• eski yeşilçam filmlerinde saray yavrusuyla hemen hemen aynı anlamda kullanılmış kelime.

- ben feriti seviyorum abla! onsuz yaşayamam!
    - yavrum bu saray gibi apartman dairesinden nasıl vazgeçersin? ferit sana bunları verebilir mi sanıyorsun??

(bkz: turk filmi replikleri)
  • bir zamanların türkiye'sinde zenginliğin baş sembolü. eski kuşaklardan duyduğuma göre, apartmanda yaşayan insanlar parmakla gösterilirmiş. hani şimdi nasıldır muhabbet;
    -oo hacım herif bi villada oturuyo, dörtleks * allahıma. içinde asansörü var lan!
    işte o zamanlar da, benzer ifadeler apartman dairesi sakinleri için sarfedilirmiş.
  • genellikle bilmemneoğlu inşaat gibi firmaların ürünü olan 4-15 katlı tekil apartman bloklarının her bir bağımsız birimine verilen ad.

bu apartman blokları tekillikten çıkıp siteleştiği zaman brüt 80 m2den küçüklerine sosyal konut, brüt 80-150 m2 arasına toplu konut başlığı altında rastlanabilir...

ha bir de brüt 150 m2den büyük tekil binalar vardır ki bunların bağımsız birimleri için rezidans diye son derece götü kalkık bir tanımımız da mevcut...
  • içinde apartman çocuklarının yetiştiği hede...
  • amerika'da sıradan yaşamın sembollerindendir.
    lüks (ya da standart üstü) yaşamı ise müstakil ev sembolize eder.
    "ömrümün sonuna kadar bir apartman dairesinde yaşamak istemiyordum adamım... bunu yapmaya mecburdum."
  • içinde yaşamak mezarda olmaktan farksız olan ömür törpüsü.
  • insanlara ev diye yutturulan kavanoz
  • türkiye nüfusunun çok büyük çoğunluğunun yaşamak zorunda olduğu yer. öyle bir algı yaratılmış ki bir zamanlar -ki hala da devam ettirilmeye çalışılıyor dünyanın en güzel şeyiymiş gibi satılıyor. bir tanesini alabilmek için yıllarca çalışmanız gerekiyor. gerçi türkiye'de yıllarca çalışmak da kimi zaman bir daire sahibi olmaya yetmiyor. milyon liralara satılan apartman dairelerinin yerine nasıl olur da müstakil evler tercih edilmez anlamıyorum açıkcası.
  • gecen seneye kadar mustakil evde oturup kentsel donusum nedeniyle bi yan sokakta daha buyuk bir apartman dairesine tasinan birisi olarak eski evimi ozlemekteyim.kiymeti sonradan anlasiliyormus.burasi eski bir bina belki o yuzdendir.insallah o yuzdendir yani.
hesabın var mı? giriş yap