şükela:  tümü | bugün
 • bal, polen gibi arı kovanı ürünlerinin tedavi amacıyla kullanılması.
 • arılardan gelen sağlıktır. kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi bal, tarihte uzun zamandır bilinen bir besin olmakla birlikte yıllardır şifalı özelliğiyle ilaç gibi kullanılmaktadır. bal ve diğer arı ürünlerinin (arı sütü, arı zehri, balmumu, polen, propolis) sağlık amaçlı kullanımına apiterapi adı verilmektedir. son yıllarda hem tıp dünyası, hem de toplum tarafından dikkat çeken alternatif ve tamamlayıcı tedavi yöntemlerinden biri olmaya başlayan apiterapi, aslında antik çağlardan beri birçok hastalığın önlenmesi ve tedavi edilmesinde destek amacıyla kullanılmaktadır. son dönemlerde ise, arı ürünleri ile yapılan uygulamalar bilimsel araştırmaların sonuçlarına dayandırılarak tıp dünyasında da kendine yer bulmaya başlamıştır.
 • sağlık bakanlığı tarafından resmen kabul edilmiş alternatif tıp uygulamalarından bir tanesidir

  kovandaki arıların ortamındaki hava ucunda bir maske olan düzenek ile dışarıya çıkartılıp insanlar tarafından solunması olayıdır

  astım ve bronşite karşı iyi geldiği düşüncesi ile yapılan bir çeşit uygulama
 • arıdan daha iyi bir eczacı olmadığının kabulüdür..zeka nedir , bilerek ya da bilinçle var olmak nedir? insan herşeye muktedir midir ? sihir, mucize ,ilim , rastlantı, evrim , akıllı madde, ne dersek diyelim gerçek insanın sadece gören değil duyan bilen gözlerinin ardında.. doğanın sihrine insanın zulmü değmedikçe dertte şifada bu dünyada idi.

  o senden dönüp-ayrılınca yeryüzünde fesat çıkarmaya, ekini ve nesli helak etmeye koşar. allah ise fesadı (bozgunculuğu ve kışkırtıcılığı) sevmez.
  (2-bakara 205)
 • yaklaşık 5 bin yıldır birçok hastalığa karşı tedavi amaçlı kullanılan arıların can yakan zehiri, son yıllardaki bilimsel çalışmalarla aıds ve kanser için de umut oldu. mısır apiterapi ulusal araştırma merkezi başkanı prof. dr. ahmed gaffar hegezi, çukurova üniversitesi'nce düzenlenen ''türkiye 3. arıcılık kongresi''ne katılmak üzere geldiği adana'da; zehir dahil tüm arı ürünlerinin, ülkesinde 5 bin yıldır tedavi amaçlı kullanıldığını söyledi. hegezi, başta abd, kanada, japonya, çin olmak üzere birçok
  ülkenin günümüzde arı ürünleriyle tedaviye büyük önem verdiğini belirtti.prof. dr. hegezi; apiterapi (arı ürünleriyle tedavi) konusunda çok sayıda bilimsel çalışma yapıldığını, arı ürünlerinin tablet, iğne sprey, krem ve benzeri şekillerde ilaç formunda üretilmeye başlandığını vurguladı.
  hegezi, arı zehirinin nörolojik ve fiziksel kökenli birçok hastalığın tedavi edilmesinde etkin olduğunu belirtti: ''arı zehiri kan dolaşımını düzenler, bakterileri öldürür, cildi gençleştirir, mide suyunu artırır,radyasyona karşı koruyucu etkisi vardır. tansiyonu düşürür, hücreleri yeniler,kalp damar hastalıklarının tedavisinde ve kısırlıkta büyük yararlar sağlar. "son yıllarda çeşitli kanser tipleri ve aıds vakalarının tedavisinde arı zehiri uygulamaları umut verici sonuçlar ortaya
  koymuştur.

  alıntıdır.
 • yangılı ve romatizmal rahatsızlıklarda da faydalanılan, arı zehriyle şifa bulmak.

  sağlık bakanlığı'nın apiterapi tedavisini onaylamasına rağmen; türkiye'de apiterapi merkezi bulunmuyor şu anda. ilk merkezin erzurum ya da muğla'da açılması planlanıyormuş. inşaallah bu merkezler önümüzdeki yıllarda yaygınlaşır ve insanlara şifa verir.
 • arı zehri ve balla tedaviymiş..

  iyice cahillikten ölür olduk. her sene acayip bir şey çıkıyor.

  iddiaları komik diyabetliyi balla tedavi edeceklermiş. şaka gibi..
 • istanbul'da esenler medipol hastanesi'nde bu tedavi verilmektedir.
 • bunun arıterapi olması gerekmez mi? yani mantıken. en azından benim için.
 • apis mellifera yani bildigimiz bal arisinin (sadece avrupali olaninin adi sanirim, kafkas olaninin adi apis mellifera caucasica misal) latincesinden hareketle apiterapi olarak adlandirilmis alan. ariterapi de sevimli bir turkcelestirilmis versiyon olmus tabii*.