şükela:  tümü | bugün soru sor
  • apple'ın ipad pro 2017 modelleri ve apple tv 4k'da kullandığı yonga seti.

ipad pro 2015/2016 modelindeki a9x ile karşılaştırmalı özellikleri:

- 16 nm yerine 10 nm üretim
    - 2x 2.16/2.26 ghz'e ulaşan twister cpu -----> 3x 2.39 ghz'e ulaşan hurricane + 3x enerji verimlilikli zephyr cpu*
    - 128 kb l1 / 3 mb l2 -----> 128 kb l1 / 8 mb l2 önbellek
    - lpddr4 ram
    - iki yonga setinde de 12 çekirdekli powervr gpu (a10x'teki %40 hızlı)
    - m9 yerine m10 yardımcı işlemci

* a10x'te bir uygulama için aynı anda sadece 3 cpu kullanılabilmektedir. mesela ios ana ekranında ve performans gerektirmeyen uygulamalarda 3 adet zephyr çekirdeğine öncelik verilir. bu çekirdekler daha az güç tükettiği için, batarya süresi uzamış olur.
    bir oyunda ise, 3x hurricane çekirdeği kullanılırken, diğer 3x zephyr çekirdeği ikincil işlemlere ve ios'e ayrılır. bu sayede, hurricane'ler sadece oyun için kullanılır ve performans artabilir.
    arka plandaki uygulama bir bildirim gönderince tekleme yaşanması gibi ihtimallerin de önüne geçilir.

yeni a11'de, artık bütün çekirdek kümeleri tek bir uygulama için kullanılabiliyor. ikincil çekirdeklerin gücü de ciddi oranda arttırıldı.

iphone 7'deki a10 ile karşılaştırma:

- 16 nm yerine 10 nm üretim
    - 2x 2.34 ghz'e ulaşan hurricane cpu + 2x enerji verimlilikli zephyr cpu -----> 3x 2.39 ghz'e ulaşan hurricane + 3x enerji verimlilikli zephyr cpu*
    - 128 kb l1 / 3 mb l2 / 4 mb l3 -----> 128 kb l1 / 8 mb l2 önbellek
    - lpddr4 ram
    - 6 yerine 12 çekirdekli powervr gpu (performans verisi göremedim. fark %50'ye ulaşıyor olabilir)
    - m10 yardımcı işlemci

* a10x'in cpu olarak temel farkı, 2+2 yerine 3+3 çekirdeğe sahip olması. bu fark, yüksek sayıda thread kullanabilen uygulamalarda ve ipad'in bölünmüş ekran özelliğinde getiri sağlayabilir.

çekirdek performansı olarak pek fark olmamakla beraber, 10 nm üretim ve ipad'lerin büyük kasası sayesinde, yüksek saat hızını daha uzun süre korumaları mümkün olabilir.