• bundan 5 sene önce yurtdışından gelme sony xperia z2 nin kutusunda bedava çıkmıştı gürültü önleyicili kulaklık. tabi türkiyedr satılan kutular içinden 20 tl lik dandik kulaklık vardı.
    çoğu yazarın yazdığının aksine vakum ile fiziksel olarak dış gürültüyü azaltmıyordu. öyle çılgın tasarımlı bir şey değil. standart kulak içi kulaklık şeklinde. ancak yazılım ile dış sesi ayırıyordu ve en başta hiç sallayıp da kullanmamıştım.
    işim gereği gürültülü fabrikalarda çalışıyorum. birgün lan dedim şu kulaklığı deneyeyim bir aklım çıktı. onlarca presin arasında gümbür gümbür seste gelen aramayı açtığım gibi ses bir anda kesildi. sanki karşı taraf hamamdan konuşuyormuş gibi ses geldi afalladım.
    hoş o 5 sene önceki telefon bunun dışında 4k video çekebiliyordu, stereo hoparlörü vardı.
    üzerinden bunca zaman geçti, teknoloji o kadar ilerledi ancak aynı özelliklerdeki bir telefon için şuanda çılgın para harcamak gerekiyor.
  • buna o kadar para vereceğime üstüne 11.400 tl daha koyup 256gb iphone pro max alırım daha iyi. o kadar da salak değiliz yani.
  • yukarıdaki yazarın store çalışanlarıyla muhabbetinde geçen "yeni seriyi bekliyoruz" sözü mutlaka çevirim hatasıdır. neden mi?:

öncelikle, yakın zamanda yeni seri diye bir şey gelmeyecek. buna emin olabilirsiniz. şimdiki seride hatalı bir durum yok. üç yıldır bu kulaklıklar nasıl çalışıyorsa aynı şekilde çalışıyor. daha da önemlisi, bu cihazlar deli gibi satıyor. son çeyrek rakamlarına göre apple'ın giyilebilir ürünleri 90 günde 10 milyar dolar ciro yapmış. bu sınıfa apple ve beats kulaklıklar ve apple watch giriyor. bu rakamın büyüklüğünü anlayabilmeniz için ekleyeyim. yılın aynı çeyreğinde samsung electronics'in tüm cirosu 21 milyar dolar. buna samsung'un ürettiği bütün akıllı telefonlar, saatler, kulaklıklar, bilgisayarlar, televizyonlar, dijital kameralar, ses sistemleri, yazıcılar, ssd'ler, bluray oynatıcıları, ve apple dahil diğer firmalara sattığı ekran, ssd, ram gibi parçalar da dahil. yani anlayacağınız, apple sadece kulaklık ve saat satarak samsung electronics'in tüm cirosunun yarısı kadar ciro yapmış. deli gibi satan bu kulaklıkları apar topar yenilemek için apple'ın hiç bir nedeni yok.

ilk seri airpods iki yıl satıldı. ikincisi daha geçen sene geldi ve onda da fazla bir gözle görülür değişiklik yoktu.en son birkaç ay önce de pro serisi çıktı. bugünlerde hiç bir güvenilir kaynak yeni seri tahmini bile yapmıyor. ortada kulaklıklarla ilgili tek dedikodu apple'ın yılın ilk yarısında high end, kulağı kapatan cinste klasik bir kulaklık piyasaya süreceği iddiası. o da muhtemelen abd'de 400 dolar gibi bir fiyatla piyasaya çıkar.

yeni seri diye bir şey olsa bile store çalışanları bunu en son koliler store deposuna indirilip açıldıkları zaman öğrenir. apple gibi gizliliğe önem veren bir firmanın store çalışanlarına bunu önceden haber vermeyeceğini az çok bilgisi olan herkes size söyler. alın size bir apple store çalışanından alıntı: "customers ask when the new products will come out, convinced that the store geniuses are in the know. will the next big thing be so important as the first mac, the first ipod, the first iphone, or the first ipad? we explain that no retail store employee could possibly know, but no one ever believes us. why? because ı read it on the ınternet!".

