şükela:  tümü | bugün
 • nasa nın mercury ve gemini den sonraki üçüncü kuşak insanlı uçuş projesidir. asıl amaç ay'a insanlı uçuş ve inişi hedeflemektedir. toplam 11 uçuş gerçekleştirmiş projedir.

  bu proje çeçevesinde;

  iki defa dünya yörüngesinde uçuş, apollo 7 ve apollo 9
  iki defa ay yörüngesinde uçuş (iniş yapılmaksızın), apollo 8 ve apollo 10
  yedi defa ay'a iniş amaçlı uçuş, apollo 11,12,13,14,15,16 ve 17 gerçekleştirilmiştir.

  ay'a iniş amaçlı yedi uçuşun altısında başarılı inişler gerçekleşmiş, toplam 12 insan ay yüzeyinde yürümüşlerdir. sadece apollo 13 teknik bir arıza nedeni ile görevini tamamlayamamıştır.

  (bkz: apollo 13)
 • 1961'in nisan ayında sovyetler birliğinin ilk defa dünya yörüngesine insan göndermesinin bir uzay başarısı sayılmasının ardından kennedy'nin sidik yarışı çerçevesinde 1961 mayıs ayında başlattığı uzay projesi. kennedy bu projeyi "zorbalığa karşı özgürlüğün kazanacağı savaş" olarak nitelendirmiş ve 1962 de john glenn dünya yörüngesine oturtulmuştur. 1969'da ise amerikalılar aya ilk ayak basan devlet olarak bu yarışı kazanmıştır.
 • nasa'nın ay'a seyahat projesinin bel kemiğidir.

  işte yıllar sonra ortaya çıkan gerçek: http://www.youtube.com/watch?v=bwwndmsnteu
 • amerika birleşik devletlerinin kendi teknolojik üstünlüklerini dünyaya kanıtlamak için yaptığı bir projedir.

  amacı ay'a insan indirip tekrar canlı bir biçimde dünyaya döndürmektir.

  apollo uzay aracı 111 metre boyunda ve 3000 ton ağırlığındadır. uzay aracını uzaya çıkaracak olan roket dünyanın en güçlü roketi olan 5 roket motorlu saturn v * dir.

  tüm araç aslında 3 adet uzay aracından oluşmaktadır. bunlar komuta modülü,hizmet modülü ve ay modülü'dür.

  komuta modülü astronotları barındıran bölümdür ve hizmet modülünün uç sivri kısmıdır. hizmet modülü ile birleşiktir. bu yüzden adı komuta-hizmet modülüdür.

  ay modülü astronotları ay'a indirecek ve tekrar komuta modülüne kenetleyecek olan modüldür. iki parçadır ve iki roketten oluşmaktadır. alt kısımdaki roket ay'a inişte düşüş hızını azaltıp yumuşak bir iniş için kullanılır. diğer roket ise ay'dan dönüşte kullanılacaktır.

  ana fikir şudur;

  uzay aracı ay yörüngesine kilitlendikten sonra iki astronot tünel vasıtası ile komuta modülünden ay modülüne geçecek ve ay'a inecektir. diğer astronot ise komuta modülünde kalacak ay yörüngesinde bekleyecektir. ay modülü ile ay'a inen astronotlar deneylerini yapıp ay modülüne binecek,ve roketi ateşleyerek tekrar komuta modülüne kenetlenecektir. dünya'ya varıldığında hizmet modülü uzaya bırakılacak ve sadece komuta modülü dünya atmosferine düşecektir. ısı kalkanları bulunan bu modül astmosfere girdikten sonra paraşütlerini açacak ve astronotları güvenli bir şekilde okyanusa indirecektir.

  bazı önemli ucuşlar

  ilk olarak * yeryüzünde komuta modülünün test aşamasıdır ve ne yazık ki çıkan bir yangın sonucunda modül içerisinde bulunan 3 astronot yanarak can vermiştir.

