şükela:  tümü | bugün
  • anayasa ve hayvan hakları sözleşmesine göre kişinin kendi konutu içinde dilediği şekilde yaşama hürriyetine sahip bulunduğunu, dolayısı ile komşuları rahatsız etmeyecek bir köpeğin varlığının sorun olmadığı, lakin ülkemizde hala köpek beslemenin hoş karşılanmadığı ve hırs sebebi ile açılacak davaların, köpek besleyenleri hallice rahatsız eden yasak.

6 ay önce, 11 yaşında, sosyalleşme problemleri yaşayan kardeşime arkadaşlık etsin diye evimize aldığımız golden retriever cinsi, havlama yetisi olmayan, uysal bir köpeğin, sırf hırs uğruna ciğeri beş para etmez, sevgiden nasibini almamış insanlarca, "apartmanı rahatsız ediyor, havlıyor(!), köpek giren eve melek girmez" gibi saçma sapan iddialarla mahkemelik olmamızı sağlayan yasak.
  • olmayan yasak. korkutmak için yayılmış yalan.

yasal haklarınızı bilirseniz zabıta, belediye, polis bile gelse evde beslediğiniz hayvanı sizden alamaz.

böyle bir durumda ne yapılacağı ile ilgili aşağıdaki metine bakabilirsiniz.

apartmandan-evdeki-hayvan-ile-ilgili-sikayet-gelirse
  • önünüze sunulması biraz zor olan yasaktır.

jack russell cins yeni oğlum carlos ve hemen altımda oturan yönetici sayesinde bir anda konunun uzmanı olduğum söylenebilir.

eğer oturduğunuz binanın kuruluşu esnasında yönetim planında özel alanda evcil hayvan (ya da köpek) beslenemez gibi bir ibare varsa evet işiniz zor. ancak binaların %99.9'unda böyle bir ibare bulunmaz. zaten müteahhitler de evlerini bir an önce satmak için yanaşmaz böyle bir karar koymaya. tabii ki binadaki tüm mülkler satıldıktan sonraki ilk yönetim toplantısında da alınabilir bu karar. bu durumu apartman yönetimi kararıyla karıştırmayın. özellikle "yönetim planı"nda bu kararın bulunması gerekmekte. sonrasında herhangi bir toplantıda alınmış karar önemli değildir, sizi bağlamaz.

tabii ki köpeğinizin kakasını ya da çişini toplu kullanım alanlarında bırakmıyorsunuzdur. bu konuya girmiyorum. ancak köpeğin çok ses yaptığından dolayı bir şikayet gelirse de belediyenin gelip şikayet edilen evde ses testi yapması gerekir. eğer köpeğiniz pavorotti gibi bir sese sahip değilse zaten ceza gelecek desibele ulaşmaz.

benzer bir durum arkadaşımın başına gelmiş. bursa korupark evlerinde kendisine köpek beslenemeyeceği söylenmiş. arkadaşım da "kardeşim ben bu evi aldığım zaman broşüründe köpeğiyle bahçede oynayan adam görselleri vardı" gibi serzenişte bulunmasına rağmen yönetim kararı almış ve kendisine itiraz etmesi durumunda evini mahkeme aracılığıyla satışa çıkaracaklarını söylemişler. sonradan da kararı yumuşatıp "bahçede ve asansörde bulundurulamaz" şeklinde değiştirmişler ama arkadaşım hala gerine gerine bahçede yavrusunu gezdiriyor.

