şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tanım : bir gerçeklik
  muharrem ince dediği lafta gayet haklıdır. ben bu lafı için kendisine oy vereceğim. yandaş medyanın çamur atma çabası zavallıca. ordu üniforması içinde orduyu temsil etmektesin ve yaptığın her harekete dikkat edeceksin. üniformanı ve onun getirdiği sorumlulukları taşıyamıyorsan o apoletlerin sökülür.
 • ben olsam ben de sökerdim.

  edit: generalin siyasi görüşe karışmasına istinaden sarf edilmiş bir cümle. sen bayrak, millet, vatan olgularına sahip çıkacağına gidip bir partinin yalanlarına alkış tutuyorsun. sanırsın akp il başkanı. bu zamana kadar kimlerin apoletleri söküldü, kimleri görevden aldılar. demek ki bu generalin de gözle görülür bir siyasi ayağı var. nasıl ki din ve devlet işlerinin ayrı olması gerekiyorsa askeriyenin de siyasi görüşden arındırılması lazım.
 • son derece haklıdır. zaten apoletleri adamı karşısına alıp sökecek hali yok. anayasanın kanun hükümlerini uygulayacak. muvazzaf askerin siyasete bulaşması yasak. soruşturma başlatılır, cezası kesilir.
 • askeriyenin içine siyaset girdiği için fetö sızmadı mı içeri? haklıdır.
 • sıradan bir vatandaş olsam ben de doğru bulurdum. bunun için hedepeli olmak gerekmez, terörist olmak hiç gerekmez. önünüze geleni terörist ilan etmekten bıkmadınız amk.
 • lafın tamamını algılamaya yetecek zekanız yoksa anlayamayacağınız olgu.

  eğer bahse konu apoletin hangi durumda kimden söküleceğini dinlediyseniz gayet doğal olan durum.
 • ifade biçimi olarak sıkıntılıdır.
  ancak emrindeki bir astsubay, bir uzman çavuş miting alanında miting yapanı alkışlarken görüntülense ne yapacak bu komutan? cevap belli. apar topar yasal işlem yapacak, hatta meslekten ihraç edecek. tsk iç hizmet yönetmeliği tüm asker kişileri bağlar. er de asker kişidir, general de. kimse resepsiyondu iftardı falan demesin. o zaman giyersin sivil kıyafetini gidersin. o halde bile tavrına hareketine dikkat edersin. asker olmak böyle bir şeydir. gariban rütbeliye kanun, yönetmelik, komutana gelince "ne olacak canım yaaa" de. yok öyle bir dünya. kimse askerin siyasi görüşü olmasın demiyor. ancak üniforma başka bir şeydir. o üzerindeyken siyasi tavır olmaz.
  meslek etiğine falan daha hiç girmedik bak.
  not: başkomutanlıktan dem vuracakların kalbini kırarım. orada başkomutanlık gereği bir konuşma yapılmıyor. o ortam siyasi bir ortam.
 • hdp'li de değilim, terörist falan da değilim ve bu ifadeyi haklı buluyorum.

  beyefendi çıkıp vatandaş kimliği ile beğendiği partiyi desteklemek istiyorsa, çıkartsın üniformasını, elleri patlayana kadar istediği parti liderini alkışlasın. hiç itiraz olmaz. ama sırtında o üniforma varken türkiye cumhuriyeti askerini temsil etmektedir.

  askerin falanca partiyi desteklemek gibi bir misyonu da yoktur, haddi de yoktur, gereği de yoktur. o işgal ettikleri makam, her bir türkiye cumhuriyeti vatandaşını temsil etmek zorundadır. sadece akp'lileri değil. herkes haddini bilsin.

  not: bu entry; "hdp'li bir terörist olsaydım ben de haklı bulurdum" ifadesine istinaden yazılmıştır.
 • cok doğru çıkıştır. ordunun siyasallaşmasına gösterilmiş yerinde bir tespittir. genelkurmay başkanını kumpasla hapislere attıran bopçular boşa havlamasın.
 • apoletlerini sökmek istemesinin nedeni belli. akp'nin başından beri savunduğu şeyi savunuyor aslında muharrem ince. asker siyasete müdahil olmasın. siyaset konuşmalarında renk vermesin. asker siyasete bulaşmasın. akp'nin de 2002 den beri savunduğu, hatta mücadele ettiği şey bu değil miydi? yıllardır muhalif olduğu belli olan komutanların apoletleri sökülmüyor mu?

  komutan siyaseti alkışlamasın. hatta hangi parti olursa olsun siyaset konuşulacak hiçbir ortama girmesin. asker verilen görevi icra etmede başarılı olsun. metin paşa başarılı bir komutan olabilir, siyaseten görüşleri de x partiye yakın olabilir. ama üzerinde tsk'nın üniforması varken, o artık metin temel değil, tsk ordu komutanı korgeneraldir. tsk'nın da siyasi hiçbir ideolojisi olamaz.