  apollo 8 ay'a inilmemiştir fakat ilk olarak dünya ile ay arasındaki 400.000 km yol katedilmiş ve deneme uçuşu yapılmıştır.

  apollo 11 aya ilk ayak basılması

  apollo 13 yolculuk halindeyken oksijen tankı patlaması sonucu görev iptali ve şans eseri ölüm olmadan tekrar dünyaya dönüş. diğer adıyla*

  tüm yazı el emeğidir (bkz: + rep)
 • toplamda altı kez düzenlenen ve her seferinde iki astronotun ay yürüyüşü yaptığı, amerikalıların "aya seyahat" projesi.

  ay üzerine iniş sırasında dünyaya gönderilen canlı yayın kayıtların bir kısmı restore edilerek yayınlanmış:
  http://www.nasa.gov/…ti..._hdpage.html#.vojlp_-9tdh

  nasa'nın lro (lunar reconnaissance orbiter) uzay aracı, yirmi dört kilometre yükseklikten aldığı görüntülerde apollo programında bırakılan izleri ve ekipmanları görüntüleyebilmiş:
  http://www.nasa.gov/…si...losites.html#.vojmlp-9tdh

  astronotların ay üzerinde kullandıkları aracın oraya nasıl götürüldüğüne dair ait yazı ve çizimler:
  http://www.hq.nasa.gov/…..j/a17/a17_lunarrover2.pdf

  (bkz: uzay /@lonelycowboy)
 • büyük mücadele sovyetlerin serin bir kasım gününde (4 ekim 1957) fırlatılan ilk yapay uydu olan sputnik'i başarılı bir şekilde uzaya göndermesiyle başladı. eşine rastlanmamış bu olaydan sadece dört yıl sonra (12 nisan temmuz 1961) kozmonot (bkz: yuri gagarin) uzaydan dünyayı gören ilk insan olarak tarihe geçti. doğu cephesinde tüm bu başarılar yaşanırken aynı yıl abd başkanı (bkz: john f. kennedy) kameralar önünde, ''önümüzdeki on yıl içerisinde ay'a insan göndereceğiz.'' sözü ile geri dönüşü olmayan rekabetin fitilini ateşlemiş oluyordu. artık hedef açıktı: dünya'ya en yakın kara parçası olan ay (yaklaşık 382000km)
  ilk hangi süper güç tarafından ziyaret edilecekti?

  sovyet bilim insanları 1959 ve 1966 yıllarına kadar ay yüzeyinin neye benzediğini anlamak üzere gizli 'luna9-13 programı ile ay'ın yörüngesine oturup toprağına iniş yapıp fotoğraflayan birkaç uydu ile sıra dışı deneyimler yaşadı. fakat hedef, okyanusun diğer ucunda daha da büyüktü; abd'li bilim insanları başkanlarının halkına verdiği sözü yerine getirmek uğruna başlattıkları apollo programı dahilinde astronotlarıyla birlikte güçlü bir uzay kapsülünü ay yüzeyine indiribilmek için harıl harıl çalışıyordu.abd'nin büyük hedefiyle aynı orantıda fakat sovyetlere özgü bir hedef koymak gerekliydi.

  lunokhod'un doğuşu ve sovyetlerin ay programı

  hemen her büyük sovyet projesinde olduğu gibi bu öncü projede de görevi sadece birkaç kişi biliyordu.sovyetlerde en büyük suçlardan bir kabul edilen casusluk bilim insanlarında bile büyük tedirginlik yaratıyordu. böylesine gizli projenin başındaki kişi 'georgy babakın' ve ekibi ay yolculuğu için o zamana kadar kimsenin aklından geçmeyen bir fikirde birleştiler. ay'a dünyadan kumanda edilen insansız tam donanımlı bir araçla gidilecekti. fakat ortada bir sorun vardı. bu kısa sürede bu aracı kim, nasıl tasarlayacaktı? gizli görev üyeleri bu noktada rotayı sovyetlerin güçlü tanklarını on yıllarca üreten fabrikanın ermeni asıllı dahi mühendisi alexander kemurdijiyan'a (sözlükte bu adama nasıl yer verilmemiş çok garip) çevirdi.