çalışanın bilgisi olduğunu farz etsek bile, böyle bir sözü söyleyen çalışanın ilişkisi oracıkta kesilir. apple'da hardware test eden yakın arkadaşlarım var. yeni piyasaya çıkacak cihazlar üretim aşamasına geçmeden bu cihazlar üzerinde aylarca yazılımların doğru çalışıp çalışmadığını test ediyorlar. bu adamlara, bırakın müşterilere, kendi iş arkadaşlarına bile en ufak bir tüyo vermelerinin işlerine mal olacağı söyleniyor. bunlardan birisine daha dün, tam olarak şunu sordum: "eşimin 13 inç macbook pro'sunu yenisiyle değiştireceğiz, ben yeni 16 inçliğin klavyesinden çok memnunum, ne dersin, biraz beklemekte yarar var mı?". bana verdiği cevap, "biliyorsun, ürünler hakkında bekleyip beklememe tavsiyesi vermem mümkün değil" oldu.

neredeyse adım gibi eminim ki yukarıdaki yazarın yanlış anlamış olduğu şey "yeni partiyi bekliyoruz", ya da "yeni serinin (airpods pro) yeni teslimatını bekliyoruz" cümlesiydi. bugün bile, benim yaşadığım yerde, herhangi bir apple store'a gidip airpods pro almak istiyorum dediğinizde size söylenen cümle bu. her apple store'a haftada birkaç kez yeni parti dağıtım geliyor. sabah açılan koliler birkaç saat içerisinde tükeniyor. bir tane kapmak isterseniz sabahları erken saatte şansınızı deneyin. yeni seri umarsanız en az bir, iki yıl beklersiniz.
  • uzaklardaki adam belki matkap pro kullanıyordur.
  • kendisinden çok web sitesini beğendim.

https://www.apple.com/tr/airpods-pro/

edit: masaüstü sitesi çok şık ama mobilde düz ve sıradan site çıkıyor.
  • (#97131336)

arkadaş eleştirin, tipini gömün, sennheiser’in sesi daha kaliteli diyin, pahalı diyin de göz göre göre yalan söylemeyin.

birincisi; hangi tam kablosuz beats kulaklık 100 dolar?

ikincisi; neden fiyatı 250 dolar olan şeyi eleştirmek için 300 dolar yazıyorsun?

üçüncüsü; ne olursa olsun airpods’un gerçek bir rakibi yok piyasada. sesi daha kaliteli olanı vardır. pili daha uzun süre gideni vardır. sesi daha iyi keseni vardır ama toplamda asla rakibi olabilecek bir kulaklık yok.

bana gelince. airpods 2 çıktığından beri bunu bekliyordum ve testlerden olumlu sonuçlar alırsa almayı düşünüyorum. para vereceğim için aklımı sikmeye kalkacaklara da bu paraları rahatça harcayabileceğim kadar kazanacak bir aklım olduğunu hatırlatır saygılarımı sunarım.
  • yaklaşık 1,5 aydır kullandığım apple ürünü.

gürültü engelleme ve geçirgenlik modları, ses kalitesi, iphone ile olan uyumu ve kulağa oturuşu gibi tüm özelliklerinden son derece memnun olduğumu ve zaten başlıkta yazılmış olan övgülere katıldığımı belirterek bu faslı geçiyorum. hakikaten apple tarihinin en iyi ürünlerinden biri bu kulaklık diyebiliriz.

geçtiğimiz günlerde kulaklığın sağ tekinde, hareket ettiğimde ve kulaklığa dokunduğumda "çat" sesleri gelmeye başladı. önce fiziksel bir şey midir acaba deyip kulaklık başlarını değiştirdim, komple temizledim falan, baktım o ses kesilmedi. gürültü engelleyici veye geçirgenlik modları kapalıyken de o çatlamayı yapmadığını fark edince durumun donanımsal olduğunu, muhtemelen bu modların çalışmasını sağlayan mikrofonlardan birinin arızasından kaynaklandığını düşünüp apple destek uygulamasından randevu alarak doğruca zorlu center apple store'a gittim.

birkaç dakika içinde bir "genius" geldi, durumu açıkladım. bana bu sorunu daha önce de duyduklarını, benim de düzgün bir şekilde ifade ettiğimi söyledi. kulaklığı test dahi etmeden sağ teki "çat" diye yenisiyle değiştirdi.

içeride 15 dakika bile kalmadım resmen. anlatılıyordu fakat insan karşılaşınca anlıyor, hayatımdaki en net müşteri hizmeti deneyimini yaşadım. vallahi bravo.

