şükela:  tümü | bugün
  • her sene ayni geyik donup dolasiyor. parasi olan aliyor, olmayan ya da fazla goren almiyor. yok fucker alirmis, yok kredi ile alinirmis falan filan. olm sen arabaya nasil kredi ile giriyorsan, bazi insanlarin maksimum luksu bu iste. buna kredi ile girecek.

ha dolar dussede o fiyatlar yine yuksek kalir. nokia zamanlarini hatirliyorum. yine geciriyorlardi.
  • 7 8 sene önce bir karikatür görmüştüm.iki çocuk konuşuyordu. birinci çocuk "babam bu ayfonu 800 liraya aldı " derken ikinci çocuk"babam bu aysonu 800 lira aldı" diyor. o günden beri iphone fiyatlarıyla asgari ücreti kıyaslarım. iphone ilk çıktığı zaman türkiyede asgari ücretle aynı fiyat çerçevesindeydi. ancak yıllar geçtikçe iphone ile asgari ücret arasındaki fark 5 katına çıkmış. bunun bir çok sebebi olabilir. ancak sadece markanın değer kazanması diyip geçemeyiz. bu durum ekonomimizin aslında ne kadar kötüye gittiğinin göstergesidir.
  • apple ile alakası olmayan fiyattır. üretmeyen ülkenin vergi ile vatandaşlarını yolmasıdır.

bunu alan bazı kekolar da bu telefona x bin lira verdim diye servislere baskı yapıp değişim vs. talep ederler. (bkz: türk halkının göz göre göre sömürülmesi)
  • abd'de 900 dolar diye apple eleştiriliyor. bizde 5500tl yuh aq
    o değilde bu kadar vergi nereye gidiyor ben onu merak ediyorum.
    araba, telefon,mazot, icki hayvan gibi vergi var.
    o vergiler belli ki diyanete falan boş beleş işlere gidiyor
  • (bkz: çare vestel)
    (bkz: çare venüs)
  • söz konusu fiyat, soldan iki rakamın toplamı soldan üçüncü rakama eşit olan, sağdan iki rakamın farkı sağdan üçüncü rakama eşit olan, baş ve son rakamların aynı olup ortadaki iki rakamın farkına eşit olan bir fiyattır.

soru: verilen bilgiler doğrultusunda x kaç farklı değer alır?

13 eylül 2001 asgari ücret 222 tl

1470 / 222 = 6.6

13 eylül 2011 asgari ücret 886.50 tl dolar kuru : 1.78

999*1.78= 1778 tl

1778 / 886 .50 = 2 (yaklaşık)

13 eylül 2017 asgari ücret 1404 dolar kuru: 3.45

999*3.45= 3446

3446 / 1404 = 2.45

her türlü pahalı!

edit: yazılanlar vergisiz ücretlerdir.
  • (bkz: 6000 liraya satılan suriyeli çocuklar) demek ki bir suriyeli verip bir ıphone x alabilirsiniz.
  • fiyatlandırma gayet iyidir. 999$, amerika'da da burger çalışanının kendini az sıkıp iki ayda elden çıkarabileceği bir para iken, güzel ülkemizde, kar koymadan bile satılsa, 3500rte dinarı olması apple'ın değil, bizim başımızdaki dingillerin suçudur. bak kar bile koymasan, bu ülkede asgari ücretle bu telefonu 5 ayda falan alıyorsun. amerika'da 2 ay. ederinizin oranı bu.