şükela:  tümü | bugün
 • appcelerator titanium adını verdikleri bir uygulama ile javascript, ruby, php, python bilen herkesin jquery, mootools gibi js kütüphaneleriyle masaüstü uygulamalar (win, linux, mac os), iphone uygulamaları, android uygulamaları yaratabileceğini iddia eden şirket. üstelik bunu açık kaynaklı yapıyorlar.

  http://www.appcelerator.com/

  kimsiniz olm nerden geliyosunuz lan? diyesi geliyor insanın. zira php bilen herkes iphone uygulaması yazacak olursa vay çöplüğe vay.
 • titanium ile yazdığınız javascript kod ilgili platformda çalışacak biçimde kroll denilen bir object interface üzerinden derlenir. yani uygulamanız native olarak işlemlerini yapar. bu kroll öyle bir şeydir ki php ve ruby gibi dilleri de destekler. bununla da yetinmez. mesela php içinde tanımladığınız bir array (dizi değişkene) javascript içinden direkt erişebilirsiniz. değişken adları, fonksiyonlar, nesneler herşey aynen korunur.

  phonegap ise uygulama içine browser gömer ve bu browsera kendi geliştirdiği javascript tabanlı bir api entegre eder. bu js arayüz, native olarak çalışan ana kütüphane tarafından beslenir ve böylece siz web sayfası kodlamanın rahatlığında cihazın pil seviyesine ulaşabilirsiniz örneğin.

  titanium'da ise phonegap'ın işleyişini, bir webview oluşturup kendiniz yazabilirsiniz. arasındaki fark budur. yani titanium ile hem native hem native görünümlü web uygulaması geliştirebilirsiniz. phonegap'ta ise sadece native miş gibi görünen uygulama yapılabilir diye biliyorum.
 • işi büyütmeye kalkıştığınızda abaran lisans ücretiyle sorun çıkartabilecek mobil uygulama platformu. takım değil de tek tabanca çalışılıyorsa gayet rahat. ama nativescript her şekilde başına bela olabilecek bir alternatif.