da devam ettirilmeye çalışılıyor dünyanın en güzel şeyiymiş gibi satılıyor. bir tanesini alabilmek için yıllarca çalışmanız gerekiyor. gerçi türkiye'de yıllarca çalışmak da kimi zaman bir daire sahibi olmaya yetmiyor. milyon liralara satılan apartman dairelerinin yerine nasıl olur da müstakil evler tercih edilmez anlamıyorum açıkcası.
 • bahçeli müstakil evden sonra kendime en uygun bulduğum ev çeşidi sanırım. ama ya 1+1 olacak ya da böyle maddi durumum gayet iyi olursa eğer büyük, mümkünse dubleks ve dolu dolu olacak başka türlüsü bana uyumsuz geliyor.

  özellikle şu öğrencilik hayatımda hedefim ankara'da okula ulaşmanın zor olmayacağı banyosu ve mutfağı nispeten düzgün ve 1+1 bir apartman dairesi bulmak. ama bu olay sandığımdan çok daha zormuş bunu anlıyorum yavaşça. bu kriterlere sahip bir yer araştırırken merakımda sağdaki soldaki bilgelere denk gele gele yanlışlıkla emlak konularında bilgi sahibi oldum sanırım. mesela aynı bölgedeki satılık ve kiralık evleri karşılaştırıyorum. birbirine çok benzeyen birisi satılık birisi kiralık iki evi ele alıyorum. satılık olan 100 bin lira. sonra nerede gördüğümü hatırlamadığım bir bilgi olan bir ev fiyatını kiradan 12 yılda çıkarıyorsa bu karlı bir harekettir cümlesi aklıma geliyor ve direk 100 bini 150'ye bölüyorum ve 650 liralık evler bakmaya başlıyorum. sonra şöyle evler görüyorum ve üzülüyorum açıkçası.

  öncelikle belki de ilerde bu evde kalacak kişiye üzülüyorum. sonra biraz bile bakım yapmaya hiç uğraşmayan ev sahibine üzülüyorum. özellikle ankara gibi büyük şehirlerdeki böyle garip emlak fiyatları ve altındaki daha garip nedenlere üzülüyorum. yukarıdaki ilan bu tip şeyleri sorgulamaya başlattı. trajikomik bir ilan gerçekten açıklamasında bekara öğrenciye uygun yazıyor; bekar ve öğrenci ne ara bu kadar düştü bu olayı anlayamıyorum. bekar ve öğrenciyi niye bu kadar eziyoruz anlayamıyorum bir türlü. evin iç özelliklerinde sadece mutfak doğalgazı yazıyor çünkü gerçekten de başka bir şey yok. banyo tuvalet karışımı alana bakıyorum alaturka tuvaletin yanındaki musluk dikkatimi çekiyor, büyük bir teknoloji artık tuvaletinizi yaparken duş alıp zamandan tasarruf yapabileceksiniz diyebilecek bir emlakçı geliyor mesela aklıma. düşünüyorum acaba bu evin gerçek değeri nedir diye pek tahmin yürütmek de istemiyorum fazla bilmediğim konular diye ama ne biliyim 300-400 lira maksimum diye düşünüyorum.

  2 aydan beri kendi şartlarıma uygun bir 1+1 arayışım devam ediyor ve edecek gibi de duruyor. belki de benim şartlarım çok fazladır bilemiyorum açıkçası ama ben çoğumuzun yaptığı gibi suçu başkasına atmak istiyorum ve buradan büyük şehirlerdeki emlak işlerini belirleyenlere kucak dolusu küfürler gönderiyorum.