şükela:  tümü | bugün
 • bugünkü genel kurulda igrenc , bir o kadar da duygusuz ,hayvan sevmez, dolayisiyla insan da sevmez bir takim komsularımız sayesinde alinan ve tasinma karari almamıza neden olan insanlık ötesi karar.
 • eger kopek kangal ise dogru bir karar, kopege de yazik.
 • köpeginiz inanılmaz sevecense bir o kadar da uysalsa ,kapıya biri gelmesi dısında sesini bile cikartmayacak kadar sessizse onu beslemenin yasaklanmasının sizi cıldırtacagı olay.
 • (bkz: panter emel)
 • "evde evcil hayvan beslemek yasaktır" seklinde ki mal kanunun neticesinde,insanın en yakın dostunu evden cıkarmaya gelen polislerin yarattıgı sinir harbi we anarsi yaratma istedigi dogurtan agır sorunsal...gürültü olmadıgı halde kopekten sikayetci olan insanları yakmak,üstlerine kusmak we aazlarına zıcmak gerekir kanaatindeyim sahsen...
 • empati kuramayan, o köpeğin sizin bir aile ferdiniz olduğunu anlayamayan insanların. sadece bir saatliğine yalnız kaldığına ağladığı için köpeğinizi apartmandan sürmelerine dayanak olarak kullanabildikleri ve hakime konuyla ilgili takdir hakkı bırakmayan yasa.
  http://www.cansin.s5.com/main.html

  değerli köpek sahiplerinin dikkatine:
  avukat dostlardan avrupa birliği yasaları ile uyum çerçevesinde yargıtayın bir süredir sadece kat malikleri kurulu kararı ile bağlı olmayıp köpeğin gerçekten rahatsızlık ya da zarar verip vermediğini de (yasada bulunmamasına rağmen) kıstas kabul ettiğine ilişkin görüş aldım. başınıza benzer durum geliyorsa birkaç içtihat karıştırmaya değebilir.
 • aşılabilir bir yasaktır. gözlemlerim şudur: eğer bildik aile yapısına uyum göstermeyen bir yaşam tarzı seçmişseniz ve köpeğiniz/kediniz vs. varsa, bu hayvanı bazı komşularınız bahane yapacaktır. bu yazılı olmayan yasağın çıkması eyleminde emeği geçen sevgili komşunuza, o arada bir görüştüğünüz aile dostunuz "apo"dan bir ziyaret ayarlarsınız. bu tip dallamaların zaten genelde kaybedecek o kadar çok şeyi vardır ki, birisinin tehdit altında olacağını sezdirirseniz hemen sus pus olurlar. sen gel benim kimseye zararı dokunmayan köpeğime takıl, ben de sana "senin küçük bir oğlun vardı değil mi? kaça gidiyordu o?" gibi sorular sorayim.
 • aslına bakılırsa tam olarak böyle bir yasak yoktur diyebiliriz. bu yasağın işleyebilirliği için apartmanın kurulum aşamasında tüm daire sahiplerinin karar defterinde '' bu apartmanda köpek beslenemez '' gibi bir ibarenin altına imza atmış olmaları gerekmektedir. eğer böyle bir karara varılmamış ve prosedürde boşluk bırakılmış ise kimse kimseyi apartmanda köpek besliyor diye evinden çıkartamaz. sadece basit ve dar görüşlü bir kaç insanla çeşitli münakaşalara girilmek zorunda kalınır o kadar. ama hukiki bir yaptırıma maruz kalma ihtimali yoktur. ancak mevzubahis köpeğin çok havlamak gibi bir huyu varsa , ilk olarak ilgili belediyeye şikayet edilebilir. onlar da gelip ses ölçümü yaparlar. ama bu ses eşiği zaten çok yüksektir ki öyle her köpek kolay kolay bu kadar yüksek volümde havlayamaz. ama eğer bu baraj aşılırsa köpeğin ses tellerini aldırmak gibi acı bir sonucada katlanmak zorunda kalınabilir. çok dikkat etmek gerekir.
 • apartman kurulusundaki sözleşmede kopek beslenemez kararı yoksa islevsiz kalan bir yasak.
  belediyeden ses ölcümü yapmaya gelirler. sikayetci daireye bir adet ses kayıt cihazi birakirlar. eger kopegin sesi belirli bir decibel'i geciyorsa ceza gelir. yok eger gecmiyorsa, ki gok gurultusu gibi havlayan bir kopeginiz yoksa sorun yoktur. ayrıca kopegin sesinin, eve sokaktan disaridan gelen sesi de bastiyor olması lazım. pek az kopek bu kadar ses cikartabilecegi icin genelde ses kayıt islemi sonunda ceza gelmez ve kopeginizi apartmandan atamazlar.
  ses kayıt islemi olmadan gelecek olan cezaları asla bosu bosuna odememek ve itiraz etmek gerekmektedir.
 • daha çok köpek sahipleri yüzünden gündeme gelen konudur. apartman sakinlerinin asansörlerde, merdivenlerde köpek pislikleri görünce rahatsız olması çok normaldir. gayet doğal olarak kimse sabahlara kadar komşusunun ilgisizlikten havlayan köpeğini dinlemek de istemez. insanlar geçici bir hevesle köpek alıp ne eğitimi ile ne de temizliği ile yeteri kadar ilgilenmezlerse böyle yasaklar gündeme gelir, aslında birşeylerin düzelmesi için gelmesi de gerekir. sabahları köpek gezdirenlerin yüz ifadesine dikkat edin çok azında mutlu bir ifade görürsünüz ve gerçekten tam anlamıyla köpek besleyen insanlar bunlardır. çoğunun ise içlerinden küfrettiklerini anlayabilirsiniz ve bu da çoğu şeyi anlatıyor aslında. köpek almadan önce çok iyi düşünmek gerekir alınan şey oyuncak değil bir canlı; hem de son derece ilgi, sevgi ve özen isteyen bir canlı.