şükela:  tümü | bugün
 • tarihte bilinen en eski gourmetlerden isadan once 25 yillarinda yasamis, zamaninin her türlü egzotik yemegini bizlere anlatmistir. mali durumu bozulup flamingo dili yiyemiyecegini anlayinca kendini zehirleyerek intihar etmiş bir hedonisttir.
 • kazlari zorla besleyerek* şişmanlatma yontemi ilk kez bu beyin aklina gelmis ancak misir yerine incir kullandigi icin denemelerinde basarili olamamistir gene de foie gras nin babasi sayilir.
 • an itibariyle kim milyoner olmak ister'de 250 bin liralık soruya konu olandır.
 • roma'daki üç apicius'tan ikincisidir.

  ilki sulla, üçüncüsü trajan döneminde, seneca, juvenalis ve martialis'in sözünü ettiği ikinci ise augustus ve tiberius döneminde yaşamıştır.
 • gurme/aşçı olanının tam ismi marcus gavius apicius.
 • yazarın ismiyle de anıldığından apicius olarak bilinse de asıl adı de re coquinaria olan yemek kitabı. kimi kaynaklarda göre birkaç tarifin apicius'a ithaf edildiği söylenir. bu yüzden bu isimle bilinir. doğruluğu daha yüksek olan bir diğer iddia ise apicius'un bir yazım yanlışı olduğudur. kitap el yazması olduğu için bu tür olasılıkların birçoğu tartışmalıdır.

  genel olarak bilinen (kabul edilen) hikayeye dönersek, marcus gavius ??apicius roma'da damak zevkiyle ün yapmış olan bir gurmedir. modern bir yemek kitabına benzer içerikle antik dünyanın yemeklerini yazmış ve kitap günümüze kadar ulaşmıştır. kitabın içeriği çevrilebilmiş ama tarihi gelişiminde çeşitli tartışmalar ortaya atılmıştır.
 • gelmiş geçmiş en uçuk gurmelerden biridir apicius.
  misal, apicius'a göre rafadan yumurta şu şekilde yenilmelidir:

  ---günümüze uyarlanmış halidir---

  malzemeler:

  - 2/3 bardak dolmalık fıstık/çam fıstığı
  (1 gece önceden az miktarda beyaz şarapta bekletilecek)

  - 1 çorba kaşığı beyaz şarap sirkesi

  - 1 tatlı kaşığı kıyılmış yabani kereviz veya kereviz yaprağı

  - 1 çorba kaşığı garum (garum artık olmadığı için vietnam balık sosları veya sirkeyle karıştırılmış ançüez denenebilir) - balık sosu diyelim...

  - 1 çorba kaşığı bal

  - yarım tatlı kaşığı toz karabiber

  - 4 adet rafadan yumurta

  yapılışı:

  beyaz şarabı emmiş olan dolmalık fıstıkların fazla şarapları süzülmeli...
  havanda veya mutfak robotunda macun kıvamını alana dek işlem görmeli.... havan veya mutfak robotuna kereviz veya yaprakları ve balık sosu, bal, beyaz şarap sirkesi, toz karabiber eklenir... iyice karışana ve pürüzsüz bir hal alana dek dövmeye veya mutfak robotunda çekmeye devam edilir. rafadan yumurtaların üzerine konulur ve servis edilir! afiyet olsun.

  ---günümüze uyarlanmış halidir---

  apicius'un zamanındaki gibi kölelerimiz olmadığından*, havan yerine mutfak robotu kullanmamız iyi olur; zira sıkıcı bir işleme benziyor!*
 • iştahı açmanın yolları üzerine bir kitap yazmış romalı bir obur. büyük servetini ziyafetlerde tüketmiş, gelecekte tasarruf yapmak zorunda kalacağını anlayınca da intihar etmiştir.