şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "apikal rezeksiyon (apicoectomy) kök kanal tedavisi ile enfekte diş dokusu tamamen iyileşmediği zaman uygulanması gerekli olan basit bir cerrahi prosedürdür.

  kanal tedavisi yapıldıktan sonra, abse (kök ucundaki kemik destrüksiyonu) bazen büyümeye devam eder.

  enfeksiyonu durdurmak için, dişetine küçük bir insizyon yapılır. dişhekimi enfekte dokuyu kaldırır ve sonra o bölgeyi suturlayarak kapatır.

  bunlar yapıldıktan sonra enfeksiyon iyileşecek, yeni kemik dokusu oluşacak ve diş eski sağlığına tekrar kavuşacaktır."

  (bkz: basit bir cerrahi prosedur) (bkz: kime gore neye gore)

  kaynak:
  http://sur.dicle.edu.tr/…edir/apikal rezeksiyon.htm
 • operasyonu görmek için:

  http://faculty.ksu.edu.sa/…documents/apecectomy.swf

  (link ölmüş sleepy99 düzeltti)
 • endikasyona göre çeşitli nedenlerle kök ucunun kesilerek çıkarılması tabi cerrahi işlemin olduğu bölgede skar dokusu bırakır endikasyonları:
  -endodontik tedaviye rağmen semptomların devam etmesi
  -travmaya bağli olarak kök ucunun kırılması
  -endodontik tedavi sırasında yapılan hatalar
  -diş anatomisindeki varyasyonlar
  -pulpal veya nonpulpal orijinli apikal lezyonlar
  tabi bu endikasyonların hepsini biraz daha açmak mümkündür fakat abartmayalım o kadarını bilmenize gerek yok zannımca
 • -cerrahi olmayan tedavi uygulamalarıyla tedavi olmayan vakalar
  -başarısızlıkla sonuçlanmış kanal tedavisinin yenilenmesinin imkansız olduğu durumlar( kalsifiye kanal, çıkarılması imkansız kırık alet varlığı vb.)
  -biyopsi gerekliliğinde yapılması gereken işlemdir.

  yaygın yanlış endikasyonları ise: kök ucunun kapanmadığı dişler, taşkın kanal dolguları, kanal tedavisi sonrası sürekli ağrı, daha önceki tedavinin başarısız olması, pulpanın devitalize olduğu kök kırıkları, aşırı eğimli kökler, kök ucunda kistik yapıların varlığı olarak sayılabilir.
 • en önemli endikasyonu, bu işlemin doğru uygulanışı ve komplikasyonları hakkında bilgi sahibi olanlar tarafından uygulanmasıdır.

  "ne apikal rezeksiyonlar gördüm, zaten yoktular.
  siman bile yoktu kök uçlarında
  azıcık eleve etsem çıkacak gibilerdi..."
 • dün akşam 5'te girdiğim ve yaklaşık bir, bir buçuk saatlik bir süre içerisinde kanal tedavisi yapılmış ön-üst 3 dişimin kanallarının kapatılması , köklerindeki kistlerin alınması, zarar görmüş kök uçlarının kesilmesi, boşlukların yapay kemikle doldurulması sonucu biten operasyon.
  atılan 11 dikişle eve geldikten sonra yaklaşık olarak 7 saat , 5'er dakikalık aralıklarla buz tutmam neticesinde şu anda sadece taze estetikli gibi görünen bir üst dudağa sahibim.
  morluk,sararma ve yeşermede olmadı şimdilik.
  tabi üst dudağımı hareket ettiremediğim gibi konuşamıyorumda.her zorlama ve harekette dikişlerden kan sızıntısı oluyor.
  kendi kanımı tatmaktan sıkıldım.
  ancak (bkz: apranax) sağolsun,zorlamadıkça ağrı falan yok.
  dudağımı gerip iyice bakamadığım için net bir şekilde göremedim ama görünen kısmıyla iç açıcı bir sahne değil.
  etrafta siyah dikiş ipleri , akıp duran taze kan, akmayıp pıhtılaşmış gibi görünen kan lekeleri ve dişlerin kana bulanmış olması ilginç bir görüntü değil.
 • dün girdiğim basit bir operasyon. gözünüzde boşuna büyütmeyin.söylenenlere kulak asmayın.30 dakikada bitti ve operasyondan 4 saat sonra çorbamı içip yemeğimi salatamı güzelce yedim.
 • efenim 5. azı dişime yapılacak olan operasyon.

  edit: 1.5 ay geciktirdikten sonra bu sabah gitmeye karar verdim. sonuçları detaylıca yazarım hayatta kalırsam.

  edit2: üşenmekten dolayı daha gidebilmiş değilim.

  edit3: inatla gidemiyorum efenim durduramıyoruz.

  edit4: 1 ay sonra kesin gidiyorum.
 • yaklaşık 45 dakika süren bir ameliyattan sonra ağrı sızı hissetmediğim operasyon. ameliyattan sonra yaklaşık üç gün yüzde bir şişlik oluyor. onun haricinde bir sıkıntısı yok. kemiğin yeniden oluşmasına kadar geçecek altı ay içinde muhtemelen dişin çok fazla zorlanmaması gerekiyor.
 • 12 yıl önce geçirdiğim kafa trawması sonrası ön dişlerimden birkaçını kırmam neticesinde kısa sürede dişlerimde oluşan iltihapları antibiyotik ile her şişme olduğunda bastırmam sonucunda kanal tedavisine cevap alamadık. antibiyotik iltihaplı bölgeleri taşlaştırıyormuş. öncelikle aklınızda olsun bir sorun varsa kesin çözümü araştırın.

  neyse sonuçta üstünden 12 yıl geçmiş ve 12 yıldır hayatımın bir kısmının içine etmiş bir diş ile direk özel bir polikliniğe gittim. güzelce iğneleri batırdılar. sonra tabi ne olduğunu hiç hissetmedim. kökü temizledik çok büyük bir kist oluşmuş falan dedi. dikişi gerçekleştirdi. buz verdi ve işlem tamam dedi.

  öncelikle şunu unutmayın. sakın buz tedavisini 1-2 saat yapıp bırakmayın. tam 48 saat boyunca artarak şişti yüzüm. gözüm kapandı. kanama 24 saat durmadı. ilk iki gün 4 apranax ile hafif ağrı şiddetinde geçti. apranax ağrıyı geçirmedi. bazıları ağrı kesici sayesinde ağrım yok diyor, sanırım bendeki 12 yılın birikimi olsa gerek.

  buzu 12-18 saat press yapın sakın ihmal etmeyin. özellikle şişmiş yüzde baskı yapan bir ödem emin olun dişten daha fazla ağrı yapıyor. 26 saat sonunda rahatlamaya başladım. antibiyotik kullanımını da ihmal etmeyin. yemeğinizi 12 saat sonra rahat yiyebiliyorsunuz. ama ağzınızı temiz tutmaya çalışın tuzlu su ile çalkalayın. 2. gün listerin ile gargara yapmaya başladım.

  şu an itibari ile dikişleri aldırdım ve çok rahatım. tabi hala dişimde ufak bi sızı ve yemek yerken üstüne bastıramıyorum. tedavinin tamamlanması 6 ay sürebilir dedi doktor.