şükela:  tümü | bugün
  • nasa'nın apollo görevleri* adlı projesinin ilk görevi.

    aslında apollo projesinin planlanan ilk insanlı uçuşu apollo 204 olarak bilinen apollo 1'di. ancak apollo 1, daha uzay yüzü bile göremeden, yer testleri esnasında yaşanan bir yangına kurban gitmiş, kapsülden çıkamayan üç astronot dumandan boğularak hayatını kaybetmişti. 1967 yılında yaşanan bu trajedinin ardından apollo 2 ve 3 basamakları hiç gerçekleşmemiş; apollo 4, 5 ve 6 ise insansız olarak gönderilmişti.

    1968'de apollo 7 ile nasa, insanlı uzay seyahatlerine devam etti. apollo 7 uçuşunda, apollo 1 mürettebatından sağ kalan astronotlar walter schirra jr., donn f. eisele ve walter cunningham görev aldı. komuta modülü ve ana hizmet modülü motorlarının ateşlenişi sekiz kez başarıyla denendi. ilk deneme esnasında gerçekleşen güçlü ve hafiften tırsıtıcı sarsıntı nedeniyle heyecanlanan astronot schirra "yabadabadoo " diye bağırmış ve 60'larda çıkış yaparak çok çok sevilen çizgi film the flintstones- taş devri'nden fred çakmaktaş'a selam çakmıştı.

    özetle apollo 7 esasen apollo 1'in misyonunu yerine getirmiş oldu.
  • amerikalıların, dün itibariyle (11 ekim 1968) bundan tam 50 yıl önce, ilk defa üç astronotunu (don fisele, walter schirra ve walter cunnigham) uzaya çıkarmış olan uzay aracı. ekip

    uçuş sırasında, aracın soğutma sisteminde bir arıza oluşması nedeniyle, astronotlar normalden çok daha soğuk bir havayla karşı karşıya kalarak nezle olmuşlar*.
hesabın var mı? giriş yap