şükela:  tümü | bugün
  • ekşi sözlükte rezalet başlığı açmış olmamak için başlığı böyle sade açtım.

bildiğiniz iphone x telefonum var. media markt'tan alınma, faturalı.

bu telefonu geçici arkadaşıma verdim. sağ olsun teknolojiden anlamaz. anlamak zorunda da değil zaten.

kurdu telefonu, kullandı, sonra günün birinde aradı beni dedi ki "telefonu kilitledim"

ekran şifresini değiştirmiş, sonra ne girdiğini unutmuş, birkaç deneme sonra telefon kilitlenmiş.

e-posta şifresi ıvır zıvır hiçbir şeyi hatırlamıyor. resetlemeye çalışınca gönderilen maillere ulaşamıyor yani.

telefonu resetlesen dahi icloud hesabına bağlanmış olduğu için yeni bir cihaz gibi kurulamıyor.

bakın aslında durum bu kadar basit; eğer telefonumu çaldırmış olsaydım aynı şey başıma gelebilirdi, değil mi?

dedim ki apple türkiye ile görüşeyim. aradım, durumu anlattım, faturam olduğunu, resetlemek istediğimi söyledim.

telefonda görüşen kişi çok yardımcı olmaya çalıştı, kayıt açtı, link gönderdi, "bu linke ürün faturasını yollayın" dedi. cihazımın imei / seri numarası filan her detay faturada yazıyor.

gönderdikten sonra 10 gün içinde dönüş yaparlar dedi. eğer telefonun faturası varsa sorun olmazmış, telefondaki veriler gider ama sıfır bir iphone olarak kurabilirmişim.

ben denileni yaptım ve beklemeye başladım.

bugün mail geldi. bak aynen şöyle diyorlar:

--- spoiler ---

sayın,

apple, etkinleştirme kilidi'ni kapatma isteğinizi yerine getiremiyor.

bu aygıtla ilişkili ek istekleri veya belgeleri inceleyemeyeceğiz.

etkinleştirme kilidi ile icloud hüküm ve koşulları hakkında daha fazla bilgi için şu sayfalara göz atın:

https://support.apple.com/tr-tr/ht201365

https://www.apple.com/…ervices/icloud/tr/terms.html

teşekkür ederiz,

apple destek
    --- spoiler ---

bak sen şuna. bu aygıtla ilişkili ek istekleri veya belgeleri incelemeyeceklermiş bile.

peki sevgili apple, ben bu telefonu ne yapayım şimdi? orijinal faturalı yepyeni iphone x bu. çöpe mi atayım?

edit: ne mallar var ya. yok bilmeyen kullanmasın yok bık bık yok sevgilisine vermiş. mal dolu yemin ederim ya.
    birisi de demiş ki çalmışsındır. höst be.
    telefon benimdi, işyerinden telefon verdikleri için kenarda duruyordu, arkadaşım da dedi ki bir iki aylık geçici lazım. ben de al dedim. inanmıyorsunuz ama erkek.

olabilir, insanlık hali, icloud maili var, giremiyor. arkadaşım hala burada yanımda. yani olaya karışan 2 insan canlı kanlı burada, beni yönlendirseler, deseler ki faturanı al gel apple store'a. yönlendirmiyor. bir daha hiç incelemicez diyor.
    apple haklıymış. siktirin ordan lan. elimde faturam var amk. hayır mal o kadar çok ki, verdiği örneğe bak; "diyelim ki eve hırsız olarak girdin çaldın, çalarken faturası da duruyordu, onu da aldın" diyor. lan gerizekalı o zaman faturanın üzerinde adım nasıl yazıyor?
    yurtdışında yaşıyorum, tr de olsam media markt faturasını alıp apple store u basarım amk. adıma fatura olacak, telefonu resetlemeyecekler. siktirsinler ordan. telefonun içindeki bilgiler özelmiş bilmem ne. yemin ediyorum bin gerizekalı doluşmuş buraya. mal evladım zaten telefonun içindeki tüm verileri silerek yeni iphone olarak tanımlamak istiyorum. ilgilenmiyorum içindekilerle.
    apple store a gidince üzerinde ismimi yazan faturayı gösterince telefonu sıfırlamaları lazım. öyle işi sikerler.
    buraya entry döşeyip kendini akıllı sanan gavatlar bu iş kendilerinin başına gelse sanki aferim apple'a diyecekler. bak nasıl sinir yaptım.
  • paranla rezil olmuşsun. alıcaktın huawei kafan rahat olacaktı.
  • arkadaşının kafasında kır telefonu.
  • iphone x alıp kullanması için arkadaşınıza verecek kadar varlıklıysanız sizi etkilemeyecek olan hededir.