  tank fabriksında tasarımcı olan kemurdijiyan, zor arazide araç yürütme konusunda uzmandı. kendisine gelen görevle birlikte sovyetlerin ay programı artık belliydi. en kısa sürede araç için ne gerekiyosa yapılacaktı. birkaç denemeden sonra titanyum ve alüminyum karışımından tasarlanan araç, bir araba boyutlarında; 757 kg ağırlığında, 213 cm'den biraz uzun ve 150 cm genişliğindeydi ve dünya'dan kontrol edilecek şekilde tasarlanarak proton roketinin iniş kapsülü içerisine yerleştirilecekti.

  1964 yılında taslak çiziminden iki yıl sonra lunokhod (rusçada ay aracı) adı verilen gezici aracın ilk prototipi yapıldı. ilk bakışta görünüşü 8 tekerlekli bir küveti andırıyordu. çok gizli tutulan bu araçta; toprak analiz cihazı, spektrometre, x ve kozmik ışın teleskobu, 4 adet video kamerasının yanı sıra kumlu zeminde kolayca hareket etmesini sağlayan 8 adet serbest akslı tekerlekle birlikte en arkada bulunan aracın ne kadar yol aldığını ölçen 9. tekerleğe sahipti. bu özellikler o zamanın teknolojisine göre hayal gücünün sınırlarının ötesinde kabul ediliyordu.

  yıllar süren ateşli yarışın ardından ay'a iniş için son düzlüğe yaklaşılmıştı.
  tarih 19 şubat 1969'u gösterdiğinde içerisinde lunokhod'u taşıyan proton roketi fırlatılmış ve sovyetler için başarı hiç olmadığı kadar yaklaşmıştı.daha fırlatmadan dakikalar geçmeden roket havada infilak etti. o gün bir roketten, bir gezici araçtan fazlası havaya uçtu. patlayan, yıllarca beslenmiş emekle süslenmiş umutlardı. felaket tarif edilemeyecek kadar büyüktü, ardından sovyetleri son bir sıkıntı bekliyordu: o da abd'nin apollo görevi başarısını izlemek.
 • apollo diyince abdullah gül çağrışımı yapan beynimde kendisini anlatan bi film etkisi uyandıran başlık
 • şu entry'i (bkz: #76823917) giren yazar ve onun zihniyettekilerin engellenmesi, toplumdan dışlanması elzem olan program.

  fizikten, matematikten anlamaz gerizekalılar kalkmış nereden duymuşsa, van allen radiation belt diye tutturmuş, portatif, özenle dizayn edilmiş, apollo araçları ile beraber gönderilmiş, oldukça hafif araçları, günümüz dünya üzerindeki araçlarla kıyaslamaktadırlar.

  utanmadan, sıkılmadan ve bıkmadan van allen radiation belt'in ne olduğuna dair bir bok bilmeden iddia eden bu gerizekalıların soyu kurutulmalı ki gelecek nesile bu gerizekalı genlerini aktaramasınlar.

  edit: gecenin güzel saati de, van allen radyasyon kuşağı ile beraber apollo da taşınan rover da sana girsin. okumuş cahil.
 • bu projede toplam 24 astronot yer aldı. 2019 itibariyle bunların 12'si öldü, 12'si halen sağ.

  sağ olanların yaşları:
  91, 91, 89, 89, 88, 87, 87, 85, 85, 84, 84, 83.

  ölenlerin ölüm yaşları:
  88, 87, 86, 85, 82, 82, 74, 69, 61, 61, 56, 51.
 • projenin mimarlarından birisi eski bir nazi wernher von braun. aynı zamanda 2. dünya savaşı sırasında v1-v2 füzelerinin yapılmasının başındaki mühendislerden birisidir.