şükela:  tümü | bugün soru sor
  • lysippos'un i.o 320 yili civarinda yaptigi heykel. roma'da musei vaticani'dedir. 2.05 m yuksekligindedir. ayrica orijinali bronzdur.
  • apoxyomenos bir heykelin adından ziyade, bir grek heykel modelidir. bu heykellerde strigille kendisini temizleyen bir sporcu tasvir edilir. demek ki yunanlarda temizlik önemliymiş, demek ki temizlik imandan gelmezmiş, demek ki temizlik irfandan gelirmiş!
  • sikyonlu lysippos'un, strigil (bkz: #74895497) adı verilen bir aletle kendisini temizleyen bir atleti betimlediği heykel. seksi fotoğrafları için tıklayınız.

    antik romalılar, bir eserin özel mülkiyet dahilinde olsa bile tüm toplum mirasının bir parçası olarak görüleceğini benimsemişlerdir. kamuya açık alanlarda herkesin rahatlıkla görebildiği eserler ise özel mülkiyetlere taşınmaz veya kaldırılamaz.

    imparator tiberius, apoxyomenos'a büyük bir hayranlık duyduğundan heykelin halka açık alandan alınıp kendi sarayına taşınmasını emreder ancak roma halkı bu durum karşısında ayaklanır ve imparatoru apoxyomenos'un herkesçe görülebildiği bir önceki yerine geri getirilmesi için zorlar. heykel eski yerine yerleştirilir.