şükela:  tümü | bugün
  • insanoglunun aya 4. inisini gerceklestiren sefer.. tasidigi astronotlardan ikisi lunar roving vehicle adli ay jipini ilk kullanan (ayda tabi) insanlar olma sansini yakalamistir.. ayrica lrv sayesinde daha once yurunen mesafeden cok daha fazlasini katetmisler..
  • david scott, james irvin ve alfred worden'in görev aldığı, ay'da apenninler'deki hadley dağına inmiş en ve görkemli ay yolculuklarından birini yapmış mekihtir. görevleri gereği worden komuta modülünde incelemeler yaparken, irvin ve scott ise ay otomobiliyle hadley vadisinde incelemeler yapmışlardır. yüzeyin tekdüze oluşu ve ay otomobilinin kullanılmasıyla geniş mesafelerin taranması sayesinde araştırmalar bu programla beraber dev boyutlara ulaşmıştır. önceki uçuşlara kıyasla apollo 15'in uçuşu oldukça sorunsuz bir şekilde başlayıp, sona ermiştir.
  • astronotların 3 gün ay'da kaldıkları ve toplam on sekiz buçuk saati uzay araçlarının dışında geçirdikleri uzun süreli ay gezisi. teknik olarak çok başarılı olmasına karşın iki skandala imza atmıştır. biri "uzay kıyafetinin cebi mi var len?" diye düşünmeme yol açan fallen astronout vakasıdır. diğeri de ay'a götürülen posta pulları ile ilgilidir. tabi postahane kurmadan posta pulu götürmek başlarına çok dert açmıştır (bkz: posta pulu vakası). bir de deney yapmışlıkları vardır: aceba bir çekiç ve bir tüy aynı anda bırakılırsa yere aynı anda düşerler mi? buyrun kendiniz görün gentleman named galileo. bunun galileo ile alakası ise bir başka yazımızın konusu olsun (spoiler: bir alakası yok).
  • apollo 15 uzay aracının komutanı david scott, aydaki yürüyüşlerini 1973 yılı eylül ayında bir dergiye verdiği röportajda pek bilinmeyen noktalara değinerek şöyle anlatıyor:

    "uzay aracının merdivenlerini elimle kavradığımda, gözlerimi artık alıştığım ay manzarasından çekip, karanlık gökyüzünde parlayan, o mavi, o güzel, o sevgili... dünyamıza baktım. önümüzdeki milyonlarca yıl boyunca uzayın derinliklerindeki galaksilerin barındırdığı güneş sistemlerinden gelen astronotlar, buralardan geçecek olursa bizim orada bıraktığımız birkaç parça eşyayı bulabilirler. orada onlar için bir şahin tüyü, bitki olarak da dört yapraklı yonca bıraktık."

    "ayın toz tabakasında bulduğumuz bir kovuğa uzay elbisesi giyen bir insan figürü, yanına da, evreni keşfetmek uğruna canlarını veren 14 rus ve amerikalı uzay adamının adını taşıyan bir plaket bıraktık. son olarak da bir kitap bıraktık; incil..."

    "zaman zaman... kafamı kaldırıp bulutların arasında olmaktan gurur duyan ayın görkemli parlaklığına bakarım... ıssız, bana düşman bir dünya görmem; aksine insanoğlunun sonu gelmeyecek bir geleceğe doğru adımlarını attığı ışık saçan bir evren görürürüm orada."