• google+ (facebook’a karşı) ve apple music i (spotify’a karşı) gibi kapanacaktır. ah ulan apple, hiç akıllanmayacaksın. bak facebook’a ve google’a, illa benim de dizi/film platformum olsun diyorsan bas parayı al netflix’i. devir acquisition devri.
  • sözlük geri zekalı doldu. buradaki yorum kasanların yüzde doksanı daha eleştirdikleri şeyin ne olduğundan bihaber. etkinliği izlemeden, en azından hakkında çıkan haberlere bile göz atmadan sözlüğe koşup sallamaya başlamışlar.

yorumlarda yakaladığım hataların doğrularını hatırladığım kadarıyla listeleyeyim.

- apple netflix'e tam anlamıyla rakip olmuyor. yaptığı şey platformu altında televizyon kanallarından, diğer online streaming servislere kadar dağılmış geniş bir yelpazeyi kullanıcılarına sunmak. bunların içerisinde espn de var, hbo da, hulu da, amazon prime da. kullanıcılar kablo tv paketlerine üye olup izlemedikleri tonla kanal için boşa para ödemek yerine, apple'ın servisi aracılığıyla istedikleri kanala abone olup internet üzerinden izleyecekler. bunun üzerine, isterlerse hulu gibi servisleri de paketlerine ekleyebilecekler. en üstte de yine kullanıcının seçimine kalmış şekilde apple tv plus'a abone olup apple'ın kendi kataloğuna erişme seçeneği olacak. kaldı ki başkalarının da belirtmiş olduğu gibi netflix bu kategoride hizmet veren tek şirket değil, sadece en yaygın olanı.

- spielberg mevzusu. burada herhangi bir ikiyüzlülük göremiyorum. kendisi netflix filmlerinin sinemalarda gösterilmemesine rağmen sinema filmi olarak festivallerde yarışmasına sinema kültürünü baltalayacağı gerekçesiyle karşı çıkıyor. netflix'in kendisine karşı olması gibi bir durum yok. apple için yaptığı şey de bir film değil televizyon dizisi. yani ortada bir çelişki falan yok.

- apple tv plus izlemek için apple tv'ye ihtiyaç olacağı iddiası. apple bu servisi insanları kendi platformuna bağlamak için başlatmıyor. yazarlar iki paragraf okumuş olsalar, apple tv plus'ın samsung, sony, lg ve vizio gibi en büyük 4 tv üreticisinin, ve roku ve amazon fire tv gibi iki büyük apple tv rakibinin ürünlerine geldiğini öğrenirlerdi. tabi maksat sadece alışıldık cümlelerle eleştirmek olunca araştırmaya kimse ihtiyaç duymuyor.

- apple music'in başarısız olması iddiası. buna kargalar bile gülüyor, ancak insan cahil olunca tabi ki durum farklı. gerçekler: apple music kendi sektöründe en hızlı büyüyen servis. ayrıca zarar etmeyen tek servis. nedeni de çoğu ülkede spotify'ın yaptığı gibi ıvır zıvırla bedava paralı üyelik dağıtmıyor olması. gerçekte, apple music'in başını çektiği apple'ın services bölümü amazon web services'in iki, netflix'in ise üç katı ciro yapmakta. dahası, bu bölümün cirosunun yakın zamanda yıllık 100 milyar dolar sınırını aşmasının beklenmesi. anlayacağınız, eğer apple music başarısız bir denemeyse sektörde başarılı firma yok demektir.

son olarak, apple'ın bugün tanıttığı her üründe üstüne basa basa tekrarladığı ama hater boyların bilerek pas geçtiği şeyden bahsedeyim. o da gizlilik. daha dün basına sızdığına göre, kanada'da tutuklanan huaweii'nin ikinci kişisi, şirketin kurucusunun kızı ve şirketin cfo'su meng wanzhou'nun üzerinden dört adet elektronik cihaz çıkmış. bir adet huaweii telefon, bir adet iphone, bir ipad pro, bir de macbook air. kendisi açık açık itiraf etmiyor, ancak apple ürünlerini kendi ürettiği ürünlere tercih etmesinin başlıca nedeninin bu cihazların güvenli olmaları olduğuna kesin gözüyle bakılıyor. bugün de, apple bunu çok iyi bildiği için, konusu açıldığında rakiplerinin sırra kadem bastığı güvenlik ve gizlilik konusunda bastırdıkça bastırdı.

apple ürünlerine abone olduğunuzda, mesela bir gazete veya dergi okuyorsanız, ne apple, ne de derginin yayıncısı sizin hangi makalenin hangi sayfasını okuduğunuzu bilemeyecek. apple arcade ile oyun oynadığınızda ne apple ne de oyun geliştiricileri sizin bilgilerinize ulaşamayacak. apple card ile alışveriş yaptığınızda ne goldman sachs ne satın aldığınızı bilecek, ne de alışveriş yaptığınız mağaza sizin isim, adres, banka hesabı, kredi kartı numarası gibi bilgilerinize erişebilecek. apple tv plus üzerinden içeriklerine ulaştığınız firmalar da sizi ve ne izlediğinizi bilemeyecekler. siz aman bana ne diyebilirsiniz, ancak bir çok ülkede özellikle de iş güç sahibi, evli, çoluk çocuğa karışmış, kenarda köşede bir birikimi olan insanlar kaybedecekleri şeyler arttıkça gizliliğe daha fazla önem veriyorlar. sosyo kültürel olarak da apple'ın başlıca müşteri kitlesi bu güvenlik isteyen kesim. o nedenle seçenek verildiğinde ve bütçesine uygun olduğunda batıdaki birçok kullanıcı en başta güvenli olmasından dolayı apple ürünlerini tercih ediyor. bugün tanıtılan yeni servisler de bu kitlenin düşünmeden üye olacağı servisler. yeter ki apple sözünde dursun.
  • su an sadece apple cihazlarinda kullanilabilecek platform. ancak digital icerik piyasalarini incelemis birisi olarak, yakin gelecekte diger cihazlarda da (android vs.) aktif olacagini dusunuyorum.
  • her zamanki gibi bilgi kirliliği, yanlış bilgiler ve bin defa tekrarlanan saçma sapan bayat espriler havada uçuşuyor. çomarland'da bir başka gün.