edit: bu olayın üstünden kısa bir süre sonra bu sefer sol kulaklık arıza yaptı. önce aynı oranda şarj olmayarak başlayan sorun, sol kulaklığın tamamen bağlanamamasına evrildi. karantina sürecinde apple store’lar kapalı olduğundan telefonla aradım ve beni yetkili servislere yönlendirdiler. caddebostan troy’a götürüp kulaklığı teslim ettim ve 3 gün sonra beni çağırdırlar. bu sefer de sol kulaklık ambalajından çıkarılarak bana teslim edildi.

yani 3 ay içinde iki kulaklık da farklı sorunlardan yenisiyle değiştirilmiş oldu. şu an bir problemim yok. ilk partilerde hatalı üretimler olduğu söylentilerine reddit’te çok rastlamak mümkün. bana da sanırım böyle bir ürün denk geldi, fakat doğru dürüst müşteri hizmetleri olduğu için mağduriyet yaşamadım sayıyorum.

edit 2: bu sefer pil sorunundan değişen sol kulaklıkta yeniden çıtlama sorunu çıktı. randevu alıp gidene kadar sağda da çıtlama başladı. bugün zorlu apple store'a gittim tekrar ve ikisine de değişim verdiler. stokta yokmuş gelince değiştirecekler iki kulaklığı da. sorunun yaygınlığı ve niteliğiyle ilgili ayrı bir entry gireceğim.
  • alıntı:
    "bang and olufsen e8 beoplay değildir."

evet değildir. neden mi alın buyrun, zamanında airpods'a burun kıvırıp sonrasında önyargıyla karar vermiş olduğu için özür yazısı yayınlamış the verge ne diyor:

b&o play beoplay e8 wıreless earbuds revıew

ürün inceleme notu: 6.5/10
    abd fiyatı: $300

good stuff
    premium, unobtrusive design
    nice carrying case
    comply foam ear tips in the box
    no audio delay when watching videos

bad stuff
    too many dropouts to justify high price (bağlantısını istikrarlı şekilde koruyamayan kulaklığı neyleyim)
    annoying bug shifts music balance to left earbud
    case uses microusb
    average battery life
    frustrating / annoying firmware update system

alın size başka bir b&o kulaklık:

b&o play beoplay earset review: discomfort by design

ürün inceleme notu: 4.5/10
    abd fiyatı: $299

good stuff
    beoplay app noticeably changes audio characteristics
    usb-c charging

bad stuff
    painful to wear
    cable is too short, thick
    lots of sound leakage
    price is absurd

peki o çok övülen diğer markalara da bir bakalım:

sony:

sony’s sporty wıreless earbuds brıng the bass but not battery lıfe

ürün inceleme notu: 7/10
    abd fiyatı: $200

mediocre battery life, a bad case, and other frustrations limit the appeal

good stuff
    powerful, rumbling bass that’s ideal for workout playlists
    sturdy, secure fit
    ıpx4 water and sweat resistant

bad stuff
    case is way too big
    worst-in-class battery life
    useless for watching videos
    audio dropouts are still a thing (apple haricinde kimse bu soruna çare bulamıyor mu?)

sennheiser:

sennheıser momentum true wıreless revıew: sonıc standout

ürün inceleme notu: 7/10

exceptional sound wrapped in a series of small annoyances

good stuff
    the best, purest sound of any true wireless buds yet
    durable earbud design and case
    comfortable
    good microphone performance

bad stuff
    wildly unintuitive touch controls
    flaky wireless (hep aynı problem)
    need to have the case with you at all times
    twice the price and size of airpods

master & dynamic:

master & dynamic mw07 earbuds review: truly wireless, truly expensive

ürün inceleme notu: 6.5/10

good stuff
    comfortable fit and decent noise isolation
    solid audio quality
    easy-to-use controls

bad stuff
    battery life worse than the competition
    pairs to one device at a time
    carrying case is bulky and scratches easily

neyse, devamını ekleyecek vaktim yok. sonra bir ara eklerim, ancak son olarak bakın aynı site apple ürünleri için ne diyor:

the best wıreless earbuds to buy ın 2019

best wıreless earbuds: beats powerbeats pro:

