şükela:  tümü | bugün
 • ve apollo 11 aya gitti mi gitmedi mi tartışmasına nihai kanıt lunar reconnaissance orbiter'dan sonunda geldi:

  http://www.nasa.gov/…9440main_lroc_apollo11_lrg.jpg
  http://www.nasa.gov/…oc_apollo11labeled_256x256.jpg

  lro apollo 11'in indiği yerin fotoğrafını çekti, ve fotoğrafın tam ortasındaki ufak kraterin yanındaki gölge de, apollo 11'in ayda bıraktığı ay modülüne ait. aydaki bu araçların ilk defa fotoğrafları çekiliyor. aya inişin kırkıncı yılı, insanın zekası ve azmi kutlu olsun.

  http://www.nasa.gov/…dia/lroimages/apollosites.html
 • çağlayan arkan bir yazısında bilgisayarının kapasitesinin 1 mhz cpu, 1 kb ram, 12 kb disk olduğunu yazmıştır.

  ne anladık:
  apollo 11 ile uzayda call of duty oynamak mümkün değilmiş.
 • gagarin'in ilk yörünge uçuşu hariç, insanlık tarihinde en zor, en belirsiz ve en tehlikeli keşif yolculuğuna çıktı.

  tarihte ilk defa, 3 insan dünyadan ayrılıp başka bir gökcismine gidip, sağ sağlim geri döndü. söylemesi ne kadar kolay... tüm bunların gerçekleşebilmesi, onbinlerce kişinin en ince detayına kadar planlanmış ortak bir çalışmasıyla mümkün oldu.

  sonraki ay seferlerinin hiçbiri, apollo 11'in yakaladığı heyecanı taşımadı. hatta son apollo seferinde (sanırım apollo 17) astronotların dünyayla kurduğu canlı bağlantıyı yayınlayacak televizyon kanalı bile bulunamadı.

  ve, her birinin maliyeti 30 milyar doları bulan ay yolculukları, amerikan kamuoyunun "vergilerimiz israf ediliyor" şikayetlerinin artması ve artık ilgi görmemesi nedeniyle iptal edildi...

  not:
  ay'a ulaşabilmek için 380 bin kilometrelik ve yaklaşık 3 gün süren bir yolculuk yapmanız gerekir. bir 380 bin kilometre de geri dönüş yolu vardır ve muazzam bir harcamayı beraberinde getirir.

  ay yolculukları sona erdikten sonra yapılan tüm insanlı uçuşlar, yaklaşık 300 (üç yüz) km yükseklikteki yörüngede dolanan uluslararası uzay istasyonu ile sınırlı kalmıştır. dolayısıyla ay yolculuklarından 100 kat daha ucuza malolur.
 • ay'da çektikleri görüntüleri kaybetmişler! "sanırım yanlışlıkla silinmiş" şeklinde bir açıklama ile durumu duyurmuşlar. filmlerin kaybolduğu 40. yılı şerefine yapılan hazırlıklar sırasında ortaya çıkmış. şu an izlediğiniz görüntüler asıl kayıt değil, cbs ve bir iki başka yayıncının o tarihlerde yaptıkları yayınlardan kalanlar. ham görüntüler uçup gitmiş. ulan ay'a gidiyosunuz bir filme sahip çıkamıyorsunuz. bunun filmi nasıl silinir yahu?
 • ay yuzeyine indiginde sadece saniyeler kadar yetecek olan yakiti kalmisti. yani 5-10 sn daha inemeyip dolansaydi ay yuzeyine cakilmis olup, simdi aya inen ilk insanlar olarak bildigimiz astronotlar edwin aldrin ve neil armstrong, aya dusen ilk insanlar olarak tarihe gececeklerdi. ayrica bu yetmiyormus gibi inis icin uygun yer ararken geminin onboard bilgisayarlari asiri yuklenme nedeni ile alarm vermis, hatanin orijini bulundugunda gorev iptal edilmeyerek calan alarma ragmen (manuel olarak susturulmus da olabilir tam detayi hatirlayamadim) inis gerceklestirilmistir. houston'a ise "houston tranquility base here. eagle has landed" cümlesi ile bildirmiştir inişini...
 • 40 yıl önce bugün insanoğlunun başladığı en muhteşem yolculuğun, moonwalk yapma arzusunun adı.
 • bünyesinde bulunan, oyun bile oynanamayacak denilen bilgisayar, 40 yıl önce 3 insanı aya götürüp, oraya inmelerini sağlayıp, tekrar dünyaya geri getirmiştir. bünyesindeki teknolojilere saygı duymaktan öte birşey yapılması ayıptır.
 • https://code.google.com/p/virtualagc/

  adresinden kendisinde çalışan bazı cihazların kaynak kodlarına ulaşabilirsiniz.
 • mekiğin kendi kamerası tarafından çekilen görüntüleri içeren ve inişten önceki son 15 dakikayı gösteren şöyle bir videosu vardır;
  http://vimeo.com/34066647
 • washington dc'deki national air and space museum'da sergilenmektedir.