şükela:  tümü | bugün soru sor
 • apple'ın piyasa değerinin 1 trilyon dolara ulaşmıştır. sürekli övündüğümüz markamız olan türk hava yollarının piyasa değeri 4,7 milyar dolardan hesaplarsak. 212 adet türk hava yolları kadar büyüktür. ( karşılaştırma doğru değil fakat büyüklüğü anlamak açısından yararlı )

  kanıt

  not: evet apple hissem var.
 • türkiye'nin gsyh'si 909 milyar dolardır. tüm türkiye'nin 1 senelik çalışmasıyla üretilen değerden daha fazladır.
 • hala guvenilir bir hissedir, yatirim yapilabilir.
  108 dolardan giris yaparken ederini buldu buyuk batarsin demislerdi. sonuc ortada. yatirim yapacak varsa korkmadan alabilir, tavsiye edilir.
 • ana felsefesi zen budizmi olan bir şirketin ulaştığı noktadır.

  (bkz: steve jobs ve zen)
 • "hepimiz birer iphone x alsak apple zengin olur mu?" mottomuzdan yola çıkan apple'ın artık resmi olarak 1 trilyon dolar değerine ulaşması durumudur. bu aynı şunun gibi; bir film çekiyorsun, hem 3 boyutlu, hem 4 boyutlu, hem 5 boyutlu, hem zibilyon boyutlu olarak gösterime sokup gişeden milyon hatta milyar dolar'ları toplayıp zengin oluyorsun. jobs zamanından beri ürünlerini pahalıya satma politikası izleyen ve bundan yıllardır şaşmayan apple sonunda amacına ulaştı.

  mutlu musunuz apple'cılar?!... valla bir apple ürünü kullanıcısı olarak ben pek mutlu değilim - oğlum şu ios 11 hâlâ kasıyor hâlâ şarj yiyor. 1 trilyon dolar'ınız var çözün şunu!

  https://www.nytimes.com/…1-trillion-market-cap.html
 • kabaca 1,5 türkiye yapar.
  1 şirket = 82 milyonluk ülkenin değerinin 1,5 katı.
  daha da çeşitli eşitlikler yazılır da kim uğraşacak.
 • her ikisinin de para cinsinden ifade edilmesi piyasa değeri (market cap) ile gayri safi yurt içi hasılayı (gross domestic product) karşılaştırılabilir kılmaz.

  şirketlerin büyüklükleri market cap ile ölçülür. şirketin hisse sayısının hisselerin değeri ile çarpılmasıyla elde edilir.

  ülkelerin büyüklük ölçütlerinden biri ise kabaca bir yılda yaptıkları nihai üretimle (tüketim + yatırım + devlet harcaması + net ihracat) hesaplanır. ülkenin değerini göstermez.

  apple 1 trilyonluk market cap'e 1 yılda ulaşmamıştır, yılda 1 trilyon gelir de elde etmemektedir. ancak sürekli kar ettiği için hisselerinin değeri de her geçen gün yükselmektedir, köpek gibi de parası vardır ama market cap'i dünyadaki ülkelerin %90'ının gdp'sinden fazla diye bu ülkeleri satın falan alamaz. değer kıyaslaması yapacaksak sadece istanbul'un arazi ve arsa değeri 2 trilyon dolar civarındadır mesela.
 • amk entryleri okuyorum da gören de apple'ın tek ürününün iphone olduğunu sanır.

  bilader bir kere ipad diye bir tablet var önünde. android tabletlerle kıyaslanamaz zaten

  sonra mac serisi imac serisi bunlar teknolojinin geldiği güzel yerler...

  apple'ı salt iphone x 1 trilyon dolarlık şirket yapmadı. algı kastırmayın!
 • ekşici: ama şuhaveyi daha fazla satıyor, işlemcisi de 38 çekirdek.
 • teknoloji üretmenin kaçınılmaz sonucudur. üstte bir kaç hatalı kıyas gördüğüm için konuya açıklık getirmek isterim:

  şuradan gidelim; müsiad genel başkanı titrini taşıyan çapsız arkadaş tarafından "övgüyle" yapılan açıklamaya göre "şu anda elinde 40 milyar doları bulunan bir grup gelse türkiye'deki şirketlerin 4'te birini satın alabilir. "

  türkiye'de üretim yapan şirketlerin 4'te birinin piyasa değeri 40 milyar dolar. apple'ın piyasa değeri 1 trilyon dolar.

  "amariga bizi gıskanıyo" değil mi kürtaj dede müritleri?

  link de şurada dursun..