şükela:  tümü | bugün
 • ben alığım demek

  24 saat elinde olan bir cihazın, üstelik tüm bilgilerinin yedekli olduğu, üstüne cihazı kitleyebilen bir mail adresini bile aklında tutamamak
 • (bkz: siki tutmak)
 • apple kimliği-icloud şifresi-apple store şifresi-ithunes gibi allengirli işlerle uğraşmaktan kurtuldum çok şükür!
 • herkesin seksli videoları çalınıp tüm dünyaya yayılmışken hala şifreleme kullandırmak.

  -epıl kimliği, çok çok önemli, sakın ha unutma, pörsınıl seküriti!
  -e ama internette g.tümü gördüm?
  -olsun unutma sen yine de!

  ev hırsız kaynıyor, anahtar yanında yok diye içeri giremiyorsun, kapıyı çal bari.
 • cahil dolu başlık

  internette götünü görürsün tabi, her gelen emaili resmi sanıp parola girersen, kaldı ki iki faktör hesap diye bir şey var cahil kardeş
 • insanın kendi kimliğini unutması kadar kötü değildir.
 • pass code unutanı gördü bu gözler. olabilir insanlık hali dedim yardımcı olayım dedim. tuttum dfu modda işletim sistemini baştan kurdum. ama şimdi apple'da haklı belki cihazı çaldık değil mi? etkinleştirme kilidi koydu. bunun içinde çok basit bir şeye ihtiyaç var. apple id ve parola. parolayı da zaten unutmuş. hadi onu unuttun yahu id'yi nasıl unuttun mübarek. orada 1-2 harf yazıyor zaten. neyse telefonu açamadık öyle olunca. apple'da fatura istedi o da kayıp. sonra neymiş apple güvenliğin bokunu çıkarmış her şeyi silinmiş bilmem ne. sen malsan apple ne yapsın kardeşim. bunu 40 yaş üstü biri yapsa anlarım ki onlar bile artık çözdü bu işleri.
 • aynı zamanda bir mail adresi olan, apple ekosisteminde anahtar görevi gören adresi unutma eylemi.

  --- hayırsever mod on ---

  şuraya bazı anekdotlar paylaşayım belki birilerinin hesabını bulmasında yardımcı olur:

  - apple kimliği facetime, imessage, game center, arkadaşımı bul, aile paylaşımı gibi özelliklerde kullanılır. bu özellikler sizin mail adresinizin bağlantı kurduğunuz yakınınızın telefonunda görünmesini sağlayabilir. özellikle aile paylaşımı ya da arkadaşımı bul kullandıysanız bağlantı kurduğunuz yakınınızın telefonundan kolaylıkla bulabilirsiniz adresinizi.

  - itunes üzerinden yedekleme yapıldığında telefonunuz ekran kilit kodu olmaksızın yedeklenir bu sebeple eğer bir itunes yedeğiniz var ise bu yedeği açık bir cihaza yüklediğinizde ayarlardan apple kimliğinizi bulabilirsiniz.

  - apple kimliği apple ekosisteminin anahtarı olması sebebiyle icloud sayfası, apple id sayfası ya da apple alışveriş sayfası gibi apple kimliğiniz ile girmeniz gereken sayfalardan bir tanesine daha önce giriş yaptıysanız bilgisayarınızın tarayıcısında otomatik olarak kaydedilmiş olabilir, kontrol etmekte fayda var.

  - apple kimliğinizi unuttuysanız ve telefonunuzu bir şekilde iphone'umu bul özelliği devredeyken sıfırlamak zorunda kaldıysanız eğer telefonunuzun ekranında etkinleştirme kilididiye bir bölüm göreceksiniz, bu sayfada size apple kimliğiniz için ipucu verir (örn: t*****@eksisozluk.com gibi). bu ipucundaki yıldız sayısı önemsizdir, sadece o kısmın gizli olduğunu ifade eder esas hesap çok daha uzun ya da kısa olabilir.

  - yine etkinleştirme kilidi size ipucu verecek, mail adresinizin uzantısını gösterecektir. gmail, hotmail, yahoo gibi bilindik servislerde telefon numaranız veya başka bilgiler ile hesabınızı bulmanız konusunda bir şansınız olabilir.

  - en önemlisi ve en kolayı ise bu adresler bir mail adresi olduğundan dolayı eğer telefonunuzu bir yakınınıza mail atmak için kullandıysanız sadece o maili bulmanız yeterlidir, bu mailin gönderici adresi bölümünde apple kimliğinizi bulabilirsiniz.

  ah unutmadan editi: eğer apple kimliğini unuttuysanız ve cihazınızı etkinleştirme kilidi sebebiyle aktif hale getiremiyorsanız telefonunuzun faturasının resmine ihtiyacınız olacak. apple destek hattı ile görüşüp faturanızı apple'a iletebilir, cihazınızın açılması için talepte bulunabilirsiniz. elbette uyarmakta fayda var; bu yöntemde bilgilerinizi değil sadece telefonunuzu kurtarırsınız.

  --- hayırsever mod off ---