şükela:  tümü | bugün
 • app store ile google play 'i karşılaştırmak app store'a ve apple'a hakaret olacağından yapılamayacak versus.
 • aynı uygulamaları almaya kalkarsanız google play'in çok daha ucuz olduğunu fark edeceğiniz versus.
 • app store developer hesabı yıllık 99 dolar iken, google play'de ömür boyu 25 dolardır.
  o yüzden kodlamayı yeni öğrenenler ve öğrenciler için google play bulunmaz nimettir.

  app store'a bir uygulama geliştirmek için bir mac sahibi olmanız gerekir. hele oyun filan yapacaksanız yanına başka bir apple ürünü yani iphone ve/veya ipad de koymanız gerekebilir ki, bu da ekstra maliyet demektir.
  google play için bir adet pc, bir adet de sikintirik çin malı tablet bile yeter. google play bu yüzden ekonomik olarak daha avantajlıdır.

  app store'a bir uygulama göndermek 7-10 gün sürer. bu süreçte test edilir ve herhangi bir sıkıntı olmazsa markete kabul edilir. aksi halde hatalarınızı düzeltmeniz için reject ederler.
  diğer taraftan uygulamanızı google play'e kendiniz eklersiniz, 2-3 saat içinde indirilmeye hazır olur. bu da sistemin suistimal edilmeye açık olması demektir. o yüzden markette hiç bir sike derman olmayan launcher tarzı binlerce sikimsonik uygulama ile dolmuştur. bu yüzden app store'a girecek kişi daha ince eleyip sık dokur, google play daha çok amatörü eğlendirir.

  app store'a güncelleme bile yapmak için günlerce bekleyeceğinizi bildiğiniz için dikkatli davranır emin olmadan yükleme yapmazsınız.
  google play'e günde 10 tane güncelleme yükleyebildiğiniz için daha fazla rehavetle uygulama yaparsınız. son kullanıcıyı beta tester olarak kullanmak mümkündür.

  app store'da küfür/hakaret eden varsa da nadirdir.
  google play'de allah'ınıza, kitabınıza, ananıza, avradınıza, vatan, millet, sakaryanıza küfür yersiniz. işin kötüsü bunları şikayet etmeniz mümkün değildir. yapanın yanına kâr kalır.

  app store'un kullanıcı yaş ortalaması daha yüksek olduğu için daha az canınız sıkılır. sinkaftan ziyade gerçek feedback alma ihtimaliniz vardır. yaptığım bir oyunda levellerden birinde bi' collectible kaydedilmiyormuş, adam resmen "-ben her bölümü tamamladım ama şurada bug var, düzeltir misin" diye mail attı. google play'de anamın halini hatrını soruyorlar her gün. çünkü 100 yorumcudan 98'i ergen ve öyle böyle ergenler değil. öldürsen devlet baba bile yargılamaz sizi, valla.

  apple ürünleri elle sayılacak kadar az olduğundan 2-3 çözünürlüğe göre dizayn yapabilirsiniz. android cihaz sayısı ise binlerle ölçülüyor bu da onlarca değişik çözünürlük demek. her cihazda deneme yapma şansınız olmadığı için küfür yeme ihtimaliniz de artar. sade türk çocukları değil, bütün dünya çocukları aynı kafada amına koyim.

  app store'a yüklediğiniz bir uygulama uzun bir süre vitrinde kalır. birileri mutlaka size ulaşır. google play'de milyonlarca çöp uygulamanın arkasında kaybolursunuz. bazen bakıyorum öyle güzel oyunlar oluyor ama adam kendni pazarlayamamış, download sayısı 100-500 arasında kalmış. yazık anasını satayım ya diyorsun. ama yapacak bir şey yok. ya yüzlerce dolar verip campaign yapacaksın ya da keşfedilmeyi bekleyeceksin.

