şükela:  tümü | bugün
  • 5495 tl'nin 2 bin lirası devletin gaspı olduğundan normal olandır.

ne kadar güzel iş valla, hiçbir şey üretmeden başkasının ürettiği bir teknolojiden kasana oluk oluk para aksın.

(bkz: devlet olmak çok mu güzel lan)
  • yalan bilgidir. apple'ın $999 dolara sattığı telefondur 5495 tl ye satan ise devlettir.
  • suçlanması gereken apple ya da bunu alacak adam değildir.

elin amerikalısı maaşının bilmem kaçına dicem de sıkıldım aynı şeyleri tekrar etmekten. biliyosunuz işte.
  • ticarettir. adam malına istediği fiyatı koyar, normal.

gerizekalı olsam hemen sipariş verirdim.
  • bizim ak devletin yattığı yerden kestiği haracı; senelerce didinip bir marka oluşturup, işin argesini tasarımını, filan yapan apple kazanmıyordur.
    trt payı diye akıllı telefonlardan haraç verip, karşılığında trt'den bol büyük resimli, ekönömi çoh eyi temalı jöleli palavraları dinlemek de bizim jenearsyonun bahtsızlığı.
  • 100bin liralık arabaya 300bin liraya alan adam, 3000 liralık telefonu da 5500 liraya alacaktır.

aynen 2 liralık benzini 5 liraya, veya 2 liralık sigarayı 10 liraya ne bileyim 2 liralık birayı 8 liraya aldığı gibi.

yani bunun eleştirilecek bir yanı yok. türkiye de yaşıyoruz ve sofraya koyduğumuz her tabağın %60ına tayyip erdoğan ortak.
  • şubat ayında , new yorka gidiş dönüş , franfurkt aktarmalı , airbus a380 de uçuşlu lufthansa firmasından uçak bileti 1600 tl .

abd vizesi yaklaşık 450 tl .

orada kalıcağınız 3 gün mid-cost otel masrafı 600-1000tl.

1000 dolar da iphone x e verirseniz paşalar gibi new york dan bir şekilde dönersiniz.

daha da kar istiyosanız ; new yorka değil boston'a gidin. 5 gün kalırsınız , daha az vergi ödersiniz , daha kolay ucak bileti bulursunuz. ayrıca 49 dolara da amtrack ile 3 saat 40 dk da new yorka gidersiniz. paranız cebinizde kalır.
  • ilkay zaman bir videosunda amerikalı'lara iphone 5000 dolar(5000 birim) olsa alır mısınız diye soruyor, hem de çevreden anladığım kadarıyla ortalamanın üstünde gelire sahip insanların takıldığı bir bölgede. ve cevapların tamamı zerre düşünmeden, kesin bir şekilde hayır almam, asla şeklinde. (sadece bir tane orta yaşlı emmi, apple ne çıkarırsa ne kadara satarsa alırım diyor.) ekstra bir soru daha soruyor peki maksimum kaç dolar verirsiniz diye, buna da ortalam 800 dolar(800 birim) deniyor.

aptal amerikalı'lar diye dalga geçtiğimiz insanlar, neye ne kadar vereceklerini bizden çok daha iyi biliyorlar.

devletin koyduğu vergiye laf edilecek tabi ki, ama o hayvani vergi bu ürünün tamamen bir lüks tüketim olduğu gerçeğini değiştirmiyor.
  • iphone x;
    giriş fiyatı yaklaşık 3.450 tl
    trt payı 345 tl
    ötv 862 tl
    ara toplam 4.657 tl
    toplamın %18 kdv'si 838 tl
    satış fiyatı yaklaşık 5.495 tl

ozan bingöl

edit: @burn e uyardı;meğerse eksik bilgiymiş:

bu arada iphone x ülke girişinden sonra aracı kârı ve onun da kdv'si ile yaklaşık 6.800 tl'ye ulaşıyor.
    ozan bingöl 2
  • iyimser tahmindir. benim tahminimce başlangıç fiyatı 6100 civarında olacak. at fava bekle.