şükela:  tümü | bugün
  • rütbeyi göstermek için elbisenin omuzlarına takılan işaretli parça.
  • bazı tüylü erkeklerin omuzbaşlarındaki tüylü birikime de apolet denmektedir. rütbenin tüyle gösterimidir.
  • rütbe işaretleri bağlı bulunan kuvvete göre kolda bileğe yakın (bkz: denizci) yada üst kolda da (bkz: astsubay) (bkz: uzman çavuş) (bkz: erbaş) bulunabilir.

farklı ülkelerde apolet, yakada da bulunabiliyor (isafcılardan biliyorum)
  • »»» ««« şeklinde resmedilebilir.
  • sadece silahli kuvvetlerde duyabileceginiz bu terim subaylarin omuzlarinda olan rutbelerini belli etmek icin kulanılan nesneyi tanimlamaktadir. apoletler her elbiseye gore degismektedirler.
    egitim elbisesinde kamuflaj ya da haki kumastan yapilir ve yildizlar siyahtir.
    1 numarali uniformada kuvvet rengine gore uniformanin rengindedir ve altin sarisi metal yildizlar vardir.
    mont, kazak veya gomlekte ise 1 numaraya benzer ama metal yildiz kullanilmaz.
    toren elbisesinde ise tek fark yine apoletlerin sirmali olmasidir. burada da metal yildiz kullanilir.(bkz: bir nuramali uniforma)
  • erkeklik işareti mitolojide: ^ penisi ifade ediyormuş. yani ne kadar çok penisin var, o kadar kıdemlisin.
    kaynak: da vinci şifresi
  • sivil havacılıkta şu şekilde olan rütbeyi gösteren nesne.

| : second officer
    || : first officer
    ||| : senior first officer
    |||| : captain
    ||||* : senior captain
    ||||*** : check captain
  • yıllar önce sütyenimden kayan ve yere düşen destek yastığını bulan patronumun bu yastıkçığa koyduğu isim.
    -mamacim bu nedir..birinin apoleti düşmüş..
    -öö bakiim ben..
  • kılıçdaroğlu'nun evren ile erdoğan arasındaki tek fark olduğunu söylediği asker kıyafetinin omuz arması.
    kılıçdaroğlu'nun beyanı şu şekildedir; "aralarındaki tek fark birisinin apoletleri vardı, birisinin yok"
  • türkiye'de 80'lerin giyim sembolerinden olan vatkanın bu kadar yaygın olmasının altında yatan nedendir gibi geliyor. apolette görülen türde, bir benzeşme ve gücün sembolünü taşıma anlamı içeriyor olabilir.

yumuşaklığında, süngersi yapısında, apoletin sert ve soğuk oluşuna ironik bir gönderme yapılıyor olabilir.