  app store'da ücretli de olsa, free de olsa her zaman daha fazla para kazanırsınız. belki 10 kat fazla kazandırır. google play'de ücretsiz indirdiği ve çok sevdiği oyunda bile reklama basmamak için 40 takla atan yobazlar vardır. 1 kere tıkla mübarek, senin cebinden çıkan yok ki! öte yandan developer da anasının gözüdür. bazen bir oyuna başlayalabilmek için 5-6 reklam geçmen gerekir. açık olunca sonuna kadar kullanılır.

  ios'ta çalışan pluginler, android'teki muadillerine göre her zaman daha pahalıdır. facebook'a puan upload eden bir plugin android için 10 $'a bile bulunabilirken, ios için 60-70 $'dan başlar. andrid'te ücretsiz admob pluginleri varken, ios için ya warez'ini aramak ya da yeşil yeşil dolarlar saymanız gerekir.

  app store'da oyununuzu/uygulamanızı türkiye'de yaşayan bir türk olarak ücretli satabilirsiniz. paranız market kesintisinden sonra banka hesabınıza gelir. google play'de türkiye için henüz ücretli oyun/uygulama satma veya uygulama içi ürün satma hizmeti yoktur. yani yurtdışı merkezli naylon* bir şirket kurmanız gerekiyor yanılmıyorsam.
 • (bkz: migros vs bim)
 • gereksiz karşılaştırmalardan biridir.örneklemeler üzerinden gidiyoruz madem şöyle diyelim:

  app store, avm gibidir. sen onun kiracısısındır ve avm olanakları ile takılırsın.
  google play ise belediyedir. vergi alır sana sadece yol, ulaşım verir.ondan sonra sen ister avm aç ister home office takıl zikinde olmaz.

  bu süper örneklemeden sonra şunu diyebilirim ki appstore ne kadar büyürse o kadar google play yöntemine -mecburi- geçecektir. google play'in ise mevcut yöntemi zaten genellenmiş durumda olduğundan büyüdükçe ufak tefek düzenlemeler harici pek bir yöntem değişikliği yaşamayacaktır.
 • app store ücretlidir google playde her şeyin ücretsiz bir sürümünü bulabilirsiniz, ama eğer yorumlara ve indirilme sayısına bakmazsanız telefonunuzu çöplüğe de dönüüştürebilirsiniz.
 • (bkz: az ama öz yorum vs üstte görünsün diye bir verdim)

  not: galaxy idman güçlüyüm
 • birinde oyuna ait duvar kağıtları olan uygulamalar oyun diye markete alınırken, eteği kaldır,karıları kes adlı binlerce gerzek uygulama varken,bir uygulama mağazasından uygulama indirdiğiniz halde birçok cihazı etkileyen virüslerin kurbanı olurken diğerinde sadece işe yarar ve kaliteli uygulama vardır.ikisini karşılaştırmak ayıptır günahtır.
 • app store'un yeneceği karşılaşmadır. samsunga geçtim ama app storedan uzak kalmak koyuyor bazen. hem daha zengin hem de uygulamalar önce app storeda çıkıyor.
 • google play'e uygulama yüklemek 2 dakikalık iştir. 2-3 saat içinde publish edilir.

  app store'da ise case study'lik bir olaydır. uygulamayı submission aşamasına getirmek için sertifikalarla bilmem nelerle uğraşırsınız. artık alışmış olanlar için sorun yok ancak ilk seferlerde tam bir karın ağrısıdır. submission'dan sonra, 7-15 günlük derin bir bekleyiş başlar. uygulamanın, hiç beklenilmedik bir sebepten ötürü reject yeme ihtimali vardır çünkü (bkz: app store review guidelines)*. müşteriye tarih verirken tırsma sebebidir, bunun sebebi, o app bir kere reject yedi mi, gerekli değişiklik yapıldıktan sonra bir 7-15 gün daha beklenecek olmasıdır. derin bekleyiş yine başlayacaktır.

  şahsi fikrim, eğer free bir uygulamaysa app store'un submission aşamalarıyla uğraşmaya değmez. öte yandan, app store, seçkinlik bakımından google play'e göre bayağı bir öndedir yukarıda saydığım sebeplerden dolayı.