şükela:  tümü | bugün
 • kalın harf ve rakam karakterlerinden oluşan, etrafında siyah çizgi olmayan ve ozellikle beyaz otomobillere çok yakışan, parlayan ve genellikle çift taraflı bant ile yapıştırılan ve hatta çoğu zaman mühürsüz olarak kullanılan yeni moda araç plakası
 • standart plakalarda kullanılan font haricinde fontların kullanıldığı tüm plakalara piyasada takılan isim.

  esasen piyasada app'nin kelime anlamı da tam bilinmemekte, bu nedenle envai çeşit fontun kullanıldığı tüm standart dışı plakalar bu şekilde (fransız app, alman app, zart app, zurt app şeklinde) ifade edilmektedir.

  dolayısıyla app plaka tabiriyle ekstra birşey varmış gibi bir algı yaratılmaya çalışılmaktadır.

  app denince akla abidik gubidik fontlar, baskılar gelse de;
  kanımca en düzgünü "beşiktaş baskı" olarak ifade edilen ve almanya'da 1994 yılına kadar kullanılan (ülkemizde de 2000'li yıllara kadar kullanılmış olup, daha sonra nedense dar ve çirkin bir fonta geçilmiştir), "dın-1451" isimli fonttur (bundan sonra beşiktaş baskı olarak ifade edeceğim kendisini).

  bu "beşiktaş baskı" plaka, piyasada app olarak tabir edilse de, diğer plakalarla bir olmayıp, halen mühürlü şekilde çeşitli trafik tescil bürolarında baskısı yapılan bir plaka çeşididir.

  ancak nedense özellikle istemeyen, araya muameleci sokmayan kişilere bu plaka basılmamaktadır.
  halbuki bmw, mercedes ve hatta başka markaların bayileri pek ala müşterilerine bu plakaları ayarlayabilmektedirler.

  neyse... detaylardaki farklılıklara önem veren ancak standarttan şaşmayı sevmeyen bir insan olarak, "beşiktaş baskı" dışındaki app'lerin tamamı gözümde çöptür.

  kanımca siyah çerçeveli beşiktaş baskı, tüm memlekette kullanılması gereken plaka çeşididir (gerçi şu an fena olmayan bir dar fonta geçtiler ancak o da güzel değil bence).

  beşiktaş baskı'nın yazıları düzgün okunur, uzaktan anlaşılır, ayrıca bir nizama sahip olduğundan (almanlar yapmış) şık da durmaktadır. öte yandan beşiktaş baskının da çakmaları çıkmıştır...

  beşiktaş baskı'nın da orjinale yakın durması için çerçevesiz değil de, tam aksine kenarlarda da harflerin çizgileriyle aynı kalınlıkta olan siyah çerçeve ile kullanılması gerektiğini; aracınızda kullanırken silikon veya çift taraflı bant ile yapıştırmanızı veya yine almanların yaptığı gibi plakanın renklerinde (mavi ve beyaz) başlıklara sahip vidalar ile plaka bölgesine sabitlemenizi tavsiye ederim.
 • aracınız şişli de kayıtlı ise kesinlikle mühür vurduramazsınız
 • modifiyeli araçların vazgeçilmezidir.araçta süper durur. app anlamı yoktur. genellikle mühür basılamayacağı için trafikte yasaktır. polis görürse bu plakaları 2ye büker, sonra ceza yazar. an itibarı ile çok yaygınlaşmış olup, 30liraya çift plaka bastırmak mümkündür
 • izmir'deki polislerin hemen hemen hiçbiri bir şey demez app plakaya. yalnız yine de mühürlü orjinalleri mutlaka bagajda taşımak gerekir zira kıllatan bir polise denk gelinirse genellikle orjinali gösterince cezasız bırakıyorlar.
 • arabaya ayrı bir hava katar, daha net okunur, şık durur. ama ülkemizde her güzel şeye izin verilmediği gibi buna da verilmez. sikimsonik ince fontlu dandik plakalara talim ettirilir.
 • genelde modifiyeli(olduğu zannedilen ucuz) veya aşırı lüks arabalarda bulunur.
 • boğaz köprüsü anadolu avrupa geçişindeki son bağlantının (çamlıca bağlantısı) dibinde bekleyen polislerin özellikle dikkat ettiği husustur... haziran ayında işe gitmek için yola koyulduğum ve tam tarihini hatırlayamadığım bir pazartesi günü sabah 08.00'de arabamda takılı app plakalar nedeniyle aracımı sağa çekip bağlama tehdidinde bulundular... orijinal plaklarda yanımda bulunmadığı için tehditlerine boyun eğdim ve neyse ki işi ucuzundan halledip kapattım mevzuyu... (bkz: benim memurum işini bilir)

  sen sen ol aracında app plaka takılı olsa bile orijinal mühürlü plakanı bagajında bulundur sözlük...
 • artik tek muhurlu mu yoksa cift muhurlu mu legal ogrenmek istedigim plaka alternatifi.
  oldukca guzel duruyor ama legal olmayanlardan dolayi polis isi basi agritabilir ankara'da legal sekilde nerde yaptirabilirim bi buludurun be.
 • gösteriş meraklısı türk milletinin geldiği son noktadır, plaka ile neyin güzelliği gösterişi arkadaş, plaka yahu!
hesabın var mı? giriş yap