edit:imla
  • dfu mode'a al resetle amk. ne meşgul ediyorsun apple müşteri hizmetlerini.

tanım: rezalet olmayan bilgisizlik.

edit: özel mesaja dadandılar, o yüzden ek bilgi veriyorum. ekran şifresi ile birlikte icloud şifresini de hatırlamayan bir gerizekalıysanız bu yöntem de çalışmıyormuş. zaten face id ile çalışan telefonun ekran kilidini nasıl bir beceriyle patlattınız onu da anlamadım. çalsan bu kadar bozamassınız.
  • mail hesabı ne demek onu bilmeyen adamların iphone kullanmasından daha garip olmayan rezalet olmayan durum. *
  • rabbime sordum tüketici mahkemesi dedi. *
  • bir ay öncesinde gecenin bir vakti uykudan uyanıp telefon kilidimi değiştirmişim. sabah uyandım ve kilidi açmaya çalıştığımda yanlış şifre girdiğim uyarısı aldım. o an hatırladım gece telefonumun kilidini değiştirdiğimi. yaklaşık 6 saat boyunca ellerim kopana, bu tanrının yanına kalana kadar denedim. denedim de denedim. değişen bir şey olmayınca apple türkiye ile iletişime geçtim ama hiçbir şekilde bir yönlendirme alamadım. daha sonra başka bir bilgisayardan icloud'a giriş yapıp ilgili cihazdan icloud hesabımı kaldırdım. akabinde nasıl olduğunu tam olarak hatırlamıyorum ama telefondan icloud hesabı kalkınca yeni icloud ile oturum açmak için otomatik resetlendi. aslında pc üzerinden icloud'a giriş yapıp ilgili telefondan hesap kaldırılınca çalıntı ihtimalinin önüne geçilmiş oluyor. yeni hesap ile telefonu yeniden kurunca sorunsuz çalışmaya başladı. daha sonrasında olur olmadık zamanlarda eski iphone'un şifresini talep etmeye başladı cihazım anlamsız bir biçimde. akabinde tekrar apple türkiye ile konuşup yaklaşık 4-5 saatlik bir operasyonla bu sorundan kökten kurtulundu.

t: başa gelebilecek en hüzünlü şeylerden birisi.
    ps: değiştirilen her şifreyi en azından hafızanıza kazınana kadar bir not defterine yazınız.

edit: birtakım imla düzenlemeleri.
  • çok yakın zamanda arkadaşımın başına gelen olay. güvenlik sebebiyle tüm bu doğrulama süreçlerini tamamlamanız gerekiyor. ardından 7-14 gün içinde bir şifre sıfırlama linki gönderiyorlar. bu süreçte telefonu kullanamıyorsunuz.

iphone kullanıyorsanız kesinlikle telefonunuzun parolasını ve bağlı hesaplarınızın şifrelerini bir yere not edin. eğer ekran parolasını unutursanız icloud ve bağlı mail hesabınız doğrulama için kilit rol oynuyor.

her ne kadar bu tarz aksi durumlarda can sıkıcı olsa da eğer bu telefon şu an çalınmış olsaydı apple'ın harika güvenlik önlemi olarak bahsedilecekti.

geçmiş olsun.
  • kısaca demişler ki sıgıroglu sıgırlara iphone x miks yok

ben demedim lüffen kusura bakmayin . sadece öyle anladim .