şükela:  tümü | bugün
 • huxley'nin roman ve senaryo sanatını birleştirip, üzerine de kendi dehasını ekleyerek ortaya çıkardığı muazzam bir distopyadır.

  kitap hakkında yazılmış bir inceleme yazısı.
 • aldoux huxley tarafından yazılan post apokaliptik roman - senaryo.
 • 'zeki babunlar' hem gusto sahibi (bkz: #3023917) hem de aydınlanmacı ve eğitimci karakterli (bkz: #7795394) olup, bu kitabın yazılmasına sebebiyet verdiler. ancak zeki babunlar sanıldığından daha zeki olduklarından bu kitabı hala yazmaktalar, hala da kapalı gişe seyretmekteyiz (biz?).

  seyretmekten söz açılmışken, tarafsızlık ile taraflılık arasında gidip gelirken analiz yapmayı unutan polemik-kafalarımız için azıcık da olsa sarsıntılı bir açılışı olan, şu alıntıyı (bkz: spoiler) yapmadan geçemiyciim:

  "evet dostlarım, türkler çok sayıda ermeni'yi katlettiklerinde ne kadar öfkelendiğinizi hatırlayın, bu tür şeylerin olmadığı, protestan, ilerici bir ülkede yaşadığınız için tanrı'ya nasıl şükran duyduğunuzu -sizin yaşadığınız yerde böyle şeyler olamazdı, çünkü erkekler daha büyük şapkalar giyiyor ve her gün 8.23'te kente iniyorlardı. ve sonra bir an için artık kabullendiğiniz birkaç dehşet üzerinde düşünün; temel insan haklarına karşı sizin adınıza işlenmiş (ya da bizzat kendi ellerinizle işlediğiniz) haksızlıklar; küçük kızınızı haberler kuşağında haftada iki kere izlettirdiğiniz canavarlıklar- üstelik de o bunları bayağı ve sıkıcı bulurken. bundan yirmi yıl sonra, torunlarınız televizyonlarını gladyatör oyunları seyretmek için açıyor olacaklar ve bunlar gına getirmeye başlayınca, renkli olarak, ordu'nun vicdani retçileri veya honduras karşıtı faaliyetlerinden dolayı yetmiş bin şüpheliyi, tegucigalpa'da toplu çarmıha germeleri ya da canlı canlı derilerini yüzmeleri ekrana gelecek." (maymun ve öz, s. 114, süreyya evren çevirisiyle, ithaki.)
 • neşe sadece yaşamı dünyanın verili düzeniyle uyum içinde olanlar için var. siz oradakiler, düzenin üzerine çıkabileceğini düşünen zekiler, sizin için, öfkeliler, isyankarlar, itaatsizler, neşe hızla bir yabancıya dönüşüyor. fantastik hilelerinizin sonuçlarını çekmeye mahkum olanlar onun varlığından bu kadar şüphe duymazdı. sevgi, neşe ve barış -bunlar sizin özünüz ve de dünyanın özü olan ruhun meyveleri. ama maymun-zihnin meyveleri, maymunun küstahlığının ve isyanının meyveleri nefret ve durulmayan bir huzursuzluk ve sadece kendisinden daha korkunç çılgınlıklarla sakinleşebilen kronik ızdırap....maymunveöz (şeytaaaan şaytaaan şaytaaaan)
 • ülkemizde az bilinmesine(hiç daha doğru olur herhalde) sonuna kadar distopya sonuna kadar aldous huxley olan kısa ama öz roman. aldous bey öyle bir anlatır ki şeytanı ve onun yaptıklarını inanırsınız tüm olanlara ve hatta şeytana. bir hatada tamamen mantıksız olabilecek bir konuyu mükemmelleştirerek koyar önünüze, ağzınız açık kalıp okursunuz. loola'ya aşık olur, önünüzde salınan iki "hayır"dan kaçınırsınız.

  şöyle de bir alıntı vardır kitapta ki kendisi iki gün boyunca tüm düşünsel faaliyetlerimi bir yana atıp zamanımı bir şeyi sorgulamaya ayırmama sebep olmuştur.
  (bkz: pascal/#8174013)
 • "only in the knowledge of his own essence', the narrator remarks, 'has any man ceased to be many monkeys' "