şükela:  tümü | bugün soru sor
 • nasa nın mercury ve gemini den sonraki üçüncü kuşak insanlı uçuş projesidir. asıl amaç ay'a insanlı uçuş ve inişi hedeflemektedir. toplam 11 uçuş gerçekleştirmiş projedir.

  bu proje çeçevesinde;

  iki defa dünya yörüngesinde uçuş, apollo 7 ve apollo 9
  iki defa ay yörüngesinde uçuş (iniş yapılmaksızın), apollo 8 ve apollo 10
  yedi defa ay'a iniş amaçlı uçuş, apollo 11,12,13,14,15,16 ve 17 gerçekleştirilmiştir.

  ay'a iniş amaçlı yedi uçuşun altısında başarılı inişler gerçekleşmiş, toplam 12 insan ay yüzeyinde yürümüşlerdir. sadece apollo 13 teknik bir arıza nedeni ile görevini tamamlayamamıştır.

  (bkz: apollo 13)
 • 1961'in nisan ayında sovyetler birliğinin ilk defa dünya yörüngesine insan göndermesinin bir uzay başarısı sayılmasının ardından kennedy'nin sidik yarışı çerçevesinde 1961 mayıs ayında başlattığı uzay projesi. kennedy bu projeyi "zorbalığa karşı özgürlüğün kazanacağı savaş" olarak nitelendirmiş ve 1962 de john glenn dünya yörüngesine oturtulmuştur. 1969'da ise amerikalılar aya ilk ayak basan devlet olarak bu yarışı kazanmıştır.
 • nasa'nın ay'a seyahat projesinin bel kemiğidir.

  işte yıllar sonra ortaya çıkan gerçek: http://www.youtube.com/watch?v=bwwndmsnteu
 • amerika birleşik devletlerinin kendi teknolojik üstünlüklerini dünyaya kanıtlamak için yaptığı bir projedir.

  amacı ay'a insan indirip tekrar canlı bir biçimde dünyaya döndürmektir.

  apollo uzay aracı 111 metre boyunda ve 3000 ton ağırlığındadır. uzay aracını uzaya çıkaracak olan roket dünyanın en güçlü roketi olan 5 roket motorlu saturn v * dir.

  tüm araç aslında 3 adet uzay aracından oluşmaktadır. bunlar komuta modülü,hizmet modülü ve ay modülü'dür.

  komuta modülü astronotları barındıran bölümdür ve hizmet modülünün uç sivri kısmıdır. hizmet modülü ile birleşiktir. bu yüzden adı komuta-hizmet modülüdür.

  ay modülü astronotları ay'a indirecek ve tekrar komuta modülüne kenetleyecek olan modüldür. iki parçadır ve iki roketten oluşmaktadır. alt kısımdaki roket ay'a inişte düşüş hızını azaltıp yumuşak bir iniş için kullanılır. diğer roket ise ay'dan dönüşte kullanılacaktır.

  ana fikir şudur;

  uzay aracı ay yörüngesine kilitlendikten sonra iki astronot tünel vasıtası ile komuta modülünden ay modülüne geçecek ve ay'a inecektir. diğer astronot ise komuta modülünde kalacak ay yörüngesinde bekleyecektir. ay modülü ile ay'a inen astronotlar deneylerini yapıp ay modülüne binecek,ve roketi ateşleyerek tekrar komuta modülüne kenetlenecektir. dünya'ya varıldığında hizmet modülü uzaya bırakılacak ve sadece komuta modülü dünya atmosferine düşecektir. ısı kalkanları bulunan bu modül astmosfere girdikten sonra paraşütlerini açacak ve astronotları güvenli bir şekilde okyanusa indirecektir.

  bazı önemli ucuşlar

  ilk olarak * yeryüzünde komuta modülünün test aşamasıdır ve ne yazık ki çıkan bir yangın sonucunda modül içerisinde bulunan 3 astronot yanarak can vermiştir.

  apollo 8 ay'a inilmemiştir fakat ilk olarak dünya ile ay arasındaki 400.000 km yol katedilmiş ve deneme uçuşu yapılmıştır.

  apollo 11 aya ilk ayak basılması

  apollo 13 yolculuk halindeyken oksijen tankı patlaması sonucu görev iptali ve şans eseri ölüm olmadan tekrar dünyaya dönüş. diğer adıyla*

  tüm yazı el emeğidir (bkz: + rep)
 • en özet tanımı ile nasa'nın insanlı ay yolcuğu projesinin üçüncü aşamasının bütününe verilen isim, ayda insan yürümesi ile sonuçlanmıştır. neil armstrong'un aya ayak basmasını da içeren proje yani.

  nasa bu projeye ait ellerindeki filmleri yüksek çözünürlükte fotoğraflara çevirmiş ve bunlardan 8400 tanesini dün flicker'a yüklemiş. bunlar kamuoyu ile ilk kez paylaşılıyor. biraz inceledim, bir kaç tanesi mesela:

  https://www.flickr.com/…72157659081038325/lightbox/
  https://www.flickr.com/…72157656682617854/lightbox/
  https://www.flickr.com/…72157658592613769/lightbox/
  https://www.flickr.com/…72157656682617854/lightbox/
  https://www.flickr.com/…72157659081038325/lightbox/
  https://www.flickr.com/…72157659085112111/lightbox/

  tümü şurada: https://www.flickr.com/…projectapolloarchive/albums

  "aya çıkılmadı görmüyon mu fotoda bayrak sallanıyor" diyerek fotoğraf analizi yapacaklara epeyce bir iş çıktı yani. kolay gele.
 • toplamda altı kez düzenlenen ve her seferinde iki astronotun ay yürüyüşü yaptığı, amerikalıların "aya seyahat" projesi.

