• 2 dakika içinde hakkında 8 entry girilen başlık. derbi başlıklarına bu kadar entry girilmiyor kardeş. insan 1-2 dk aralık bırakırdı en azından.
  • huawei youtuberlara ve buradaki yazarlara nasıl para basmışsa hepsi papağan gibi aynı şeyi söylüyor "kısa zamanda playstore ve appstore un ardından en çok uygulama bulunduran 3.magaza oldu"

amk başka işletim sistemi var sanki :d
  • kimse google dışında bir ürün olduğunun farkında falan değil.

bugün huawei hangi hizmetleri ile google'ın youtube, google maps, google drive, google chrome gibi burada tümünü sayamayacağım envai çeşit hizmetine rakip olabiliyor?

bir tane dandik uygulama mağazası ile google gibi bir devin karşısına rakip çıktığından bahsedilmesi komik geliyor bana.
  • geçen 2 yıllık sürede uygulanan siyaset huawei'in google ekosisteminden özgün bir yapıya girmesine olanak sağladı. trump'ın huawei'yi ağzına pelesenk etmesi google'a karşı alternatif bir hizmetin küresel çapta tanınmasını olanak verdi.

önceden insanlar google dışında bir ürün olduğunun farkında değildi. peki şimdi ne oldu? insanlar bu alternatif üründen daha fazla haberdar oldu ve iki hizmeti birbiriyle mukayese edebilir duruma geldi. bakın piyasada tekel olan bir şirket için bu durum ciddi bir gelişmedir.

google geçen yıl $160 milyar gelir elde etti. bu paydan %3 pay kapmak bile $5 milyar kadar kazanç elde etmek demek. huawei'in böyle bir operasyonu yürütme gücü var mı? mutlaka vardır. bu yüzden olayın biraz da bu tarafından bakmak lazım.
  • burada uygulama yayınlayacak developerlara birkaç küçük, ama önemli tavsiye.

- eğer uygulamanızdan reklam geliri elde etmek istiyorsanız, huawei' in kendi ads kitini kullanmalısınız. admob reklamları huawei cihazda görünüyor fakat cihazda gms yüklü olmadığı için para kazanamıyorsunuz.

"huawei has no restrictions on third-party ad platforms. you may use admob but it cannot generate revenue from devices where google mobile services (gms) is not installed." kaynak

- eğer huawei ads kit kullanacaksanız developer hesabınızı enterprise olarak açmanız gerekiyor. bireysel hesaplarda ads kit kullanılamıyor. hesabı enterprise açabilmek için ise duns number şart. duns number alabilmeniz için de anonim, limited ya da şahıs şirketiniz ve vergi levhanız olmalı. duns numarası edinmek için şuradan başvuru yapabilirsiniz.

- uygulama içi satın alma entegre edebilmek için bireysel hesap kullanılabiliyor. enterprise olması şart değil.

- uygulama içi satın alma için ürün eklerken, uygulamanın package nameinin .huawei şeklinde bitmesi gerekir gibi bir uyarı var (com.example.app.huawei gibi). ben package name değiştirmedim ve uygulamam onaylandı. stackoverflow' daki bir kullanıcı bu kuralı oyunlar için sıkı tuttuklarını, diğer uygulamar için şart olmadığını belirtmiş.

- gms (google mobile services) - hms (huawei mobile services) karmaşası:

eğer uygulamanızda herhangi bir google bağımlılığı varsa, mevcut uygulamanızı direkt paketleyip gönderirseniz uygulamanız büyük ihtimalle onaylanmaz.

iki seçenek var:

1. başka bir paket ismi ve imza ile, tüm gms gereksinimlerini huawei' inkilerle değiştirerek (örneğin google maps yerine huawei map kit, firebase push notification yerine huawei push kit gibi) yalnızca huawei uyumlu bir sürüm çıkarmak.

böylece cihazında hem appgallery hem de google play yüklü olan bir kullanıcı, önceden google play' den indirdiği uygulamanın üzerine appgallery versiyonunu yükleyemez. farklı bir uygulama indirmiş olur, çünkü paket ismini değiştirdik.

bu seçenekte paket ismini ve imzayı değiştirmezseniz, kullanıcı önceden indirdiğinden farklı olan marketten uygulamayı indirmeye çalışırsa ya hata alır (indiremez) ve bol küfür yersiniz ya da eski uygulamanın üzerine yüklenir ve artık google servisleri çalışmayacağı için küfür yersiniz.

2. mevcut projenize, cihazda gms' mi hms' mi yüklü şeklinde bir kontrol ekleyip, ilgili alanları bu conditiona göre düzenleyip her iki markete de uyumlu hale getirmek.

bu seçenekte ise (bkz: bakın burası çokomelli) mutlaka aynı package name ve aynı imza ile paketlenmiş bir apk çıkartılması gerekir. böylece kullanıcı hangi marketten indirirse indirsin uygulamanız düzgün çalışır.

ben ikinci seçeneği kullandım fakat büyük bir hata yapıp, package namei google play versiyonuyla aynı, fakat imzası farklı bir apk gönderdim appgallery' ye ve imza değiştirilemiyor. şimdi cihazında hem appgallery hem google play yüklü olan kullanıcılarla büyük sorunlar yaşayacağım muhtemelen. bknz #111952375

(bkz: ben yandım bari siz yanmayın tavsiyeleri)
  • telefonumda yüklü bundle uygulamasını yanlışlıkla appgallery üzerinden güncelledim.

bundle hesabıma, google hesabımla giriş yapıyordum, güncelleme sonrası hesaptan çıkış yapmış, tekrar gireyim dedim ancak google hesabıyla giriş seçeneği ne yazıkki yok, onun yerine onun yerine huawei hesabıyla giriş seçeneği vardı. tekrar ayar yap kaynak seç vs uğraşmamak için uygulamayı kaldırıp google play'dan yeniden yükledim. sanırım bunun açıklaması appgallery'deki uygulamaların google servisleri ile uyumlu çalışmamasıyla alakalı
  • reklam yapan yazarları gördüğümüz başlık. her yerden reklam yapıp beni bıktıran uygulama, yazılımcı çalışanlarına dahi reklam yaptırıyorlar
  • vay anasını şahane bir uygulama. hani bazı uygulamalar var mahmut bu kadar iyi olmuyor.

iban: 4122-1234-1255-1667-1234-6775
  • app gallery'e öylesine üye olmuştum. param yok alabilecek kadar ama mate 40 pro çok hoş bir telefon. sonra bir bakıyorum app gallery'e internetten whatsapp yok :(
hesabın var mı? giriş yap