havlama konularına takılmayın, köpek bu havlar. ama kimse sizin köpeğinizin arkasından tuvaletini temizlemek zorunda değil, bunu da unutmayın.
  • apartman kurulusundaki sözleşmede kopek beslenemez kararı yoksa islevsiz kalan bir yasak.
    belediyeden ses ölcümü yapmaya gelirler. sikayetci daireye bir adet ses kayıt cihazi birakirlar. eger kopegin sesi belirli bir decibel'i geciyorsa ceza gelir. yok eger gecmiyorsa, ki gok gurultusu gibi havlayan bir kopeginiz yoksa sorun yoktur. ayrıca kopegin sesinin, eve sokaktan disaridan gelen sesi de bastiyor olması lazım. pek az kopek bu kadar ses cikartabilecegi icin genelde ses kayıt islemi sonunda ceza gelmez ve kopeginizi apartmandan atamazlar.
    ses kayıt islemi olmadan gelecek olan cezaları asla bosu bosuna odememek ve itiraz etmek gerekmektedir.
  • doğru değildir bence de; insan evinde köpeğini istediği gibi besleyebilir sorun değildir bu; fakat bilinçli olmak gerekiyor. şimdi efendim bizim apartmanda üç genç kız en üst katta oturuyorlar, bir de köpek besliyorlar. bunlar köpeği aşağı gezmeye indirmek için asansör kullanıyorlar fakat o da ne? köpek asansöre işiyor. kızlar köpeğin işemesine aldırmayıp dışarı çıkıyorlar, temizlikçi nasılsa gelir temizler diye, asansör sidikli sidikli kalıyor, kokuşuyor, 2-3 gün boyunca. bir değil iki değil apartmanca atarlandık işte, yöneticiye bildirdik uyarsın artık kızları diye. bu ne sorumsuzluk karşim? * *
  • "evde evcil hayvan beslemek yasaktır" seklinde ki mal kanunun neticesinde,insanın en yakın dostunu evden cıkarmaya gelen polislerin yarattıgı sinir harbi we anarsi yaratma istedigi dogurtan agır sorunsal...gürültü olmadıgı halde kopekten sikayetci olan insanları yakmak,üstlerine kusmak we aazlarına zıcmak gerekir kanaatindeyim sahsen...
  • aşılabilir bir yasaktır. gözlemlerim şudur: eğer bildik aile yapısına uyum göstermeyen bir yaşam tarzı seçmişseniz ve köpeğiniz/kediniz vs. varsa, bu hayvanı bazı komşularınız bahane yapacaktır. bu yazılı olmayan yasağın çıkması eyleminde emeği geçen sevgili komşunuza, o arada bir görüştüğünüz aile dostunuz "apo"dan bir ziyaret ayarlarsınız. bu tip dallamaların zaten genelde kaybedecek o kadar çok şeyi vardır ki, birisinin tehdit altında olacağını sezdirirseniz hemen sus pus olurlar. sen gel benim kimseye zararı dokunmayan köpeğime takıl, ben de sana "senin küçük bir oğlun vardı değil mi? kaça gidiyordu o?" gibi sorular sorayim.
  • apartmanın ilk yönetim kurulu kararına bağlıdır. 50 yıllık binaysa bile 50 sene önce o ilk toplantıda ne karar alındıysa o geçerlidir. evcil hayvan beslenebilir denilmişse ister 10 yıl ister 30 yıl sonra beslenemez kararı alınsa dahi ilk karar baz alınır ve evcil hayvan beslenebilir.

ancak hiçbir şekilde zabıta ya da polis evinize gelip de mahkeme kararı olmaksızın evcil hayvanınıza el koyamaz. böyle durumlarda yetkili kişiyi evinize almamanızı ve evcil hayvanınızı hiçbir sebeple teslim etmemenizi öneririm. maalesef bu şekilde bir daha kedisini köpeğini asla bulamayan insanlar var.

apartman konusunda hem olumlu karar olması hem de ev sahibinin gönlünün razı olması çok önemli. belediyeye kayıt da yaptırırsanız daha rahat olursunuz.
  • eyvahlar olsun!

yine köpek besleyenlerin köpek beslemeyenlere,
    köpek beslemeyenlerin köpek besleyenlere
    küfürler yağdıracağı, içindeki tüm öfkeyi kusacağı bir başlık açılmış.

köpeğini apartman bahçesine s.çırtıp temizlemeyen, balkona kilitleyip saatlerce hayvanı havlatıp ağlatan, tasmasız gezdirip köpeği ufak çocukları korkutunca da
    "ne var ısırmadı ki" diyen köpek sahibi itler savunulacak.

köpeği çevreye ve etrafa zarar vermesin diye her türlü çabayı gösteren, buna rağmen köpekli diye birçok mekana alınmayan efendi köpek sahipleri de köpek sahibi itlerle aynı kefeye konulacak....

onun için aman diyim, apartmanda köpek beslemenin yasaklanmasını desteklemeniz de, karşı çıkmanız da sizin olsun.