• tanrı varsa eğer bu onun sorunudur diyen görüş. az önce şimdi öğrendim, buyrun:

- ben müslümanım abi elhamdülillah.
    + o zaman teistsin.
    - şimdi tekrar düşününce kutsal kitapların hepsi bana saçma geldi. ama tanrı var.
    + way deistim benim.
    - ya aslında bilmiyorum tanrı olabilir de olmayabilir de, ortada yeterli bilgi yok neticede değil mi?
    + agnostikğim diyorsun yani.
    - yok lan.
    + ne yok, agnostik değil misin?
    - yok derken, tanrı yok bence abi.
    + nur topu gibi bir ateistimiz oldu o zaman.
    - ya şimdi düşündüm de, gündemime almak istemiyorum artık bu mevzuları ya. kafamı dinlemek istiyorum.
    + şimdi ne olduğunu anladım, apateistsin sen.
    - ben de senin ne olduğunu anladım abi.
    + hadi ya, ben neyim ?
    - yarrak kafalı.

*
  • pek ateist.
  • bu kişi doğduğundan beri her haltı yemiştir, ezanda kulağı yoktur, ama iyidir, sadece zevklerine düşkündür, dini bilgiden nefret eder, zorla dayatılanlardan. bira sever, müzik sever, dostlarını sever, hayvan sever, insan sever, sever de sever.
    ama yaratıcı var mı, yok mu ? bunu ne sever, ne de nefret eder. ama hep daha fazlasını ister bir bira daha, bir şarkı daha..
  • ateizmin kesmediği insanların yöneldiği; çok ateist, hep ateist, pek bir ateist, en ateist olma durumu zannediyorum.

"en çok biz inanmıyoruz, amınıza korum hepinizin" diyen sinirli insanlar geldi gözümün önüne.

umarım yanılıyorumdur.
  • kendimi ateist diye bilirken dün bir arkadaş sohbetinde öğrendiğim ve "aha, işte bu, ben ateist değil apateistmişim" dediğim tavır. din hakkında bir şey bilmediğim gibi, bırakın o dini ritüelleri yerine getirmeyi, bu konu hakkında konuşulup tartışılmasını bile saçma ve zaman kaybı olarak görüyorum. umursamazlık seviyem bir çok konuda üst seviyede, bir tanrının varlığı ya da yokluğu benim mevcutta sürdürdüğüm yaşama hiç bir etki yapmayacağı için bu tavrı ve takılan ismi benimsiyorum :)
  • olum hiç bir şey bilmiyorsanız açın vikipedia'ya "apateizm" için ne söylüyor? yukarda yazılanlarla alakası yok. adamların tanrı var ya da yok sikinde değil. olabilir de olmayabilirde, banane diyor. bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyor kısaca.
  • tanrı umursamaz, yeryüzünde yaşamış ya da yaşayan hiçbir dine, inanca karşı ilgi duymazlar.

bu arkadaşlar ateist ya da agnostik iken (gözlemlediğim kadarı ile) artık kısır döngü tartışmaların içinde yer almak istemediğinden bu görüşü benimser.

çünkü biliyor ki tartışma aslında ikna üzerine kurulu oluyor genelde. bunu bildiği için de eehehehe meheehe deyü gülümseyerek ortamdan uzaklaşırlar.

farkında ki yaşayacağı en fazla 60-70 yıl onu da bu tür tartışmalarda heba etmek istemezler.
    rahattırlar mesela. hangi inanca mensup olursanız olun sizi üzmezler. ateist zındıklar(swh) gibi sizi köşeye sıkıştırmazlar.

var olsunlar.

edit
    (bkz: apateizm)
    (bkz: ateizm)
    (bkz: agnostisizm)
    (bkz: deizm)
    (bkz: panteizm)
    (bkz: panenteizm)
  • yaşla birlikte gelişen bir tavır da olabilir. öncesinde özellikle lisede başlayan reşat-ateist tartışmalarının hep içinde hatta ortasındaydım. bir süre sonra sadece sorulduğunda konuyla ilgili fikir beyan etmeye başladım. bir süre sonra cevap vermeyi de kestim. şimdi üzerine konuşacak bir konu olarak bile göremiyorum bu konuları. galiba bu benim yaşantıma ve tavrıma en yakın tanım. varsa da yoksa da beni ilgilendirmiyor, ötede oynayın.
  • (bkz: apateizm)
hesabın var mı? giriş yap