şükela:  tümü | bugün
 • ------------------------------------------
  bilgilendirme: 26 nisan 2018 tarihinde yani biraz önce görülmesi gereken dava apple avukatının mazeret bildirmesi sebebiyle aralık 2018 tarihine ertelendi
  ------------------------------------------
  asıl başlık: apple türkiye'nin tüketici kanununa uymayıp üstüne bana tüketici mahkemesinde dava açması.

  edit: ısrarla anlamak istemeyen ya da beyni basmayan bir kitle var. diyorlar ki madem sorunluydu neden ilk başta servise götürmedin. gittim apple store'a durumu anlattım, aşağıda yazmışım canım kardeşim iyi oku, telefonun %30-40'lardayken kapandığından bahsettim apple store'a, "soğuk havalardan, herkesin cihazında var, bir sorun değil" dediler. yalan söylediler yani anlıyor musun güzel kardeşim?

  merhaba sözlük, direkt olaya girmek istiyorum.

  iphone 6s telefon sahibiyim, telefonum ilk aldığım günden beri şarjı %30-40'lardayken kapanıyordu, apple'a sordum soğuk havalardan cevabı aldım. neyse iyi madem deyip kullanmaya devam ettim cihazı.

  daha sonra tesadüfen bir teknoloji sitesinde haber okudum, apple bazı iphone 6s telefonların bataryasının hatalı üretildiğini ve ücretsiz pil değişimi yapacağını açıklamış. seri numaramı girdim ve benim de bataryamın hatalı üretildiğini teyit ettim. (buradan bakabilirsiniz) yani telefonun kapanma sebebi soğuk havalar diyen apple türkiye çalışanlarının yalan söylediği ortaya çıktı, bana ve binlerce kişiye.

  ben de bu basın açıklamasından yaklaşık 5-6 ay sonra (işimden zor izin almam vs) tüketici hakem heyetine şikayette bulundum çünkü apple türkiye ben paranı iade etmem, pilini değiştiririm sadece dedi. halbuki ben tüketici kanununun 11. maddesinin (a) bendinde yazan "malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici, satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme" hakkımı kullanmak istiyordum. yani ürünü iade edip, ödenen parayı geri almak.

  hakem heyeti'ne de durumu anlattım ve apple zorlu center'dan aldığım "bu telefonun yerleşik bataryası hatalı üretilmiştir, müşteri pil değişimini reddetmiştir" kağıdını da dosyaya koydum işlemleri başlattım.

  hakem heyeti de "firma zaten ayıplı mal ürettiğini kendisi kabul etmiştir." diye net bir şekilde para iadesine karar verdi.

  olaylar bundan sonra başladı, apple olayı tüketici mahkemesine taşıdı! evet yanlış duymadınız, hem ayıplı mal satıyor hem sattığı malın ayıplı olduğunu kabul ediyor ama ben kanunen hakkımı aradığımda bana dava açıyor (tüketici hakem heyeti kararının iptali için)

  sonuç olarak 1 yıllık beklemenin ardından, 26 nisan 2018 yani yarın mahkememiz var. bakalım hakim ne karar verecek... tüm bu süreçte bana her türlü desteği veren avukat ahmet kolcu'ya da teşekkürlerimi iletiyorum buradan.

  merak edenler için apple'ın dava dilekçesini, bizim yaptığımız savunmayı vs her şeyi ekliyorum.

  apple'ın dava dilekçesi 1
  apple'ın dava dilekçesi 2
  apple'ın dava dilekçesi 3

  ve

  savunmamız 1
  savunmamız 2
  savunmamız 3
  savunmamız 4

  edit: yurtdışında olup hizliresim'e ulaşamayanlar için: https://imgur.com/a/omypown
 • edit:
  apple hakkını savununca neden ağlıyorsun diyenler olmuş.
  (bkz: tüketici seçimlik hakları)

  ---

  geçmiş olsun, iphone 6'mda benzer sorun yaşayıp tanıdıklar vasıtası ile telefonu zar zor turkcell'e geri itelemiş ve iphone kullanmayı bırakmış bir tüketici olarak sabırlar diliyorum.

  tüketici seçimlik haklarımdan ücret iadesi talep ettiğim de bana da zorla yeni cihaz vermeye kalktılar oysa aynı sorunu 2. yaşayışımdı o saatten sonra neden güveneyim o telefona?

  ısrarlarım sonucu apple türkiye sadece ek 1 sene garanti verebileceğini iletti. aldığım bayi ne halt edersen et git mahkemeye dedi. sırasıyla apple türkiye, turkcell ve bayi için online olarak tüketici hakem heyeti başvurusu yaptım.

  sonrasında tanıdık vasıtası ile işi turkcell'den çözdüm. az önce de hakem heyetinden arandım şikayetim devam ediyor mu diye kapatabilirsiniz dosyayı dedim. (yönetmelik değişmeden başvurduğum için online olarak anca bakma sırası gelmiş)

  umarım sonu bu şekilde biter.
 • apple boyle yapmazdi.

  turkiye'ye gelen her sirket turkiye sistemine uyuyor ne aci.

  suserimiz umarim netice alir.
 • benimde başıma geldi. beni de sizin gibi ikna etmeye çalıştılar. ancak bende sorgulama yapınca bataryamın sorunlu olduğunu gördüm. bu tip durumlarda direkt apple hesabınızla akasyada ki mağaza için randevu oluşturun. kimseyi dinlemeyin. orada direkt yardımcı oluyorlar.
 • yurt dışında resmî apple mağazasından aldığım telefonun buradaki resmî apple mağazasında parasıyla bile tamir edilmediğini öğrendikten sonra şaşırmadığım durumdur. benim uğraşmaya fırsatım olmamıştı, sizi tebrik ediyorum. dava sonucu şimdiden belli, kutluyorum. parayı ezdiğiniz fotoları da her yerde #appleparasıezilir etiketiyle paylaşın ibret olsun

  edit:imla
 • diğer kullanıcıların kulağına gider ve herkes ücret iadesi ister korkusuyla apple tarafından başlatılan bir mücadele olduğunu düşünüyorum.

  geçmiş olsun, bence sonuç tüketici lehine olur.
 • --- mürit mode on ---

  apple müridi olmaktan vazgeçerseniz apple sizi mahkemeye verir. lütüf edip pilinizi değiştirmeyi kabul etmiş. daha ne istiyorsunuz müritler.

  --- mürit mode off ---

  geçmiş olsun hakkınızdan vazgeçmeyin.
 • mahkeme olayı çalışanın işgüzarlığı olmuş.mahkemeden çıkacak sonuç tüketici lehine olacak büyük ihtimal ama apple ismine yakışmadı.
 • benim anlamadığım sen kendi hakkını aramak için mahkemeye gidince iyi oluyor da apple kendi hakkını savunmak için mahkemeye gidince neden kötü oluyor.

  eğer kanunlar senden yanaysa apple zaten davayı kaybeder.

  not: androidspor
 • elmanın kimseye hayrının olmadığını adem ile havvadan biliyoruz zaten.iyi marka.fakat elma bu ne yapacağı belli olmazmış.güzel ve de kötü olan elmamız..elmalarımız...
  lehine bir karar çıkması dileğiyle geçmiş olsun suser kardeş.