olayın aslını açıklayayım. apple netflix gibi sıfırdan video sitesi açmayacak. zaten halihazırda mevcut olan hbo ve diğer video izleme sitelerini ve uygulamalarını (netflix hariç) tek çatı altında toplayıp paket halinde indirimli olarak satacak. yani 5-6 tane video servisinin her birine 10 dolar ödeyip 50-60 dolar ödeyeceğimize hepsine tek seferinde 20-25 dolar ödeyeceğiz. üstüne canlı spor paketi...vs gibi bazı ek paketler de olacak ve almak isteyenler bunları satın alabilecek.

bu arada disney şirketinin ceo'su bob iger apple şirketinin yönetim kurulunda yer alıyor. disney geçen sene fox'u satın aldı ve şu anda dünyanın en büyük film kütüphanesine sahip oldu. abd'nin en büyük spor network'u olan espn de zaten disney'in alt şirketi. disney ile apple arasında çok ciddi bir işbirliği dönecek.

bunun üzerine apple'ın kendi üreteceği içerikler de olacak ama bunlar işin bonusu olacak.

olayın spotify ile de alakası yok.
  • netflix in- kendi izlediklerimden değerlendirirsem- filmleri çoğunlukla beni tatmin etmiyordu.. dizileri de çoğunlukla tatmin ediyordu..
    tanıtımlardan hissettiğim sanki aptv+ da tersi olacakmış gibi..
    netflix te neredeyse her ülkeden dizi var.. birçok ülkenin en popüler dizileri kaliteli görüntü ve ses le sunuyorlar..
    aptv+ nin bu noktaya gelmesi belki amerika için kolay görünebilir.. anlaşma yaptığı sağlayıcılar sayesinde... ama dünya geneline ulaşması ve beğeni kazanması zaman alacaktır...
    sonuç .... kaliteli alternatif her zaman iidir.. kalitenin artması.. izleyiciye farklı alternatifler sunması son kullanıcı için cazip olacaktır...
  • film/dizi dünyasında, platform/ülke eksenlerine sahip bir telif matrisimiz var. bu matrise her yeni eklenen platform bizim esere erişimimizi daha pahalı ve zor hale getiriyor.

dolayısıyla tüketici için kötü bir şeydir.
  • (bkz: peki hbo da bizi gorecek mi)

hakkinda merak ettigim tek sey bu hbo ile ilgili olan kismi...

hbo bildigim kadariyla turkiye'de hizmet vermiyor, satis yapmiyor, uyelik kabul etmiyor vs. acaba bu tv plus araciligiyla hbo iceriklerini cografi konum gozetmeksizin izleyebilecek miyiz?

yoksa yine karsimiza "uzgunuz, bu icerik bulundugunuz bolgede kullanilamiyor." gibi bir mesaj mi cikacak.
  • dünya’yı türkiye’den ibaret sanan çokbilmiş bir yazar apple music’in spotify karşısında başarılı olamadığımı söylemiş. cahil cesareti böyle bir şey işte. şu ana kadar da 79 kişi girdisini beğenmiş. insan bir araştırır, bakar, öğrenir
    sorgulamayan, cahil bir kitle toplumun her kesimine sızmış malesef

both apple music and spotify have more than 20 million subscribers in america, with apple now a hair ahead. ... the paper calculated that spotify was growing at 2% per month while apple music was at 5%. globally, spotify remains well ahead, with around 70m paying subscribers against apple music's 45
  • disney kendi streaming platformunu kurup netflix'den cektigi anda icerigini netflix'in kendi urettigi abur cuburdan baska bir sey kalmayacak o platformda

ben gunde 2 saatden fazla zaten tv izleyemiyorum, ondada oturup netflix ile vakit kaybedecegime hulu izlemekteydim. disney cikarinca platformunu disney alabilirim eger apple'da kaliteli isler yaparsa birde apple aboneligi alabilirim.

news+'da gayet guzel benim takip ettigim bir kac magazin yok platformda onlari eklerlerse ona da abonelik alirim. yani boyle gencler bana hitap ediyor, apple icinde tabi yeni gelir kapisi ben fena bulmadim. amma cok elestirmisiniz, bir sakin olun siz zaten torrent'den indireceksiniz sizin konuyla ilginiz bile yok safi apple'a saydirmak icin yaziyorsunuz
  • apple’in netflix i satin almak yerine sacma sapan bir ise girismesinin sonucudur. apple music spotify’a karsi ne kadar tuttuysa bu da netflix’e karsi o kadar tutacaktir.
hesabın var mı? giriş yap