  ay üzerine iniş sırasında dünyaya gönderilen canlı yayın kayıtların bir kısmı restore edilerek yayınlanmış:
  http://www.nasa.gov/…ti..._hdpage.html#.vojlp_-9tdh

  nasa'nın lro (lunar reconnaissance orbiter) uzay aracı, yirmi dört kilometre yükseklikten aldığı görüntülerde apollo programında bırakılan izleri ve ekipmanları görüntüleyebilmiş:
  http://www.nasa.gov/…si...losites.html#.vojmlp-9tdh

  astronotların ay üzerinde kullandıkları aracın oraya nasıl götürüldüğüne dair ait yazı ve çizimler:
  http://www.hq.nasa.gov/…..j/a17/a17_lunarrover2.pdf

  (bkz: uzay /@lonelycowboy)
 • apollo projesi; abd'nin soğuk savaş döneminde sovyetler'i psikolojik olarak yıpratmak için uydurduğu, semavi dinlerden sonra tarihin gördüğü en büyük yalandır.

  insanoğlu şu ana dek van allen radiation belt denen sınırın ötesine insanlı uçuş yapmamıştır. nasa apollo yalanını unutarak bu gerçeği defalarca kere kendi ağzıyla ikrar etmiştir. tamam voyager-1 voyager-2 ile neptün ve plüton'un ötesine, hatta heliosphere'in ötesine insansız sondalar taşıdık, 15 buçuk ışık saati mesafede hala iletişim kurduğumuz sondalar var, cassini-huygens projesi bir mühendislik dehasıydı, new horizons pluton ve ötesinde harikalar yarattı, ancak apollo projesi tamamen stüdyo ürünüdür.

  hatta yalanı öyle abarttılar ki ay'a dört tekerlekli araç bile gönderdiler. nobran amerikan köylüleri gibi ellerinde video kamera ile o kum tepesi bu kum tepesi sürüp ruslara caka attılar.

  iddiaya göre abd 1969-1972 yılları arasında aya toplamda 8 insanlı uçuş yapmış, bunlardan altısı ay yüzeyine inmiş.. bir düşün, abd 3 yıl gibi kısa bir sürede ay' a 8 insanlı uçuş yapıyor, ama nedense sonraki 46 sene boyunca hiçbir uçuş yapmıyor.

  niye biliyor musunuz? çünkü insanoğlu van allen radyasyon kuşağı denen ölümcül sınırın ötesine insan taşıyıp, sağlıklı bir şekilde geri getirecek bir uzay kapsülü geliştirme teknolojisine hala sahip değil.

  1969'un ilkel elektronik teknolojisi, henüz olmayan silikon mikroişlemciler, başka bir gezegenin yerçekimine direnerek tek parça yüzeye inmek, sonra yerçekiminden kurtulup yörüngede bekleyen sondayla tekrardan kenetlenmek ve dünyaya dönmek.. bu teknik güçlükleri hiç saymıyorum bile.

  400km gibi kısa bir mesafedeki yörüngeden kendi gezegenimize dönerken, yüzeydeki bir çok link ve yer istasyonundan yapılabilen tonlarca ölçüm olanağına rağmen hala sıkıntı yaşıyoruz.. 380 bin kilometre uzakta, yüzeyde veya yörüngesinde hiçbir ölçüm olanağı sunmayan alien bir gezegene inmek, sonra onun yer çekiminden kurtulup yörüngede bekleyen ikinci kapsülle tekrar kenetlenmek.. ekşi'de yıldızlı gülme işareti nasıl yapılıyordu?

  kör cahil dindarların argümanları ile aynı safta olmak istemezdim, ama gerçek söylenmelidir.

  edit: gecenin bu güzel saatinde yazdıklarım nedense kimi bünyelerde göte sürülmüş nişadır etkisi yaratmış.
 • apollo diyince abdullah gül çağrışımı yapan beynimde kendisini anlatan bi film etkisi uyandıran başlık
 • şu entry'i (bkz: #76823917) giren yazar ve onun zihniyettekilerin engellenmesi, toplumdan dışlanması elzem olan program.

  fizikten, matematikten anlamaz gerizekalılar kalkmış nereden duymuşsa, van allen radiation belt diye tutturmuş, portatif, özenle dizayn edilmiş, apollo araçları ile beraber gönderilmiş, oldukça hafif araçları, günümüz dünya üzerindeki araçlarla kıyaslamaktadırlar.

  utanmadan, sıkılmadan ve bıkmadan van allen radiation belt'in ne olduğuna dair bir bok bilmeden iddia eden bu gerizekalıların soyu kurutulmalı ki gelecek nesile bu gerizekalı genlerini aktaramasınlar.

  edit: gecenin güzel saati de, van allen radyasyon kuşağı ile beraber apollo da taşınan rover da sana girsin. okumuş cahil.