• yaklaşık 2 yıldır güncellenmeyen başlık. bu süre zarfında çok yol alındı.

tanım 2 : apple'ın "açık kaynak" olmaya en yaklaştığı uygulama. inanılmaz bir veri ve analiz merkezi.

apple sağlık, apple watch ile birlikte gayet detaylı ve sağlıklı analizler sunuyor. görselleri paylaşıyorum:

görsel1
    görsel2
    görsel3
    görsel4
    görsel5

yukarıda 5 görselin içinde 16 tane başlık görüyorsunuz. adım, boy vs. bunların hepsi tıklanabilir. editlenebilir. günlük, haftalık, aylık, yıllık istatistikleri görülebilir, karşılaştırılabilinir. yetti mi, hayır.

görsel6

yukarıdaki görsel çok değerli. neden? orada "ekg" hariç 11 farklı uygulama var. 11'ini oluşturan şirket farklı. bakın bir akıllı saatten bahsediyoruz. 11 farklı uygulama. samsung, huawei, garmin, suunto, xiaomi hepsini getirin. hiçbiri 11 farklı uygulamadan "sorunsuz ve eksiksiz" bir şekilde veri alamaz. işleyemez. burada ios + watch os'in güçlerinin birleşimi devreye giriyor. götümden sallamıyorum. çok basit bir google araması yetiyor. ama apple sağlık uygulaması tıkır tıkır çalışıyor.

-- ip mi atlayacağım? açarım saatten yaoyao uygulamamı. efendi gibi 2000 ipimi atlarım. uygulamayı kapatırım. şak, apple sağlığa işlenmiş.

-- mekik mi çekeceğim? açarım saatten fitnex uygulamamı. efendi gibi 300 mekiğimi çekerim. uygulamayı kapatırım. şak, apple sağlığa işlenmiş.

-- uyuyacak mıyım? kısayol kurdum. saate "iyi geceler dostum" dediğim zaman otomatik olarak autosleep uygulaması açılıyor. huzur içinde uyurum. kalktığımda otomatik olarak uyku analizini kesiyor. bakıyorum. şak, apple sağlığa işlenmiş.

-- koşacak mıyım? açarım saatten strava ya da nike run club uygulamamı. efendi gibi 5km koşumu yaparım. uygulamayı kapatırım. şak, apple sağlığa işlenmiş.

bir sağlık uygulamasından ne beklersin?

1) saat ya da bileklik ile anında senkronizasyon
    2) üçüncü parti uygulama desteği
    3) doyurucu ve motive edici istatistik.

hepsini apple sağlık yapıyor mu? evet. hızlı, sorunsuz, güvenilir.

istersen yarın telefonunu değiştir. icloud sayesinde yeni telefonuna eski verilerin geliyor. böylece "ulan geçen ayki adım ortalamam kaçtı acaba?" diye düşünmüyorsun.
  • android uygulamalarına göre çok daha güvenilir sonuçlar veren adım sayara sahip uygulama.

ios'u sevmediğimden android kullanıyorum fakat android dünyasında bu uygulama kadar doğru sonuçlar veren uygulama yok. s health, google fit, sony lifelog hepsi kah iki katı mesafe gösteriyor, kah yarısı kadar mesafe gösteriyor. tamam adım saymak sonuçta telefonun ana görevlerinden değil fakat %80-90 doğru sonuçlar vermesi beni tatmin eder. fakat android uygulamaları bu konuda sınıfta kalmışa benziyor. sadece pedometre isimli uygulama apple kadar doğru sonuç verebildi. ilgili uygulama
  • adım sayısı ölçme yöntemi ilkeldir.

basit bi temele dayanır; telefonun salınımı.

bunu test etmek için iphone sahibi 2 arkadaşınızla 2-3 kmlik bi deney yapın. 3 telefon da yol sonunda bambaşka veriler elde edecek.

ayrıca yürürken telefonla konuşulursa da ölçüm yapmaz.

sonuç itibariyle profesyonel bi ölçüm değildir. kesin mesafe ölçümü için gpsli bi saat (ya da telefonun gpsini kullanan bi uygulama) kesin adım ölçümü için de ayakkabı kiti kullanmalısınız.

yine de fikir verir. güzeldir. çok seviyorum.
  • çıkılan kat, yürünen mesafe ve atılan adım olmak üzere birçok veriyi gösteren uygulama. üç aşağı beş yukarı doğru olduğunu düşünüyorum. sürekli gidip geldiğim yerlerin mesafesini doğru ölçüyor. adım konusunda ufak tefek sapmalar olabilir.
hesabın var mı? giriş yap