ürün inceleme notu: 8.5/10
    abd fiyatı: $250

good stuff
    superbly comfortable and steady in the ear, even during intense workouts
    huge soundstage for true wireless earphones
    rich sound with satisfying bass thump
    sweat and water resistance
    epic battery life for the category

bad stuff
    laughably large carrying case
    the treble energy can be fatiguing with long listening sessions
    wireless or usb-c charging would have been nice
    not the most discreet look for office or casual environments

airpods2 (with wireless charging case):

the cheaper default (ıf they fıt): apple aırpods 2

ürün inceleme notu: 8.5/10
    abd fiyatı: $199

good stuff
    excellent wireless performance and reliability
    great ease of use and setup
    reliable battery life
    can easily recharge battery case with wireless pad

bad stuff
    won’t stay in everyone’s ears
    doesn’t block external sound well
    cannot connect to two devices at the same time
    “hey siri” voice response is slow
  • bir yıldan uzun zamandır bose quiet comfort 35 ii, apple airpods ve apple airpods pro kullanıyorum.

---
    ön bilgi: bugün itibariyle airpods pro'mun iki kulaklığını da sorunları nedeniyle tekrar değiştirdiler. aşağıda okuyacağınız yorumlarım önceki kulaklıklara ilişkin, yenilenen kulaklıklara ilişkin tespit edebildiğim kadarıyla farkı son paragrafta yazdım.
    ---

active noise cancellation*özelliği açısından bose'un yarısı kadar veya belki biraz daha az başarılı. hayal kırıklığı yaşattığı oldu ama boyutları ve fiyatı hesaba katmak, hakkını da yememek lazım. bose'dan 10 kat daha küçük, taşınabilirlik anlamında çok iyi, şarjı da iyi gidiyor boyutlarına ve fonksiyona göre. bose'la ses kalitesi ve pil ömrü gibi açılardan kıyaslamak mantıklı olmaz sanırım.

kesinlikle airpods kadar konforlu değil, silikon tam yalıttığı, kulak içini havasız bıraktığı için bir süre sonra bana rahatsızlık veriyor. ayrıca transparency modu güzel fikir ama biraz yapay, dış sesleri olduğundan fazla aktarıyor, anc dışındaki kullanım açısından bence airpods daha iyi.

airpods'un ne sesi yüksek, ne de yalıtımı var, bu yüzden dış gürültü çokken yeterince duyamıyorum kulaklıktan gelen sesi, bu sorun airpods pro'da tabii ki yok. mesela uçakta veya benzeri kalabalık yerlerde anc kullanmasanız dahi airpods pro, airpods'tan çok daha iyi.

airpods'u tüm gün kulağımdan çıkarmayabiliyorken, bunu bir süre sonra çıkarmak istiyorum. aynı şekilde bose da uzun süre kulağımda olduğunda kulaklarım ısınıyor ve terliyor, tahammül edemiyorum.

bunlar dışında airpods pro'nun sol kulaklığı 1, sağ kulaklığı 2 kere değişti. kulağı tırmalayan çok rahatsız edici cızırtılar, noise cancelling, transparency ve mikrofon kalitesinde sorunlar vardı. son değişim bugün yapıldı ve yeni gelen airpods pro kulaklıklarımın daha önce satın aldığımla alakası yok. çok daha iyi noise cancelling, çok daha iyi transparency modu. hardware veya software veya ikisi birden geliştirilmiş. bunlara ilişkin de bir sorun yaşarsam yine yazarım.
  • fırsat eşitsizliği, gelir dağılımı adaletsizliği gibi kavramları bir düşünün. bazı insanlar sizden çok daha fazla para kazanıyorlar, bazı insanlar asgari ücret dediğiniz 2.000 lirayı alelade bir akşam yemeğinde harcıyor. bazı insanlar bir arabaya 1.000.000 lira verebiliyor ve bu bazı insanlar hiç de az sayıda değiller. paranız olmayabilir, bu ayıp da değil, kimse sizi bu yüzden yargılamıyor. ancak tutup her yere o paraya şu, bu paraya bu yazmanın mantığı nedir? alamıyorsan alma, pahalıysa alma. yorumların yarısı fiyat üzerine. piyasanın en pahalı ürünlerini üreten bir teknoloji markasının ürünlerine sürekli pahalı pahalı yazmak nasıl bir mantığın ürünüdür?
hesabın var mı? giriş yap