şükela:  tümü | bugün
 • apocalypse: the second world war
  ıı.dünya savaşının 70.yılına özel olarak şu sıralar national geographicde yayınlanan belgesel..
  altı bölümden oluşuyor ve görüntüler çeşitli ülkelerin arşivlerinin elden geçirilip renklendirilmesiyle elde edilmiş..
  4 milyon euroya malolan belgeseldeki görüntülerin %50'si ise daha önce hiç bir yerde yayımlanmamış..
 • üzerinde çok emek harcanmış, harika bir belgesel. 2. dünya savaşı hakkında bilgilenmek için bire bir.
 • ikinci dunya savasini oncesiyle bareber ele alan gelmis gecmis en iyi 2. dunya savasi belgeseli. ng'de rastlayinca kacirmamali.
 • ikinci dünya savaşı ile ilgili her türlü film-dizi-bilgi-kitap-fotoğraf-obje-teori'yi absorbe etmeyi önemseyen biri olarak bu serinin ilk bölümünün muhteşem introsu beni ekranın karşısına mıhladı.
  belgeselde sunulan bilgiler, bildiğimiz ikinci dünya savaşı bilgileri.çok değişik bir şey yok.ama görüntüler yeni ve çok etkileyici.
  bu belgesel izlendikten sonra inglourious bastards künefe gibi gider.
 • fransız yapımı belgeselin orjinal adı için (bkz: apocalypse la 2e guerre mondiale)

  http://www.imdb.com/title/tt1508238/
 • national geographic channel türkiye de kalan 3 bölümünün takip edilebileceği (her perşembe saat :23.00 da) muazzam bir belgesel. ikinci dünya savaşına dair bildiklerinizin ne kadar sığ olduğunu; günümüze bu kadar yakın bir tarihte, dünyanın nasıl bir vahşete sahne olduğunu çok daha iyi anlıyorsunuz.
 • bu belgeselde gördüğüm en ilginç olaylardan biri ise, rusların köpekleri eğitip alman tanklarını havaya uçurma girişimleridir. bunu da vatandaşları pavlov'un şartlı refleks kuramını kullanıp köpekleri aç bırakarak, alman tanklarının paletlerine doğru gitmelerini sağlayarak yapmışlardır. bomba yüklü köpekler hedefe varınca ruslar köpeklerin üzerinde bulunan bombayı patlatarak alman tanklarını havaya uçurmuşlardır.
 • belgesel demenin yeterli olmayacağı müthiş yapıt. the thin red line, platoon, saving private ryan, apocalypse now, full metal jacket'i izlerken hissettiklerinizle karşılaştırabilecek seviyede.
 • bu belgeselde(bkz: #17380624) öğreniyoruz ki hitler'in propaganda bakanı joseph goebbels'in karısı magda goebbels'in altı çocuğuna hitlerin adı ile başlayan isimler koyduğu. bu isimler şu an aklımda değil. ama asıl trajik olan ise ölmeden önceki son mektubunda magda goebbels'in yazdıkları:

  '' hayatlarımızı führer ile birlikte sonlandırabilecek olmamız asla umut etmediğimiz bir lütuftur'' der.

  aynı kadın kocası ile birlikte kafasına kurşun sıkmadan az önce altı çocuğunu zehirliyerek öldürür.
  nazi ideolojisinin ne kadar hastalıklı ve saplantılı bir durum olduğunu bundan başka ne gösterebilir.

  6 bölümden oluşan bu belgeseli izlerken ne yapacağımı şaşırdım doğrusu. burdan bu görünleri belgeleyen kameremanlara saygılarımı sunarım. insanoğlunun içindeki vahşeti göstermesi açısından ileriki nesillere bu görüntüler ders olarak okutulmalı. amaç ne olursa olsun savaş bir insanlık suçudur.

hesabın var mı? giriş yap