şükela:  tümü | bugün
 • ks. asian-pasific economic cooperation
 • (bkz: apex)
 • 1989'da asya-pasific bölgesinde 12 ülkenin gayri resmi katılımıyla oluşturulmuş bir ekonomik işbirliği örgütüdür. üyeleri; abd, avustralya, g.kore, çin, hong kong, tayvan, brunei, endonezya, japonya, yeni zelanda, filipinler, meksika, malezya, singapur, tayland, kanada, papua yeni gine, şili, rusya, peru ve vietnam'dır.

  amacı ab gibi entegrasyon değil sadece bölgesel işbirliği ve kalkınmayı sağlamak, ticaret ve yatırımları kolaylaştırmaktır.

  apec ülkelerinin dünya ticaretindeki payı %42'dir.

  kaynak: olaylarla tdp, editör: b. oran
 • çelik yapılar villalar üreten, fabrikası karamürsel de yalova yolu üstünde olan şirket..depreme dayanıklı konutlar üretmek icin fay hattının tam ortasına akıllıca tezgah acmıs ev fabrikası.
 • bu apec toplantılarında clinton'ın 1993'te başlattığı bir gelenek vardı. toplantı hangi ülkede yapılıyorsa, toplantıya katılanülke başkanları o ülkenin yerel kıyafetlerini giyip beraber poz veriyorlardı. hatta özellikle putin ve george w. bush bu akımı yakından takip eden liderlerdi. fakat kasım 2011'de hawaii'de yapılan toplantıda maalesef bu gelenek obama tarafından bozuldu :(((( oysaki 2012 baharında hawaii gömlekleri çok moda olacak çünkü ean paul gaultier, parada gibi markalar bahar koleksiyonlarına hep bu gömleklerden koydular.

  işin ilginç yanı, toplantıya katılan birkaç lider ilk önce "hani hawaii gömleklerimiz" diye sormuşlar bi heves.

  obama neye dayanarak bu geleneği iptal etti bilmiyorum ama çok hatalı bi davranış olmuş bence :/

  eski toplantılardan görüntüler -----> http://www.thedailybeast.com/…lide_14/image.img.jpg
 • bunun seyahat kartina (apec business travel card) sahip olanlar, is amaciyla su ulkelere vizesiz girebiliyor:

  australia
  brunei
  chile
  china
  hong kong
  ındonesia
  south korea
  malaysia
  mexico
  new zealand
  papua new guinea
  peru
  philippines
  russia
  singapore
  taiwan
  thailand
  vietnam
 • 1989'da kurulan ve 21 üye ülkeden oluşan bu birlik asya-pasifik ülkeleri arasında ekonomik iş birliğini öngörür. bu oluşumda 3 gözlemci ülke çin, abd ve avustralya vardır.