şükela:  tümü | bugün
  • bir avusturya yada alman tatlisi.uzerinde hamurisi bir katmanin bulundugu sicak elmalardan kurulu,beyaz soslu hos tatli.
  • elmali bi tatli iste... uzerine pudra sekeri dokulse de dokulmese de dokup sacmadan yemek imkansiz...
    ayrica, bilimum lisenin pilav, cacik vs.. gunleri oldugu gibi, avusturya lisesinin de strudel gunu olur her yil. strudeltag denen bu atraksiyon nisan ayinin sonuna dogru falan kutlanir turkiye'de (mesela bu yilki gecen pazardi) avusturya'da ise mayis ayi basinda kutlanir. amac mezunlari bir araya getirmek, hosbes sohbet ettirmek, bi de 'aha siz kirk sene once mezun olmussunuz, takdir ettik' deyip birer plaket vermektir. bilimum tatli turevi bulunmakla birlikte, gune adini veren strudelkuchen ille de yenilir.
  • istanbulda linzerde pahalisi, ayaspasa rus lokantasiinda ucuzu yenebilecek cermen usulü elmalı börek
  • üzerine vanilyalı bir kaç top dondurma konmuş fırından yeni çıkmış sıcak apfel strudel (bkz: tezat) dünya üzerinde yenebilecek en nefis şeylerden biridir.
    (bkz: apfel strudel mit eis)
  • istanbul'da linzer gibi yerlerde pahalı burjuva tatlı havasında iken almanya'daki her kafede burada kazandibi yer gibi yiyebileceğiniz oldukça lezzetli sıcacık bir tatlı.
  • (bkz: apfel strudel)
  • (bkz: palazzo)
  • 99cent fiyatıyla almanyadaki her süpermarketten alınabilecek leziz tatlıdır.en iyisi aldi menşeili olup,hiçbirinin orijinali ile alakası yoktur.bir de bunu almanlar öglen yemeklerinde bayıla bayıla yerlerki migde bulandırıcıdır.bir de söyle bir sey yapılabilir,dondurulumus strudelimiz mikrodalgaya atılarak çözülür ve üstündeki katman özenle sıyrılarak içteki içe ulaşılır.elma,üzüm ve diger katmanlarıyla beraber tüketilir.biraz asosyal bir etki katsada bünyeye fena olmaz yemesi.
  • schnitzel üzerine yenmelidir ki tadı üçe, beşe katlansın..
  • avusturların kuşatma* sonrası osmanlıların herbirşeyinden son derece etkilenerek, baklavadan devşirdikleri tatlıdır efendim.
    ama daha az tatlı olduğu için baklavadan daha çok seviyorum ben kendisini.
    ayrıca sachertorte'ye de beş basar.